Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 25/07/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

W Parku Oruńskim szukają rzeźby, która została zakopana kilkadziesiąt lat temu

 1 dodane: 15:17, 24/07/17

tagi:

W latach 50. zeszłego wieku fragment zabytkowej figury (nazywanej Leniwą Magdą) zakopali bracia Sampowie. - Chcieliśmy ocalić ją przed całkowitą degradacją, i chcieliśmy, by doczekała lepszych czasów – mówi nam Wawrzyniec Samp, rzeźbiarz. A takie czasy właśnie nadeszły, bo na Oruni pojawiła się ekipa, która chce odnaleźć rzeźbę i odpowiednio ją na Oruni wyeksponować.

Wawrzyniec Samp (na zdjęciu) nie pamięta dokładnego miejsca, gdzie zakopał rzeźbę Leniwej Magdy
Wawrzyniec Samp (na zdjęciu) nie pamięta dokładnego miejsca, gdzie zakopał rzeźbę Leniwej Magdy
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Wykutą w piaskowcu figurę rzymskiej bogini Flory, którą okoliczni mieszkańcy nazywali Leniwą Panną, lub Leniwą Magdą, można było tutaj zobaczyć jeszcze w latach 50. zeszłego wieku. Stała w Parku Oruńskim, niedaleko Góry Łez, w miejscu gdzie dwa wieki temu Francuzi stoczyli zażartą bitwę z Rosjanami.

Wawrzyniec Samp: żal było patrzeć, jak taki zabytek się degraduje

Kilkadziesiąt lat temu pomnik został wzięty na celownik przez wandali, i w pewnym momencie znalazł się w przepływającym obok strumyku. - Żal było na to patrzeć. Żal było patrzeć, jak taki zabytek się degraduje. Wspólnie z bratem Mikołajem postanowiliśmy ocalić go przed zniszczeniem. Wyciągnęliśmy go ze strumyka, wnieśliśmy go na polanę, a później zakopaliśmy w okolicy – mówi w rozmowie z portalem MojaOrunia.pl Wawrzyniec Samp, artysta rzeźbiarz.

- To był rok 1955, już wtedy chodziłem do liceum plastycznego do Orłowa, ale nie miałem jeszcze swojej pracowni. Nie miałem, gdzie przechowywać takiej rzeźby. Postanowiliśmy z Mikołajem, że zakopiemy ten fragment pomnika, tak by mógł doczekać lepszych czasów – dopowiada.

Jak znajdą figurę Leniwej Magdy, to co z nią można zrobić?

A „lepsze czasy” właśnie nadeszły, bo na Oruni pojawiła się ekipa, która chce „Leniwą Magdę” odnaleźć, i ma też pomysł, co później z takim znaleziskiem zrobić. - Jeżeli uda nam się znaleźć pomnik Leniwej Magdy, to oryginał powinien stanąć w Parku Oruńskim. To część historii Oruni – uważa Krzysztof Kosik, który mocno zaangażował się w całą akcję, i to za jego sprawą udało się zdobyć potrzebny do prac poszukiwawczych georadar.

Pierwsza akcja poszukiwawcza nie przyniosła rezultatu, bo zawiódł sprzęt. - Oczywiście się nie poddajemy, będziemy szukać dalej w kolejnych terminach – deklaruje Kosik.

Wawrzyniec Samp przypomina, że od czasu, kiedy wspólnie z bratem zakopał fragment pomnika minęło wiele lat, zmienił się wygląd drzew, zmieniło się nieco ukształtowanie terenu. Prace prowadzone są więc na nieco większym obszarze.

Dwa wieki temu orkan, sto lat temu zmiana właściciela, a teraz...

Artysta ma też pomysł na wykorzystanie pomnika Leniwej Magdy. Podkreśla, że gdy zakopywał rzeźbę, nie miała już ona głowy i liczyła sobie wówczas około kilkudziesięciu centymetrów. - Chciałbym zrekonstruować rzeźbę i odpowiednio ją wyeksponować. Natomiast oryginał można byłoby wmurować w ścianę pałacyku w Parku Oruńskim (budynek obecnego przedszkola przy ulicy Nowiny – przyp. red.). Jest tam odpowiednia nisza w ścianie, która idealnie by się do tego nadawała.

Kosik zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię. - W 1818 roku, dwa wieki temu szalejący nad Orunią orkan powalił figurę Leniwej Magdy. Z kolei sto lat temu Park Oruński za sprawą Emilii Hoene i jej wpisu do testamentu trafił do miasta. Dobrze byłoby, gdyby w 2017 roku do tej wyliczanki doszła kolejna ważna data, właśnie odnalezienie tego fragmentu, który mógłby później zostać odpowiednio wyeksponowany w Parku Oruńskim.

Galeria artykułu

Wawrzyniec Samp (na zdjęciu) nie pamięta dokładnego miejsca, gdzie zakopał rzeźbę Leniwej Magdy

Wawrzyniec Samp...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

109.241.40.*

17:04, 28/11/17

Miałem przyjemność znać prof Jerzego Sampa. W czasie jednej z rozmów powiedział mi, że rzeźbę leniwej Magdy zakopał z bratem w okolicy wodospadu w parku. Pamiętam tę rzeźbę,była bardzo zniszczona. Przykre było ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.23.73.*

12:10, 11/08/17

Tak się kończy zakopywanie skarbów. Potem teren się zmienia, pamięć nie ta i już nie do odzyskania przez najbliższe dziesięciolecia. Mogli komuś tą wiedze przekazać np synowi albo Panu Kosikowi kiedy jeszcze ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

93.105.131.*

13:20, 02/08/17

I jak tam poszukiwania ??? znaleźli czy nie bo ani słowa o tym

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.55.*

20:46, 25/07/17

świetnie również kibicuję aby udało się zrealizować ten projekt

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.12.61.*

14:27, 25/07/17

Super! Trzymam kciuki, aby udało się tę leniuszkę znaleźć :)

zgloś naruszenie
awatar

p.olejarczyk

62.61.54.*

11:20, 25/07/17

Mają Państwo rację, poprawiamy :) Dziękujemy za zwrócenie uwagi ;)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.254.231.*

10:31, 25/07/17

Park jostał zapisany w Testamencie przez Emilie Hoene

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.158.67.*

00:59, 25/07/17

Park nie został przypadkiem zapisany mieszkańcom miasta w testamencie, a nie sprzedany?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA