Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 06/06/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Mieszkańcy Lipiec mają swój piknik historyczny. Pierwsza odsłona już w sobotę!

 1 dodane: 12:55, 18/08/17

tagi:

Wykład znanego w Gdańsku przewodnika, grill, pokaz „filmu niespodzianki”, być może także i inne atrakcje – jutro (19 sierpnia) po godzinie 17 w parku na Lipcach startuje wyjątkowa impreza. Wstęp jest oczywiście bezpłatny.

Mieszkańcy Lipiec mają swój piknik historyczny. Pierwsza odsłona już w sobotę!
Mieszkańcy Lipiec mają swój piknik historyczny.
Fot. Facebook

Fotografia 1 z 1

„Park Ferberów” to kompleks leśny na Lipcach, położony nieopodal Kanału Raduni (na wysokości ulicy Niegowskiej) i przedszkola nr 24.

Organizatorem jutrzejszego pikniku są radni dzielnicowi i mieszkańcy Lipiec. Warto dodać, że w ostatnich miesiącach teren leśny na Lipcach był sprzątany przez samych mieszkańców, ale i służby miejskie. A na temat przyszłej i potencjalnej rewaloryzacji tego miejsca pisaliśmy TUTAJ.

Lipce mogą pochwalić się ciekawą historią

Teraz mieszkańcy chcą pójść za ciosem i wspólnie z radnymi postanowili zorganizować piknik historyczny. W ten sposób można m.in. jeszcze lepiej wypromować tę część dzielnicy, która w Gdańsku wciąż jest stosunkowo mało znana.

Szefowa oruńskiej Rady Dzielnicy Agnieszka Bartków zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię. - To swoista kontynuacja rewitalizacji naszej dzielnicy. O samej Oruni mówi się w tym kontekście sporo, teraz przyszedł czas na Lipce. Chcemy pokazywać historię kolejnych fragmentów naszej dzielnicy.

A w tym przypadku jest, co pokazywać. „Park Ferberów” czasy swojej świetności przeżywał przed wojną. W XIX wieku funkcjonowała tutaj Gospoda Trzy świńskie głowy, która była wtedy bardzo popularną restauracją. Z położonego kilka kilometrów dalej Gdańska ciągnęły tutaj całe rodziny.  Gospoda swoją nazwę zawdzięczała trzem świńskim łbom ozdabiającym herb bogatej patrycjuszowskiej rodziny Ferberów, władającej okolicą od XVI wieku. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się też drewniana, zbudowana pod koniec XIX wieku wieża widokowa, która położona była w parku powyżej gospody.

A o tej historii opowie Aleksander Masłowski

Więcej szczegółów z pewnością usłyszymy już jutro, bo w ramach pikniku swój wykład na temat historii Lipiec przygotowuje znany przewodnik Aleksander Masłowski. Zajmuje się on historią Gdańska, a w swoim dorobku ma także książkę o Oruni.

Start jutrzejszego  pikniku zaplanowano na godzinę 17:30. Ale już pół godziny wcześniej mieszkańcy będą zbierać się w okolicy przedszkola nr 24.

Sam piknik, który potrwa do wieczora, odbędzie się za przedszkolem, na leśnych terenach parku. Oprócz wykładu, będzie też grill, pokaz filmu, a także inne atrakcje.

Galeria artykułu

Mieszkańcy Lipiec mają swój piknik historyczny. Pierwsza odsłona już w sobotę!

Mieszkańcy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.18.159.*

14:16, 21/08/17

Czy można o tak ciekawych imprezach informować z większym wyprzedzeniem?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.146.162.*

10:39, 21/08/17

Czy można prosić o jakiś opis i ew fotki z sobotniej imprezy. Sam nie mogłem się stawić, a bardzo jestem ciekawy jak się rozwinie ta inicjatywa.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.205.237.*

15:11, 18/08/17

Uprzejmie donoszę że piszemy i mówimy "w Lipcach".

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA