Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Projekt bezpłatnej komunikacji dla dzieci w Gdańsku. Na Oruni podpisy zbierał także były poseł

 1 dodane: 17:30, 08/09/17

tagi:

- Mamy już ponad 2450 podpisów, dzisiaj zbieraliśmy je także na Oruni, na ulicy Gościnnej – mówią w rozmowie z nami przedstawiciele lewicowych ugrupowań, którzy od kilku miesięcy zabiegają, by w Gdańsku dzieci w wieku do 15 lat nie płaciły za korzystanie z miejskiej komunikacji. Ich projekt jeszcze w tym miesiącu najprawdopodobniej trafi do Rady Miasta.

Poseł Bauć zbierał dzisiaj podpisy na Oruni
Poseł Bauć zbierał dzisiaj podpisy na Oruni
Fot. Jędrzej Włodarczyk

Fotografia 1 z 1

Projekt firmują: Inicjatywa Polska, Stowarzyszenie Lepszy Gdańsk i ugrupowanie Zieloni. - Chcemy, by w Gdańsku dzieci nie płaciły za bilety miejskiej komunikacji. Naszym zdaniem miasto stać na takie rozwiązanie – mówi nam w maju Jędrzej Włodarczyk ze Stowarzyszenia Lepszy Gdańsk.

I obiecywał, że podpisy pod tym projektem będą zbierane także i na Oruni.  Tak też się stało. Dzisiaj zbiórka podpisów odbyła się na Gościnnej, w rejonie kościoła, Domu Sąsiedzkiego, ale i pobliskich przystanków autobusowych na Trakcie św. Wojciecha. - Oruniacy podpisywali nasze listy bardzo chętnie. Zainteresowanie było spore – mówi nam Włodarczyk.

Na Oruni podpisy zbierał dzisiaj również Piotr Bauć, były poseł Ruchu Palikota, a obecnie przedstawiciel Inicjatywy Polskiej. - Nasz projekt składamy do rady miasta Gdańska na zasadzie inicjatywy obywatelskiej, a to oznacza, że musimy pod nim zebrać minimum dwa tysiące podpisów gdańszczan. Już przekroczyliśmy tę liczbę, planujemy, że dojdziemy do około trzech tysięcy podpisów. Jeszcze we wrześniu złożymy nasz projekt do rady miasta – mówi w rozmowie z nami.

Zdaniem inicjatorów całej akcji, koszt wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla dzieci w Gdańsku to wydatek rzędu ponad 3 mln zł rocznie. Z kolei urzędnicy twierdzą, że realizacja tego programu może być dla miasta droższa i może wynieść nawet 7 mln złotych rocznie.

Jeżeli miejscy prawnicy uznają, że projekt spełnia wszystkie formalne wymogi, będzie on głosowany jeszcze w tym roku. Gdyby radni miasta zagłosowali tutaj „na tak”, bezpłatna komunikacja dla dzieci w Gdańsku stałaby się faktem od 1 stycznia 2018 roku.

Szef gdańskiego klubu PO Piotr Borawski w rozmowie z nami mówi, że czeka na projekt uchwały, i kiedy to się stanie, wtedy w radzie miasta rozpocznie się debata. - Procedura jest taka, że od złożenia wniosku do jego ewentualnego głosowania potrzeba około trzech miesięcy. Będzie więc dużo czasu na debatę.

Z kolei Bauć jest tutaj dobrej myśli. - Takie rozwiązania są powoli wprowadzane w innych miastach w Polsce, między innymi ostatnio w Poznaniu. Myślę, że w obecnej sytuacji politycznej część radnych PO i prezydent Adamowicz będą bardziej skłonni, by poprzeć nasz projekt.

Galeria artykułu

Poseł Bauć zbierał dzisiaj podpisy na Oruni

Poseł Bauć...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

217.153.215.*

10:48, 11/09/17

Dostają 500+ to niech płacą za bilety.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.45.*

19:21, 09/09/17

Nie ma darmowych obiadków. Jak rodzice tych dzieci nie zapłacą za ich bilety, to zapłacimy wszyscy. Chory pomysł palikociarni.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.46.*

20:06, 08/09/17

A w czym 15-latek jest lepszy od 16-latka, że ma jeździć za darmo?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.22.200.*

19:57, 08/09/17

Nie lubię zielonych ani lewicowych ale pomysł popieram

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA