Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 15/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Prezydent Adamowicz zgodził się nadanie Parku Oruńskiemu imienia Emilii Hoene

 1 dodane: 07:43, 14/10/17

tagi:

O taką zmianę od kilku lat zabiegali lokalni radni dzielnicowi. I wygląda na to, że dopięli swego. Jak informuje nas dzisiaj radna miasta Beata Dunajewska, prezydent Adamowicz przystał na propozycję oruniaków. Oficjalne nadanie imienia odbędzie się w 2018 roku, a data nie jest tutaj przypadkowa.

 Prezydent Adamowicz zgodził się nadanie Parku Oruńskiemu imienia Emilii Hoene
Prezydent Adamowicz zgodził się nadanie Parku
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Z tej wiadomości najbardziej cieszą się teraz radni dzielnicowi z Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha, którzy w ostatnich latach słali pisma do władz Gdańska z prośbą o ten symboliczny, ale jak przekonywali także i ważny dla Oruni gest.

Przypominali, że niemalże 100 lat temu Emilia Hoene przepisała miastu Park Oruński. Ich zdaniem, dobrze byłoby uczcić tę datę nadając Parku Oruńskiego imię darczyńcy. Radni zwracali uwagę, że oruński zieleniec jest właśnie rewaloryzowany, a swoistą pieczątką dla tych zmian byłoby właśnie uroczyste nadanie nazwy.

Wygląda na to, że pomysł radnych dzielnicy stanie się faktem. Informuje o tym radna miasta Beata Dunajewska, która na swoim Facebooku napisała: "Po długich negocjacjach Prezydent Paweł Adamowicz, na kolejnym etapie rewaloryzacji Parku Oruńskiego, zgodził się na nadanie mu nazwy Hoene. Park przez ostatnie lata zyskał nowe oblicze i z dnia na dzień staje się coraz piękniejszy. Teraz na Oruni czekamy na realizację działań w Parku Schopenhauera".

W rozmowie z nami Dunajewska raz jeszcze potwierdza, że prezydent zgodził się na nadanie Parku Oruńskiemu imienia Emilii Hoene. - Zmiana wejdzie w życie w 2018 roku - mówi.

Decyzję o nadaniu nazwy będą musieli jeszcze podjąć na sesji radni miasta Gdańska.

- Bardzo jesteśmy szczęśliwi, że się udało. To potwierdza, że warto pracować społecznie na rzecz lokalnej społeczności, która z takim wnioskiem kilka lat temu się do nas w tej sprawie zwróciła - komentuje w rozmowie z nami Agnieszka Bartków, szefowa Rady Dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce".

- Po 6 latach starań i dyskusji udało się w końcu doprowadzić tę sprawę do końca. Dziękujemy prezydentowi Adamowiczowi za wsparcie w tej sprawie - dopowiada.

Galeria artykułu

 Prezydent Adamowicz zgodził się nadanie Parku Oruńskiemu imienia Emilii Hoene

Prezydent...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (9)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.66.82.*

20:28, 15/10/17

Najlepiej jak by park nazwano Lecha albo ofiarom zamach w Smolensku to pisiory były by zadowoloni .

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.241.194.*

08:58, 15/10/17

Uwaga do autora: Proszę o poprawienie tytułu na "Prezydent Adamowicz zgodził się na nadanie Parkowi Oruńskiemu imienia Emilii Hoene". Purysta językowy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.5.*

21:24, 14/10/17

Ja widzę że wszyscy macie jakąś dziwną manię ostatnio. Nie wolno nam zakłamywać historii, a tutaj wyraźnie park został ufundowany mieszkańcom Oruni przez Emilię Hoene. Nie ma nigdzie udowodnionego źródła że ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Rada Osiedla

89.64.45.*

19:27, 14/10/17

"Emilia Hoene - ostatnia właścicielka Parku Oruńskiego. Już za swego życia udostępniła jego tereny miejscowej ludności. W testamencie zapisała Park mieszkańcom Gdańska. Znana była ze swej działalności na rzecz ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.128.163.*

15:25, 14/10/17

"Gdański kupiec" jak to ładnie brzmi. Był niemieckim kupcem, w zajętym w wyników II rozbioru Polski Gdańsku. Lębork, w którym się urodził, był dla niego miejscowością o wdzięcznie brzmiącej nazwie Lauenburg in ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.254.133.*

11:38, 14/10/17

Wedlug jekiej definicji gdanski kupiec urodzony w Lęborku jest zaborcą? Plus patron zostal wybrany w oparciu o jego zaslugi wobec miejsca!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.23.251.*

10:44, 14/10/17

Lepiej późno niż wcale.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.63.186.*

10:38, 14/10/17

No i świetnie. Po 73 latach przerwy park wróci do tej nazwy, którą nosił przez ponad 130 lat.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.128.163.*

10:14, 14/10/17

Adamowicz konsekwentnie realizuje politykę kreowania historii miasta w oparciu o okres jego podległości Niemcom. We Wrzeszczu rondo SS-mana ochotnika, nazista patronem tramwaju a teraz córka zaborcy patronką ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA