Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 06/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Ten zabytkowy dworek może być wizytówką Parku Oruńskiego. Modernizacja przedszkola coraz bliżej

 1 dodane: 17:51, 18/10/17

tagi:

O taką inwestycję zabiegała dyrekcja przedszkola, a także lokalni radni dzielnicy, którzy w tej sprawie spotkali się z prezydentem Adamowiczem. Wygląda na to, że mobilizacja oruniaków przyniosła skutek. - W przyszłości planujemy modernizację przedszkola przy ulicy Nowiny - informują nas urzędnicy. Nie podają jeszcze konkretnych terminów, ale nieoficjalnie mówi się, że taki remont rozpocząłby się za rok, lub za dwa lata.

Ten zabytkowy dworek może być wizytówką Parku Oruńskiego. Modernizacja przedszkola coraz bliżej
Ten zabytkowy dworek może być wizytówką Parku
Fot. Agnieszka Barktów

Fotografia 1 z 1

- To trochę wstyd, że rewaloryzowany jest Park Oruński, a jego wizytówka, czyli zabytkowy dworek prezentuje się w takim stanie - mówi w rozmowie z portalem MojaOrunia.pl Ewa Porzezińska, dyrektorka przedszkola nr 9 przy ulicy Nowiny 2.

O historii tego przedszkola przeczytasz w artykule: 60 lat minęło jak...

Placówka mieści się w zabytkowym dworku, tuż obok wejścia do Parku Oruńskiego. - W pierwszej kolejności w przedszkolu trzeba wymienić okna, one ledwo się trzymają. Potem oczywiście elewacja i jeżeli byłaby na to szansa, także prace w środku, na przykład remont parkietów - wylicza Porzezińska.

Dyrektorka od lat wysyła pisma do urzędników ws. gruntownego remontu przedszkola. Nabrała nadziei, gdy w położonym tuż obok Parku Oruńskim rozpoczęła się rewaloryzacja. Okazało się jednak, że inwestycja w Parku nie obejmuje remontu przedszkola.

Jak tłumaczą nam urzędnicy, zgodnie z klasyfikacją budżetową pieniądze na rewaloryzację Parku Oruńskiego mogły zostać wydane tylko na "tereny zieleni oraz związane z tym obiekty". - Budynek przedszkola nie mieści się w tej kategorii, ponieważ nie jest dostępny dla użytkowników parku - wyjaśnia Anna Iwanowska z gdańskiego Biura Prasowego.

W całą sprawę mocno zaangażowali się też radni dzielnicy, którzy w tej kwestii niedawno spotkali się nawet z prezydentem Adamowiczem. Dyskusja z prezydentem przyniosła skutek. I choć nie ma jeszcze konkretnych terminów, urzędnicy mówią, że modernizacja przedszkola przy ulicy Nowiny się odbędzie.

W rozmowie z nami potwierdza to Iwanowska. - Jest to jednak zbyt wczesny etap, aby mówić o precyzyjnych datach realizacji powyższej modernizacji, jak również o jej zakresie - dodaje.

Z nieoficjalnych informacji, które udało nam się uzyskać, wynika, że w mieście trwa poszukiwanie pieniędzy na ten właśnie remont.

Dobrej myśli jest tutaj Agnieszka Bartków, szefowa oruńskiej Rady Dzielnicy.- Staramy się, aby Dwór Hoene został wyremontowany w roku 2018, w 100-lecie przekazania miastu Parku Oruńskiego. Warto podkreślić, że w sprawie modernizacji tego przedszkola, pierwsze kroki podjęliśmy już w 2013 roku - mówi Bartków.

- To ważna i konieczna inwestycja, która zarówno poprawia estetykę, ale również spowoduje odnowę cennego zabytku naszej dzielnicy, zabytku, który zwany jest również Dworem Oruńskim - dopowiada.

Galeria artykułu

Ten zabytkowy dworek może być wizytówką Parku Oruńskiego. Modernizacja przedszkola coraz bliżej

Ten zabytkowy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (4)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

94.254.226.*

08:12, 20/10/17

Proponuję nadać przedszkolu imię Janusza Trynkiewicza

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.254.238.*

23:58, 19/10/17

gosciu gdzie ty zyjeszofiarodawczyni zastrzegla sobie zeby w tym dworku nie bylo zadnego wyszynku i wara od naszego przedszkola odnaszych kochnych przedszkolanek i naszych dzieciaczkow ty chyba nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.192.73.*

13:27, 19/10/17

Kilkaset metrów dalej przy Trakcie jest nowoczesne przedszkole, dlatego to powinno zostać zamknięte a Dworek zostać sprzedany z przeznaczeniem na kawiarnię i restaurację, bo tego brakuje przy parku.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.50.*

21:20, 18/10/17

Przykre jest to, że władze miasta upiększają Park Orunski, a budynek przedszkola, który stoi na samym wjeździe do Parku został tak zaniedbany. Nawet jeśli pieniądze przeznaczone na rewaloryzacje Parku nie mogły ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA