Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 15/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Rewitalizacja Oruni. Kiedy w dzielnicy zobaczymy pierwsze ekipy budowlane?

 1 dodane: 15:51, 14/02/18

tagi:

W tym roku mają być gotowe wszystkie dokumentacje techniczne, pozwolenia na budowę i ustalenia konserwatorskie, które dotyczą oruńskich inwestycji związanych z rewitalizacją. W przyszłym roku zobaczymy już pierwsze ekipy remontowe, m.in. przy przebudowie oruńskiego ratusza. Spore zmiany szykują też uczestniczące w rewitalizacji lokalne wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

 Rewitalizacja Oruni. Kiedy w dzielnicy zobaczymy pierwsze ekipy budowlane?
Rewitalizacja Oruni. Kiedy w dzielnicy zobaczymy
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Jak pisaliśmy w zeszłym roku na naszym portalu, w ramach rewitalizacji na Orunię ma trafić ponad 20 mln złotych. Z czego zdecydowana większość pieniędzy zostanie przeznaczona na działania inwestycyjne. Pieniądze pochodzą z programów Unii Europejskiej.

Rewitalizacja Oruni. W 2018 roku formalności i papierologia, w 2019 - ekipy remontowe

Na Oruni modernizowany będzie m.in. budynek dawnego ratusza, przebudowywany zostanie układ drogowy przy Gościnnej, zagospodarowane zostaną niektóre z podwórek, zmian doczeka się teren byłego cmentarza w rejonie Związkowej i Junackiej. W ramach rewitalizacji zostaną przeprowadzone także dziesiątki remontów budynków (niekiedy prace obejmą tereny tuż obok) w całej dzielnicy.

Takie obietnice padały już w 2017 roku, ale niektórzy z oruniaków zaczynają się niecierpliwić i pytają: kiedy te wszystkie zmiany wejdą w życie?

Jak mówią nam przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska, w tym roku rozpisane zostaną przetargi na stworzenie niezbędnej dokumentacji dla wszystkich inwestycji oruńskich. Czyli mówiąc prościej: najpierw trzeba dopełnić wszystkich prawnych formalności, a dopiero później można ruszać z remontami i przebudową.

Przebudowa Ratusza. W tym roku prace na papierze, za rok już konkretne zmiany

Już teraz miasto ogłosiło przetarg na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla zadania :"Remont i adaptacja dawnego Ratusza przy ulicy Gościnnej 1 na cele społeczne". Oznacza to, że w tym roku poznamy odpowiedź na pytanie: jak po remoncie będzie prezentował się oruński ratusz?

Wprawdzie już wcześniej na zlecenie miasta przygotowano pewne wizualizacje zmodernizowanego ratusza, ale jak tłumaczą nam urzędnicy, wyłoniony w przetargu projektant będzie musiał też uwzględnić wszystkie szczegóły z konserwatorem zabytków. A to oznacza, że prezentowany wcześniej na wizualizacjach budynek może wyglądać nieco inaczej. Wiadomo jednak na pewno, że w ratuszu znajdzie się miejsce na mediatekę i siedzibę lokalnej rady dzielnicy.

- Modernizacja oruńskiego ratusza to dla nas flagowa inwestycja, to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w ramach rewitalizacji – mówi nam Paweł Tatarczuk z Zespołu Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska.

Gdy planiści zgromadzą już wszystkie dokumenty i pozwolenia, do budynku ratusza wejdą ekipy remontowe. Najwcześniej stanie się to w pierwszym kwartale 2019 roku, a sama przebudowa budynku potrwa minimum kilkanaście miesięcy.

Będą konkursy na projekty podwórek i przebudowy układu drogowego ulicy Gościnnej i

W tym roku ogłoszony zostanie też konkurs na zagospodarowanie dwóch podwórek na Oruni. W ramach rewitalizacji kolejne podwórka mają być modernizowane także i w przyszłych latach. Niedługo na ten temat napiszemy więcej w osobnym artykule.

2018 rok przyniesie również szczegółowe opracowanie ws. przebudowy układu drogowego na ulicy Gościnnej. Projektant, który będzie musiał zgromadzić dokumentacje techniczną, przedstawi też zakres zmian na terenie oruńskiego Rynku. Co ważne, przygotowując swoje opracowanie, projektant będzie musiał czerpać inspiracje z przeprowadzonych w listopadzie na Oruni warsztatów. Jak pisaliśmy na portalu, grupa mieszkańców zgłaszała wówczas różne postulaty, wśród nich mowa była m.in. o częściowym, lub całkowitym zamknięciu ulicy Gościnnej dla aut.

W najbliższych tygodniach ma też rozpocząć się seria spotkań z mieszkańcami, gdzie tematem dyskusji będą przyszłe zmiany na terenie byłego cmentarza w rejonie Związkowej i Junackiej.

Wszystkie opisane wyżej inwestycje w ramach rewitalizacji Oruni rozpoczną się w 2019 roku, po dopełnieniu wszystkich formalności związanych z dokumentami, konsultacjami i pozwoleniami.

Niektóre ze wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych już wyłaniają wykonawców dla swoich inwestycji

Ale inaczej rzecz wygląda ws. oruńskich wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które zgłosiły się do projektu rewitalizacji i w jego ramach otrzymają dofinansowanie do remontów. Mowa tutaj m.in. o remontach elewacji, dachów, ale też budowie placów zabaw, czy zagospodarowaniu podwórek.

Na Oruni projekt cieszy się wielkim zainteresowaniem, a dofinansowanie otrzyma łącznie 22 wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. - Harmonogram prac skrojony jest pod potrzeby naszych partnerów. Wiemy, że niektóre ze wspólnot i spółedzielni są już na etapie wyłaniania wykonawców dla swoich inwestycji – mówi nam Tatarczuk.

A to oznacza, że niektóre z remontów budynków mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Galeria artykułu

 Rewitalizacja Oruni. Kiedy w dzielnicy zobaczymy pierwsze ekipy budowlane?

Rewitalizacja...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

77.253.27.*

15:20, 16/02/18

Proboszcz dostał łapówke na rewitalizacje nie tylko kościoła ale i samochodów itp..... teraz kolejna transza pieniędzy do wyprania przez fundacje i stowarzyszenia z Gościnnej. Bez dalszego komentarza ..........

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.40.*

13:38, 16/02/18

Na Oruńskim Przedmieściu nic się nie zmieni. W ogóle to ta część Oruni powinna być częścią Oruni Górnej jeśli już powstanie, bo typ zabudowy i problemy tutejszych mieszkańców bliższe są Oruni Górnej niż Oruni. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.207.111.*

23:07, 15/02/18

Nie nazywajmy dewastacji Oruni rewitalizacją bo to straszne oszustwo

zgloś naruszenie
awatar

gosc

107.167.104.*

08:40, 15/02/18

Masz rację! Ile z tych pieniędzy zostanie wykorzystana na Oruńskim Przedmieściu? Przecież to też jest Orunia! Tam też się zdarzają zabytkowe kamienice, są podwórka, mieszka dużo mieszkańców.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

08:24, 15/02/18

Konsekwentnie twierdzę, że nazwa projektu "Rewitalizacja Oruni" jest błędna. Prawidłowo powinno być REWITALIZACJA UL. GOŚCINNEJ. Jeżeli nie mam racji, to proszę podać jaka część z tych ponad 20 mln zł zostanie ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA