Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 06/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

W sierpniu Zbiornik "Stara Orunia" ma zostać otwarty dla zwiedzających. Teraz trwają prace wokół "świątyni nietoperzy"

 1 dodane: 16:39, 15/02/18

tagi:

W rejonie ulicy Nowiny budowana jest kilkusetmetrowa droga, którą już za kilka tygodni będzie można dostać się do wybudowanego w XIX wieku zbiornika "Stara Orunia". Miasto postanowiło odrestaurować zabytek i włączyć go w tzw. Gdański Szlak Wodociągowy.

W sierpniu Zbiornik
W sierpniu Zbiornik "Stara Orunia" ma zostać
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Zbiornik ma być udostępniony turystom i mieszkańcom jeszcze w tym roku. Inwestycja to nie tylko prace wewnątrz zabytku, ale także roboty wokół zbiornika - mówi nam Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, instytucji, która nadzoruje całe przedsięwzięcie.

Przypomnijmy, ten nieczynny obecnie zabytek mieścił kiedyś kilka tysięcy metrów sześciennych wody. Swego czasu nazywany był „oruńską świątynią wody“. W XIX wieku woda docierała tu, z oddalonego 20 km Pręgowa, wodociągiem.

Miasto postanowiło wyremontować ten podziemny zabytek i otworzyć go dla zwiedzających w ramach tak zwanego Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.

 

Gdzie leży Zbiornik Stara Orunia? Z ulicy Nowiny skręcamy w ulicę Kampinoską. Idziemy pod górę kilkaset metrów. Z ulicy skręcamy w prawo na nieasfaltową drogę. Kierujemy się w stronę Parku Oruńskiego. Po chwili natkniemy się na wzniesienie – to właśnie tutaj jest zamknięte obecnie wejście do Rezerwuaru Stara Orunia.

Do Zbiornika będzie można dostać się od strony ulicy Nowiny, i od strony Parku Oruńskiego. Obecnie budowana jest kilkusetmetrowa droga, którą od ulicy Nowiny będzie można dojść do zabytku. Droga nie będzie asfaltowa, a szutrowa. A jej wlot z ulicy Nowiny położony jest nieopodal małego sklepu spożywczego.

W ramach inwestycji ma zostać również zagospodarowany teren wokół Zbiornika. W najbliższych tygodniach zamontowane zostaną ławki, tablice informacyjne, i powstanie punkt widokowy.

Z kolei prace wewnątrz zabytku będą mogły rozpocząć się dopiero na wiosnę. Dlaczego nie wcześniej? Odpowiedź wiąże się z nietoperzami, które w liczbie kilkuset przylatują tutaj na zimę. Zbiornik opuszczają dopiero na wiosnę. W czasie, gdy przebywają tutaj nietoperze, nie ma mowy, by robotnicy wykonywali jakiekolwiek prace.

Również kiedy zbiornik zostanie otwarty dla mieszkańców i turystów, będzie on funkcjonował od maja do sierpnia każdego roku. A w pozostałych miesiącach będzie zamykany, właśnie ze względu na nietoperze.

Jak mówi nam Piotrowska-Szypryt, zabytkowy zbiornik ma zostać otwarty w sierpniu tego roku.

Galeria artykułu

W sierpniu Zbiornik "Stara Orunia" ma zostać otwarty dla zwiedzających. Teraz trwają prace wokół "świątyni nietoperzy"

W sierpniu...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.23.91.*

16:20, 19/02/18

Świetnie kolejna atrakcja.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

08:06, 16/02/18

do sierpnia włącznie, jeden cały miesiąc

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.23.247.*

19:01, 15/02/18

Jak ma być otwarty dla ludzi w sierpniu skoro jest informacja że ma być do sierpnia czynny ze względu na nietoperze?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA