Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 13/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

W Gdańsku i Gdyni zamontowano nowe czujniki do mierzenia jakości powietrza. Jest i adres na Oruni

 1 dodane: 16:04, 28/03/18

tagi:

10 nowych czujników działa w Gdańsku, pięć w Gdyni. Urządzenia stale monitorują poziom najczęściej występujących zanieczyszczeń powietrza, tj. pyłu PM2,5 i PM10. Ich pomiary można oglądać na specjalnej mapie w internecie. Jeden z czujników został już zamontowany na ulicy Gościnnej, w budynku, gdzie swoją siedzibę ma m.in. lokalna Rada Dzielnicy. Dzisiaj miasto ogłosiło także, że zwiększy kwoty dopłat dla osób, które zmienią ogrzewanie węglowe na bardziej ekologiczne.

W Gdańsku i Gdyni zamontowano nowe czujniki do mierzenia jakości powietrza. Jest i adres na Oruni
W Gdańsku i Gdyni zamontowano nowe czujniki do
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

O akcji, którą prowadzi Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej, Miasto Wspólne i Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku, pisaliśmy już na portalu MojaOrunia.pl.

Sponsorem całego przedsięwzięcia jest tutaj firma LPP, dzięki której w Gdańsku i Gdyni zostało zamontowanych 15 czujników. Z tego 10 w Gdańsku, m.in. na ulicy Wałowej, Grunwaldzkiej i Ogarnej.

Ale jeden z czujników Airly pojawił się także na Oruni. Został zamontowany na budynku przy Gościnnej 14. To tutaj funkcjonuje Dom Sąsiedzki "Gościnna Przystań", ale i siedziba Rady Dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce".

O montaż przynajmniej jednego czujnika Airly na Oruni zabiegali tutejsi radni. Ostatecznie wybór padł na ulicę Gościnną.

Radny dzielnicowy Bartosz Łabuda tłumaczy, że w grę wchodziły jeszcze inne lokalizacje, m.in na Sandomierskiej. - Ale w tej części Oruni nie mamy znajomych, którzy byliby gotowi udostępnić swoje mieszkanie, czy lokal po to, by móc zamontować czujnik. Przypominam, że take urządzenie musi być podłączone do prądu. Po drugie, są już miejskie czujniki jakości powietrza, które monitorują sytuacje w okolicach ulicy Małomiejskiej. Postanowiliśmy, że przyda się też czujnik bliżej Lipiec i Św. Wojciecha - mówi.

Radny podsyła nam też wyniki pomiarów, które zarejestrował położony na Trakcie św. Wojciecha 101 czujnik. Jak widać, zdarzają się dni, że na Oruni stężenie pyłów PM 2,5 i PM10 niebezpiecznie rośnie i przekracza dopuszczalne normy.

Wpływ na taki stan rzeczy może mieć fakt, że na Oruni wciąż jest stosunkowo wiele budynków, w których mieszkańcy palą w piecach. Na portalu pisaliśmy kilka razy o mieszkańcach, którzy mimo próśb sąsiadów i kontroli strażników miejskich, palili w swoich piecach różnymi odpadami, skutecznie zasmradzając otoczenie gęstym dymem z kominów.

Co ważne, być może pod wpływem opisywanej tutaj inicjatywy FRAG, dzisiaj konkretnie zareagowało też miasto. "Dziś ogłosiliśmy rozszerzenie programu Ekologiczna Rodzina. Gdańszczanie, którzy zmienią ogrzewanie węglowe na bardziej ekologiczne, będą mogli liczyć na dopłaty do rachunków rzędu nawet 1000 zł na sezon grzewczy. Do 7 tysięcy złotych wzrośnie dotacja na wymianę pieców węglowych" - ogłosił dzisiaj prezydent Paweł Adamowicz.

Już teraz pomiary czujników Airly z Gdańska i Gdyni można zobaczyć na tej mapie: https://map.airly.eu/pl/

Galeria artykułu

W Gdańsku i Gdyni zamontowano nowe czujniki do mierzenia jakości powietrza. Jest i adres na Oruni

W Gdańsku i...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.144.80.*

11:03, 03/04/18

jak pytali o miejsce zamontowania czujnika to pisałam Żuławska 100, ale nikt pewnie tego nie wziął pod uwagę.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

19:38, 01/04/18

Olaboga powietrze sprawdzajo

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.95.235.*

02:12, 31/03/18

przeciez tu nie chodzi o czujnik ale o WPROWDZENIE PODATKU I OPLAT ZA "KLIMATYCZNE".. A CO LATEM JAK SIE NIE PALI W "PIECACH"?TEZ BEDA SPRAWDZAC POWIETRZE? KTO GRILLUJE..

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.254.235.*

19:17, 29/03/18

12:16, 29/03/18 Taki czujnik powinni zamontować na ul.Żuławskiej, myślę że większość osób z okolic wie o jaki nr chodzi, gdzie nagminnie palone są opony i inne nieodpowiednie do palenia przedmioty. Człowiek ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.68.16.*

17:36, 29/03/18

Podomnież Straż Miejska ma drona z czujnikiem dymu. Nie można ich wezwać?. Dosoliliby Palaczowi mandat.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.254.231.*

12:16, 29/03/18

Taki czujnik powinni zamontować na ul.Żuławskiej, myślę że większość osób z okolic wie o jaki nr chodzi, gdzie nagminnie palone są opony i inne nieodpowiednie do palenia przedmioty. Człowiek wywietrzyć domu nie ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA