Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 05/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Orunia obchodzi swoje 680. urodziny. W niedzielę wielka impreza w Parku Oruńskim

 1 dodane: 11:13, 01/06/18

tagi:

O tym wydarzeniu pisaliśmy już kilka tygodni temu, teraz miasto podaje więcej szczegółów na temat niedzielnego świętowania. W urodzinowym menu zaplanowano szereg atrakcji, a wiele z nich stworzy atmosferę rodem z początku XX-wieku.

Orunia obchodzi swoje 680. urodziny. W niedzielę wielka impreza w Parku Oruńskim
Orunia obchodzi swoje 680. urodziny. W niedzielę
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

W niedzielę Park Oruński zostanie podzielony na strefy. - Każda z nich będzie miała swój symbol i pozwoli przenieść się w historyczne czasy.

Impreza rozpocznie się 3 czerwca (niedziela) o godzinie 17.

Organizatorzy wyliczają atrakcje. Po urodzinach koncert w amfiteatrze oruńskim

W skierowanej do dziennikarzy notce prasowej czytamy: "Pierwszym punktem naszej historycznej wędrówki będzie brama dekoracyjna, która w tym dniu zyska nowe oblicze, dzięki ozdobom z kwiatów oraz herbów Gdańska i Oruni. Przy bramie będą oczekiwać na nas historyczni rajcy, prowadzący przedstawi rys historyczny miasta z tamtego okresu i wspólnie będziemy wyczekiwać ważnego gościa".

Ważnym gościem będzie postać Emili Hoene. Aktorzy zainicjują scenę z 1918 roku, kiedy to rodzina Emili Hoene przekazała miastu Park Oruński za symboliczną złotówkę.

- Po uroczystości powitania, wszystkich gości zapraszamy na atrakcje w przestrzeni Parku. Wszystkie atrakcje w parku będą przygotowane w stylistyce epoki i są zaplanowane na dwie godziny - podkreślają organizatorzy niedzielnego święta.

I wyliczają atrakcje i widoki, które zobaczymy podczas niedzielnego świętowania: możliwość oglądania i fotografowania zabytkowego samochodu, konny tramwaj, pary pływające w łódkach, stanowiska malarzy w różnych częściach parku (para ucharakteryzowana na legendarną Oranę i Rycerza pozujący do obrazu), monocyklista, żongler, szczudlarze, koncert przedwojennych piosenek, salon mód (wypożyczalnia kapeluszy i pomoc w stylizacji do pamiątkowego zdjęcia), retro fotograf, pokaz baniek mydlanych, gazeciarze.

Pomysłodawcami są dzielnicowi radni z Oruni

Impreza potrwa do godziny 19 i wtedy też w amfiteatrze w Parku Oruńskiej rozpocznie się koncert utworów Johanna Straussa. Wykona go Gdańska Orkiestra Promenadowa. Wstęp wolny.

Organizatorami niedzielnego wydarzenia są: Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury, Rada Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Orunia.

Jak już pisaliśmy, pomysł, by w tym roku zorganizować imprezę z okazji urodzin Oruni, narodził się w głowach tutejszych radnych dzielnicowych. - Wydarzenie, które odbędzie się 3 czerwca z okazji urodzin Oruni ma na celu przede wszystkim promocje naszej dzielnicy i pokazanie, jak długą i bogatą historię ma Orunia. Rok 2018 to również rok Parku Oruńskiego im. Emilii Hoene, gdyż mija dokładnie 100 lat od przekazania miastu tego zieleńca. W tym roku mija również 85 lat od przyłączenia Oruni do granic Gdańska – przypomina Agnieszka Bartków, szefowa Rady Dzielnicy „Orunia, Św. Wojciech,Lipce”.

Radni są nie tylko pomysłodawcami wydarzenia, ale też głównym sponsorem. Z budżetu rady dzielnicy zostanie przekazanych 12 tysięcy złotych na organizację „urodzin Oruni”.

Warto dodać, że tydzień później (10 czerwca) w Parku Oruńskim wystartuje inna impreza, tradycyjny festyn rodzinny. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

Galeria artykułu

Orunia obchodzi swoje 680. urodziny. W niedzielę wielka impreza w Parku Oruńskim

Orunia obchodzi...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA