Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 14/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

W sierpniu Zbiornik "Stara Orunia" zostanie otwarty dla zwiedzających. Znamy dokładną datę

 1 dodane: 15:16, 16/07/18

tagi:

- Trwają prace odbiorowe. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to oficjalne otwarcie będzie 3 sierpnia, a zwiedzanie od 6 sierpnia - poinformowali nas przedstawiciele Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej, instytucji, która nadzoruje trwający kilkanaście miesięcy remont zabytkowego Zbiornika Orunia.

W sierpniu Zbiornik
W sierpniu Zbiornik "Stara Orunia" zostanie
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Fotografia 1 z 1

Ten nieczynny obecnie zabytek mieścił kiedyś kilka tysięcy metrów sześciennych wody. Swego czasu nazywany był „oruńską świątynią wody“. W XIX wieku woda docierała tu, z oddalonego 20 km Pręgowa, wodociągiem.

Miasto postanowiło wyremontować ten podziemny zabytek i otworzyć go dla zwiedzających w ramach tak zwanego Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. W sierpniu ma on zostać otwarty dla zwiedzających. Na ten moment GIWK nie ma jeszcze informacji o tym, ile będzie kosztowało wejście do zabytku, i na jakich zasadach będzie odbywać się zwiedzanie Zbiornika.

Zbiornik "Stara Orunia" leży w rejonie ulicy Nowiny. Z tej ulicy skręcamy w ulicę Kampinoską. Idziemy pod górę kilkaset metrów. Z ulicy skręcamy w prawo na nieasfaltową drogę. Kierujemy się w stronę Parku Oruńskiego. Po chwili natkniemy się na wzniesienie – to właśnie tutaj jest zamknięte obecnie wejście do Rezerwuaru Stara Orunia.

Do Zbiornika będzie można dostać się od strony ulicy Nowiny, i od strony Parku Oruńskiego. Miasto wybudowało tutaj kilkusetmetrową, szutrową drogę, którą od ulicy Nowiny będzie można dojść do zabytku. Jej wlot z ulicy Nowiny położony jest nieopodal małego sklepu spożywczego.

Oruńska świątynia wody będzie otwarta dla zwiedzających od 1 maja do 31 sierpnia każdego roku. W pozostałych miesiącach zabytek będzie zamknięty, a to dlatego, że na zimę do zbiornika przylatują nietoperze. Opuszczają go dopiero na wiosnę.

Miasto wyremontowało też teren wokół zbiornika. Pojawiły się ławki, toaleta, tablice informacyjne. Powstał też punkt widokowy.

Artykuł powstał w ramach projektu "MojaOrunia.pl 2018 - portal oruniaków"
Projekt dofinansowany w ramach Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego, ze środków Miasta Gdańska

Galeria artykułu

W sierpniu Zbiornik "Stara Orunia" zostanie otwarty dla zwiedzających. Znamy dokładną datę

W sierpniu...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.21.25.*

14:12, 19/07/18

super

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.207.31.*

19:36, 16/07/18

wspaniale

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA