Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 09/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Radni PO składają uchwałę ws. wydzielenia dzielnicy Orunia Górna. Pojawiają się głosy, że konsultacje trzeba powtórzyć

 3 dodane: 13:45, 01/08/18

tagi:

"W imieniu Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej RMG złożyłem dziś projekt uchwały w sprawie podziału Dzielnicy Chełm i utworzenia od przyszłej kadencji nowej, 35 dzielnicy: Oruni Górnej" - napisał gdański radny miasta Adam Nieroda. Jeżeli uchwała zostanie przegłosowana, za kilka miesięcy Orunia Górna zostanie nową dzielnicą w Gdańsku. Ale są tacy, którzy uważają, że konsultacje w całej sprawie zostały przeprowadzone źle, i że w ich trakcie popełniono sporo błędów.

Fragment projektu uchwały ws. podziału Chełmu
Fragment projektu uchwały ws. podziału Chełmu
Fot. udostępnione przez Adama Nierodę

Fotografia 1 z 3

O propozycji wydzielenia Oruni Górnej z Chełmu pisaliśmy w zeszłym roku. - W dużym skrócie można powiedzieć tak: mieszkańcy Oruni Górnej nie identyfikują się z Chełmem, dzielnicą, która liczy sobie ponad 50 tysięcy ludzi. To zbyt duża dzielnica, która powinna zostać podzielona – komentowała w rozmowie z nami Zenobia Glac-Ściebura, radna dzielnicy z Chełmu, i mieszkanka Oruni Górnej.

Chełm, czyli jak mówią niektórzy "dzielnica moloch", będzie mniejsza

Temat podchwycili radni PO, którzy zainicjowali utworzenie stosownego projektu uchwały. Szczególnie aktywny był tutaj radny miasta Adam Nieroda. Dzisiaj poinformował on, że do rady miasta został złożony projekt uchwały ws. podziału Chełmu na Chełm i Orunię Górną.

"Dzielnica Chełm w obecnych granicach liczy ponad 51 tysięcy mieszkańców, czyli więcej niż duże miasto powiatowe jakim jest np. Starogard Gdański. Jednostka pomocnicza w takim kształcie jest niefunkcjonalna. Mieszkańcy terenów znajdujących sie na południe od ul. Małomiejskiej i Świętokrzyskiej, należących do „dużego” Chełmu mają prawo mieć większy wpływ na swoje najbliższe otoczenie" - napisał na Facebooku.

Czy konsultacje były przeprowadzone odpowiednio?

Wcześniej jednak ws. podziału Chełmu na mniejszy Chełm i Orunię Górną miasto zorganizowało konsultacje. Pojawiły się głosy mieszkańców (w tym radnych dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce), które zostały dołączone do oficjalnego raportu, wskazujące na liczne błędy popełnione w trakcie konsultacji.

Zdaniem krytyków, konsultacje były prowadzone zbyt krótko, na dodatek także w okresie świątecznym. Najważniejszym błędem jednak była wypuszczona przez miasto informacja, że w konsultacjach mogą brać udział tylko mieszkańcy Chełmu. Okazało się, że jest to nieprawda, a informacja ta została poprawiona dopiero po dwóch tygodniach trwania konsultacji.

- Będę rozmawiała z szefem gdańskiego klubu PO Piotrem Borawskim i poproszę go o to, by konsultacje zostały powtórzone, a tematem podziału Chełmu zajęła się rada miasta w przyszłej kadencji - mówi Agnieszka Bartków, szefowa Rady Dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce".

Radny PO przekonuje, że podział musi być zrobiony jak najszybciej

Jeżeli radni PO nie zgodzą się na taki scenariusz, uchwała będzie procedowana w najbliższych tygodniach, a podział Chełmu na Chełm i Orunię Górną zacznie obowiązywać od początku przyszłej kadencji, czyli już za kilka miesięcy. Orunia Górna zostanie 35. dzielnicą, a tutejsi mieszkańcy będą mogli wybrać swoją radą dzielnicy.

- Jeśli nie dokonamy podziału Chełmu do końca bieżącej kadencji Rady Miasta, przez kolejne 4 lata będzie istniała ponad 50-tysięczna dzielnica-moloch, z ponad 10 tysiącami mieszkańców, którzy kompletnie się z nią nie identyfikują - ripostuje w rozmowie z nami Nieroda. - Zwracam uwagę na to, że radni Dzielnicy Chełm przed dwoma laty sami podjęli uchwałę z wnioskiem o podział dzielnicy. Podkreślę wyraźnie, innych dzielnic ta zmiana nie dotyczy - dopowiada.

Warto też przypomnieć, że w trakcie konsultacji pojawiło się wiele uwag odnośnie przebiegu granic Chełmu i Oruni Górnej. Szczegóły można sprawdzić we wspominamym wyżej raporcie. Spora część uwag została tam zaopiniowana negatywnie.

Jak będą przebiegać nowe granice Chełmu i Oruni Górnej? W powyższym tekście publikujemy (jako zdjęcia) skany projektu uchwały, na których pada szczegółowa odpowiedź na to pytanie.

Galeria artykułu

Fragment projektu uchwały ws. podziału Chełmu

Fragment...

Fragment projektu uchwały ws. podziału Chełmu

Fragment...

Fragment projektu uchwały ws. podziału Chełmu

Fragment...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

176.221.123.*

23:47, 02/08/18

Orunia powinna być jedną dzielnicą. W jej skład nie powinny wchodzić Lipce ,Maćkowy, św. Wojciech i część Łostowic. Dziwny jest podział administracyjny Gdańska, gdzie kilka odrębnych jednostek stanowi dzielnicę ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.68.18.*

07:47, 02/08/18

Pomimo wyrażonego uchwałą Nr XXXII/62/2013 Rady Dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce z dnia 18 września 2013 roku sprzeciwu dotyczącego włączenia obszaru Potoku Oruńskiego (aż do jego ujścia do Kanału Raduni) ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.235.176.*

00:45, 02/08/18

Jeśli ktoś już rusza ten temat to powinien zostać przeprowadzony kompleksowo na całym Południu. Chełm podzielić na: Chełm, Orunia Górna, Maćki (Moje Marzenie, Kolorowe, Cztery Pory Roku i Łostowice na wschód ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.184.252.*

20:44, 01/08/18

Drodzy sąsiedzi z Oruni Dolnej. Czytajcie ze zrozumieniem. Dla Was nic się nie zmieni, nie będzie żadnej ingerencji w granice Waszej dzielnicy. Tu chodzi tylko o podział istniejącej dzielnicy Chełm na dwie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.48.*

19:43, 01/08/18

Niech deweloperka z Oruni Górnej zabiera swoje łapska od Oruni i naszego dziedzictwa jakim jest m.inn Park Oruński!!! To że deweloperka ma długie łapska i sobie chca podwyższyć standarty swojej dziel;nicy ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.235.176.*

19:22, 01/08/18

Należy dodać, że granica dzieląca Chrom od Oruni Górnej nie zmienia granic obecnej dzielnicy Chełm, włączając w to m.in część Parku im. Emilii Hoene.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

80.123.14.*

17:14, 01/08/18

Park orunski w oruni górnej? czy tam jakiś stuknięty to dzielił?

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA