Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 16/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Startuje budżet obywatelski. W tym roku twój głos może pomóc ulepszyć portal MojaOrunia.pl!

 1 dodane: 11:07, 10/09/18

tagi:

Oruńskich propozycji w budżecie obywatelskim jest kilkanaście. Wśród nich jest m.in. przebudowa portalu MojaOrunia.pl, a w projektach ogólnomiejskich - także wniosek, który zakłada ustawienie zabytkowego tramwaju na ulicy Gościnnej. Sprawdźcie, jak, gdzie i na co możecie zagłosować!

Startuje budżet obywatelski. W tym roku twój głos może pomóc ulepszyć portal MojaOrunia.pl!
Startuje budżet obywatelski. W tym roku twój głos
Fot. redakcja

Fotografia 1 z 1

Głosowanie do budżetu obywatelskiego wystartowało dzisiaj i potrwa dwa tygodnie. Te projekty, które zgromadzą najwięcej głosów na pewno zostaną zrealizowane w następnych latach przez miasto.

Przypomnijmy, wnioski do budżetu obywatelskiego nie zostały złożone przez urzędników. Zrobili to sami mieszkańcy, np radni dzielnicowi.

W ramce na końcu artykułu raz jeszcze dajemy link do strony internetowej, gdzie można oddać swój głos. Piszemy też o opcjach dla ludzi, którzy nie mają komputera lub dojścia do internetu.

Numer 1 na oruńskiej liście w budżecie obywatelskim: Przebudowa portalu MojaOrunia.pl

Każda dzielnica ma tutaj swoją pulę pieniędzy, która zależna jest od liczby mieszkańców. W tej puli głosować można na projekty dzielnicowe.

W dzielnicy takich propozycji jest kilkanaście. Listę otwiera (numery zostały rozlosowane) projekt, który dotyczy portalu MojaOrunia.pl. Chodzi o przebudowę naszego portalu. Skąd taki wniosek?

MojaOrunia powstała w 2009 roku, została wówczas stworzona z pieniędzy publicznych. Patrząc na statystyki, widać, że portal odwiedza sporo czytelników. Można zaryzykować tezę, że nasz portal stanowi ważne źródło informacji dla oruniaków, ale czytają nas też mieszkańcy innych dzielnic Gdańska.

Obecnie portal utrzymuje się z różnych źródeł i jesteśmy w stanie pokrywać bieżące wydatki. Portal potrzebuje jednak gruntownej przeubodowy (bazy danych, systemu informatycznego i graficznego), a to już wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, wydatek, na który portalu po prostu nie stać. Stąd i wniosek do budżetu obywatelskiego.

Jeżeli uważaj państwo, że nasz portal powinien się rozwijać, prosimy o oddanie głosu właśnie na ten projekt. Pamiętajmy też, że na oruński projekt mogą głosować też gdańszczanie także i z innych dzielnic.

Co ważne, każdy z gdańszczan ma w budżecie obywatelskie prawo do pięciu głosów (na projekty dzielnicowe) i jeden głos (na projekt ogólnomiejski).

Propozycji z tej części Gdańska jest więcej

Propozycji z Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec jest w tym budżecie obywatelskim znacznie więcej. Pełną listę znajdziecie TUTAJ. Są i wnioski o remont chodników (np. na Głuchej) i miejsc postojowych, a także ulicy Wąwóz. Są i projekty kulturalne. A także wniosek o stworzenie wspólnej przestrzeni wypoczynkowo-rekreacyjnej w Parku Ferberów.

W budżecie obywatelskim można też głosować na projekty ogólnomiejskie. Jednym z najciekawszych, który dotyczy Oruni, jest wniosek "wielki powrót tramwaju na Orunię". Wszystkie projekty ogólnomiejskie znaleźć można TUTAJ.

Na Gościnnej może stanąć zabytkowy tramwaj

Nie chodzi jednak o budowę - wzorem dawnej "szóstki" - linii tramwajowej na Orunię. Chodzi o to, by na ulicy Gościnnej stanął zabytkowy tramwaj.

Szczegóły tłumaczy autor wniosku Patryk Sikora, radny dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce". - Nie jest to kolejny projekt na zasadzie postawmy i będzie pomnik - jak ma to być w przypadku tramwaju na Łąkowej. Tutaj jest faktyczny pomysł, by przy odpowiednim zarządzaniu, miejsce to żyło.

Jeżeli projekt zyska odpowiednią liczbę głosów (tutaj będzie rywalizował tylko z innymi projektami ogólnomiejskimi), na Gościnnej stanie skład marki Konstal M, który kiedyś jeździł także na Orunię.

Zabytkowy pojazd miałby pełnić funkcję informacji turystycznej, a także punktu, ukazującego historię Oruni. - Nie ma drugiej takiej dzielnicy w Gdańsku, gdzie dzieli nas 15 minut od centrum Gdańska i kolejne 15 od Żulaw Wiślanych. Mamy Park Oruński, który w poradniku wycieczkowym tripadvisor zdobywa miejsce na podium - przypomina Sikora.

I dodaje: - Taki tramwaj to idealne miejsce do przedstawienia jego historii. Mogą być tam również informacje o koncertach w amfiteatrze oruńskim, o kolejnych wydarzeniach mieszkańców organizowanych w Parku Ferberow, czy na Św. Wojciechu.

Ogłoszenie wyników do budżetu obywatelskiego nastąpi pod koniec września.

Swój głos w tegorocznym budżecie obywatelskim można oddać TUTAJ.

Jeżeli ktoś nie ma komputera, lub dojścia do internetu, swój głos może oddać w Domu Sąsiedzkim "Gościnnej Przystani" (Gościnna 14) w godzinach 10.00-18.00.

Jak się dowiedzieliśmy, pomoc w głosowaniu deklaruje też Rada Dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce". Wkrótce podamy dokładny harmonogram dyżurów radnych.

Wkrótce opiszemy też projekty budżetu obywatelskiego, które dotyczą południowego Gdańska.

Artykuł powstał w ramach projektu "MojaOrunia.pl 2018 - portal oruniaków"
Projekt dofinansowany w ramach Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego, ze środków Miasta Gdańska

 

 

Galeria artykułu

Startuje budżet obywatelski. W tym roku twój głos może pomóc ulepszyć portal MojaOrunia.pl!

Startuje budżet...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (11)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.64.62.*

14:06, 22/09/18

Dokładnie, Po co parking przy parku Oruńskim? Juz dość jest tam wybetonowany i zawalony samochodami teren! Miały byc rewitalizacje dojścia z Gościnnej i tuneli do oruni za torami na Zwiazkowa i Zuławską! Jak do ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.254.230.*

14:24, 16/09/18

Po co parking przy parku? W Oliwie nie ma i jakś park pełny odwiedzających. Jest komunikacja więc zachęcamy do korzystania. Samochodem to można jechać po bułki do biedry.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.68.18.*

21:55, 13/09/18

Oruni (i) bez drugiego i* Przybyszu 5*!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.74.91.*

10:56, 13/09/18

A deweloper, który stawiał bloki nie mógł wykonać tych schodów?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.76.5.*

10:15, 13/09/18

Opis projektu nr 7: Mieszkańcy Orunii Górnej! Wykorzystajmy tą szansę - BO jest jedynym sposobem aby zamienić tą skarpę wstydu na cywilizowane, bezpieczne schody! Niestety rzeczywistość jest taka, że tak ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.76.5.*

10:12, 13/09/18

Dlaczego mój komentarz został usunięty? Mało wygodny?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.23.255.*

19:09, 12/09/18

Jestem za powstaniem parkingu przy parku. Może w końcu ludzie odwiedzający park będą mieli miejsce gdzie zaparkować. Piękny park tylko parkingu brak.....

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.33.*

13:48, 12/09/18

Mam pytanie? kto ma wycinac dwumetrowe chwasty przy ul Raduskiej i nie tylko , przy starych kamienicach?. Proszę przejśc od parku Radunską w kierunku Małomiejskiej.Strach się bac, tak jest każdego roku.Może ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.68.18.*

23:19, 11/09/18

Chodnik od tunelu do Biedronki - walczy o niego Rada Dzielnicy w programie Rewitalizacji. To nie jest prosta sprawa, nie wszystkie działki są Gminne ...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.175.*

12:02, 11/09/18

Projekty są propozycjami mieszkańców, seniorzy lub osoby dla których to przejście jest ważne mogły napisać projekt.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.159.*

22:15, 10/09/18

Wielka szkoda, że z myślą o seniorach nie uwzględniono utworzenia chodnika od przejścia podziemnego przy Junackiej do Biedronki :((

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA