Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 12/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Nowy punkt widokowy na Oruni został już otwarty. Otrzymał imię wyjątkowego oruniaka

 1 dodane: 13:50, 18/09/18

tagi:

Punkt widokowy, z którego doskonale widać panoramę Oruni, ale i Głównego Miasta, funkcjonuje tuż przy niedawno otwartym Zbiorniku Stara Orunia. Punkt otrzymał imię "Jerzy", od śp. profesora Jerzego Sampa.

Uroczyste otwarcie oruńskiego punktu widokowego
Uroczyste otwarcie oruńskiego punktu widokowego
Fot. GIWK

Fotografia 1 z 1

W ostatni weekend uroczystego otwarcia punktu widokowegona Oruni dokonał m.in. wiceprezydent Piotr Grzelak.

Nowy punkt widokowy będzie otwarty przez cały rok. Drewniana platforma o półokrągłym kształcie okrętowego mostka, z której rozciąga się widok na Orunię, ale i centrum Gdańska, jest położona w rejonie ulicy Nowiny, nieopodal Parku Oruńskiego i tuż obok niedawno otwartego Zbiornika "Stara Orunia".

- Punkt widokowy otrzymał imię Jerzego Sampa, znanego pisarza, miłośnika Gdańska, a szczególnie Oruni, w której mieszkał i o której pisał - informują gdańscy urzędnicy.

Jerzy Samp, który przez wiele lat mieszkał na Oruni, był autorem licznych książek, w których opisywał historie Pomorza. Napisał m.in: Droga na sabat(1981), Smętek. Studium kreacji literackich (1984), Gdańsk prawie nie znany (1993), Bedeker gdański (1996), Danzig von A bis Z (1997), Legendy gdańskie. Dawne, nowe i najnowsze (2000), Miasto magicznych przestrzeni (2003).

Nie zapominał też o Oruni, napisał m.in. wydaną w 1992 roku książkę: „Orunia, Zabytki, historia, kultura". W 2009 roku w Ratuszu Starego Miasta w Gdańsku otrzymał nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Kilka lat temu profesor w kapitalnym stylu opowiadał na naszym portalu o dawnej Oruni. Zmarł w 2015 roku, w wieku 64 lat.

Galeria artykułu

Uroczyste otwarcie oruńskiego punktu widokowego

Uroczyste...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA