Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 10/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

W Parku Oruńskim będzie można zapisać się do bazy dawców szpiku. W sobotę ważna akcja!

 1 dodane: 15:29, 19/09/18

tagi:

- W ten sposób można komuś uratować życie - przekonują organizatorzy sobotniego wydarzenia. Pomysłodawcami są tutaj mieszkańcy Lipiec, którzy współpracują z lokalną radą dzielnicy i Domem Sąsiedzkim "Gościnna Przystań".

 W Parku Oruńskim będzie można zapisać się do bazy dawców szpiku. W sobotę ważna akcja!
W Parku Oruńskim będzie można zapisać się do bazy
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

W sobotę (22 września) w Parku Oruńskim odbędzie się biegowe Grand Prix. Zawodnicy w różnym wieku będą zmagać się na różnych dystansach. Sportowych emocji z pewnością nie zabraknie.

Ale podczas imprezy będzie też prowadzona akcja "Dzień Dawcy Szpiku". W godzinach od 10 do 15 w Parku Oruńskim będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.

Na plakacie, który reklamuje całą akcję, czytamy: "W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Zarejestruj się jako potencjalny Dawca".

- Cała procedura rejetracyjna trwa około 10-15 minut. Trzeba wypełnić kilka formularzy i przejść drobny rekonsans medyczny. Badanie to m.in. wymas trzema patyczkami z jamy ustnej - mówi nam Leszek Wicełowicz, mieszkaniec Lipiec.

To właśnie grupa mieszkańców Lipiec wpadła na pomysł, by zorganizować w swojej dzielnicy taką akcję. - Lubimy robić dobro - uśmiecha się Wincełowicz, ale zaraz poważnieje. - Niemal każdy ma w rodzinie, albo zna kogoś, kto choruje na raka. Warto włączyć się w naszą akcję.

Mieszkańcy Lipiec działają tutaj razem z Radą Dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce" i Domem Sąsiedzkim "Gościnna Przystań".

Jak się dowiedzieliśmy, już kilku mieszkańców Lipiec do takiej bazy dawców szpiku się wpisało, a kolejni chcą to zrobić w najbliższą sobotę, w Parku Oruńskim. - Dawcami mogą być osoby w wieku od 18 do 55 lat - precyzuje Wincełowicz.

Artykuł powstał w ramach projektu "MojaOrunia.pl 2018 - portal oruniaków"
Projekt dofinansowany w ramach Gdańskiego Funduszu Sąsiedzkiego, ze środków Miasta Gdańska

Galeria artykułu

 W Parku Oruńskim będzie można zapisać się do bazy dawców szpiku. W sobotę ważna akcja!

W Parku...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA