Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 10/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Na zdjęciach Kosycarzy Adria, Kino Kosmos i Jedności Robotniczej. Oruniacy doczekali się wyjątkowego albumu!

 10 dodane: 18:37, 27/11/18

tagi:

Czy chcieliby państwo zobaczyć fotografie dawnego oruńskiego kina Kosmos? Albo zobaczyć ujęcie z wnętrza kultowej Adrii? A może ciekawsze byłyby migawki z dawnej Jedności Robotniczej, „plaż” przy Kanale Raduni, czy telewizji Sky Orunia? Taką możliwość cofnięcia się w czasie gwarantuje najnowszy album „Niezwykłe zwykłe zdjęcia Oruni, Chełma i Siedlec”. Wydał go znany gdański fotograf Maciej Kosycarz, z którym udało nam się porozmawiać.

Kino Kosmos na Oruni
Kino Kosmos na Oruni
Fot. Zbigniew Kosycarz/ udostępnione przez Macieja Kosycarza

Fotografia 1 z 10

Zdjęć jest 250 z tego więcej niż 1/3 dotyczy Oruni. Najnowsze ujęcia zostały wykonane w tym roku, najstarsze – nawet kilkadziesiąt lat temu. Te ostatnie ustrzelił migawką nieżyjący już gdański fotoreporter Zbigniew Kosycarz, z kolei autorem nowszych zdjęć jest jego syn, również fotoreporter, Maciej Kosycarz.

Nasz rozmówca, który jest właścicielem znanej w Gdańsku fotograficznej agencji KFP, regularnie wydaje też albumy o dzielnicach Gdańska. Teraz przyszedł czas właśnie na Orunię. Ale w jego najnowszym albumie Orunia dzieli miejsce z innymi częściami miasta: Chełmem i Siedlcami.

Jaką Orunię zobaczymy w albumie Kosycarzy? Nieistniejącą, pełną ciekawostek, i często zapierającą dech w piersiach

Największą popularnością wśród oruniaków cieszyć się będą oczywiście zdjęcia z ich dzielnicy.  W albumie zobaczymy sporo fotografii, ukazujących nieistniejącą już Orunię. Dawne kino Kosmos, restauracja Adria (także i ujęcie ze środka!), tętniący życiem wał Kanału Raduni, czy kamienice, których już nie ma.

Na fotografiach Kosycarzy widać też, jak zmieniała się ulica Jedności Robotniczej, która w III RP stała się później Traktem św. Wojciecha. Po tej dawnej arterii kursowały tramwaje, a w niektórych miejscach było znacznie bardziej zielono niż teraz. Zbigniew Kosycarz pokazał też na fotografiach kluczową dla tej ulicy przebudowę – to w latach 70. poszerzono jezdnię, a linię tramwajową nr 6 zastąpiły autobusy.

A jeżeli mówimy o konkretnych metamorfozach – na zdjęciach Kosycarzy widać również, jak zmieniała się okolica ulicy Raduńskiej i Perłowej, gdzie w latach 60. powstawały nowe osiedla.

Takich „smaczków” w albumie jest oczywiście więcej. - Każde z tych zdjęć opowiada konkretną historię – mówi nam Maciej Kosycarz, z którym siedzimy w jego fotograficznej agencji i oglądamy najnowszy album.

Jolanta Kwaśniewska w Św. Wojciechu, basen na ulicy Brzegi, reporterzy Sky Orunia. Smaczków jest mnóstwo

Zdjęcia Kosycarzy kryją mnóstwo ciekawostek i informacji. Dla przykładu, mało osób wie, że tuż po powodzi w 2001 roku Św. Wojciech odwiedziła Jolanta Kwaśniewska, żona polskiego prezydenta. Maćkowi Kosycarzowi udało się uwiecznić ten moment.

Nie wszyscy też wiedzą, że na Oruni na ulicy Brzegi funkcjonował kiedyś basen – a ślad po solidnie już zapuszczonej niecce można znaleźć do dziś.

W albumie są też m.in. odniesienia do telewizji Sky Orunia – oprócz założyciela stacji Zbigniewa Klewiado, widać też m.in. reporterów i prezenterów przy pracy.

Album to także wyjątkowe ujęcia innych dzielnic

Z bardziej tragicznych historii pojawia się również ujęcie śmiertelnego wypadku na przejeździe kolejowym w Oruni, do którego doszło tam kilkadziesiąt lat temu. Pociąg uderzył w auto, zginęło wówczas kilka osób.

Najnowszy album Kosycarzy to oczywiście nie tylko Orunia. Na zdjęciach z Chełmu widać m.in. budowę osiedli w latach 70., kiedy to jak grzyby po deszczu pojawiały się kolejne mieszkania w rejonie Chałubińskiego i Sikorskiego. Z kolei Siedlce to m.in. ulica Kartuska – na zdjęciach Zbigniewa Kosycarza doskonale widać, jak bardzo w tych kilkudziesięciu latach zmieniła się ta ważna dla mieszkańców Gdańska arteria. Siedlce to także migawka z tragicznego w skutkach wybuchu gazu w budynku na ul. Struga, ale też zdjęcia popularnych w latach 90. nocnych klubów Rondo czy Lido.

Kosycarz będzie promował swój album na Oruni

Już za kilka dni album trafi do sprzedaży. Kosztować będzie 69,90 zł, a w promocji – 60 zł. Ta ostatnia cena będzie obowiązywać 1-2 grudnia, gdy album ujrzy oficjalnie światło dzienne – w tych dniach Maciej Kosycarz będzie promował swój album w godzinach od 12 do 17 w centrum handlowym Manhattan we Wrzeszczu.

Jak mówi nasz rozmówca, w grudniu szykuje się też spotkanie na Oruni. W kuźni przy ulicy Gościnnej Maciej Kosycarz zaprezentuje swój najnowszy album. Na ten moment nie ma jednak jeszcze konkretnej daty tego spotkania.

Kino Kosmos na Oruni

Kino Kosmos na...

1968 rok. Nowe bloki na Perłowej

1968 rok. Nowe...

1972 rok. Dzisiejszy Trakt św. Wojciecha tuż po tym, jak został przebudowany, a z ulicy zniknęły tra

1972 rok....

1975 rok. Tak w środku wyglądała kultowa dla wielu Adria.

1975 rok. Tak w...

A tak kiedyś wyglądało życie nad Kanałem Raduni!

A tak kiedyś...

Lata 50. Tak kiedyś wyglądała ulica Kartuska

Lata 50. Tak...

Lata 80. Tak budował się Chełm

Lata 80. Tak...

Okładka nowego albumu

Okładka nowego...

Przełom lat 50. i 60. Ulica Raduńska nad Kanałem Raduni

Przełom lat 50....

Ulica Kartuska

Ulica Kartuska

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.144.80.*

09:42, 27/12/18

ORUNIA po prostu nazwana STARĄ Orunią jest rewelacyjnym miejscem na mieszkanie, . Mieszkam od urodzenia i nigdzie bym się nie przeprowadziła, do żadnych wielkich blokowisk, dzielnic sypialni. mieszkam w ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.151.17.*

19:36, 04/12/18

W tych latach jezdzilo sie tez nad jezioro do Straszyna aby sie wykäpac.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.151.17.*

20:22, 30/11/18

Komentarz nr 5 (kapiele i ryby) dotyczy lat 1950 i 60 tych.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.151.17.*

18:34, 29/11/18

Na käpiele jezdzilo sie rowerem na starä Radunie. Zulawska do konca i potem 2 km na lewo. Jeszcze lepiej bylo na Stogach nad morzem tramwajem nr 6 i chyba nr 2 do konca. Na ryby chodzilem z moim wujkiem ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

5.174.246.*

19:55, 28/11/18

Basen pod gołym niebem na ul. Brzegi, był na terenie Domu Dziecka. Nie był powszechnie dostępny

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.91.70.*

06:15, 28/11/18

Kapielisko zwany KONSKI DOL.To byly piekne czasy tu przychodzilsmy sie kapac .Ale jaka Radunia byla czyta .

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.159.*

00:02, 28/11/18

Pomyłka co do daty powstania Apteki na Jedności Robotniczej(1975 ?) Kiedy wprowadziłam się do Gdańska w r.1977- wtedy jeszcze istniała ADRIA.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.151.25.*

23:28, 27/11/18

ORUNIA czyli MEKSYK za PRLu. Do kina KOSMOS chodzilem na kazdy dobry film. Westerny amerykanskie byly na 1. miejscu. Wczesniej mielismy kino w DOMU KULTURY na Dworcowej obok strazy pozarnej. Pozdrawiam ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA