Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 10/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Rok 2018 na Oruni, Lipcach i Św. Wojciechu. Co wydarzyło się tutaj w ostatnich 12 miesiącach?

 1 dodane: 13:19, 31/12/18

tagi:

Mijający rok na Oruni to m.in. otwarcie basenu na Smoleńskiej i świątyni nietoperzy w okolicy ulicy Nowiny, remonty Starogardzkiej, Raduńskiej i Dworcowej. Ale też i regularne pożary i wyburzenia budynków. Były jednak i dobre wiadomości, np. seria świetnych koncertów w świeżo co rewaloryzowanym Parku Oruńskim.

Tradycyjnie już wielkim powodzeniem cieszył się Festyn w Parku Oruńskim
Tradycyjnie już wielkim powodzeniem cieszył się Festyn w Parku Oruńskim
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Zeszły rok to konkretne inwestycje na Oruni. Z przysłowiową wielką pompą został otwarty basen na ulicy Smoleńskiej. Od końca lipca można już korzystać z oruńskiej pływalni.

Ciekawą atrakcją jest też otwarty w tym roku dla zwiedzających zbiornik "Stara Orunia". Miejsce to, które kiedyś było zbiornikiem wodnym, a obecnie wciąż jest ważnym miejscem dla nietoperzy, zostało wyremontowane i przez kilka miesięcy w roku urządzane są tutaj oficjalne wycieczki.

Remonty, które się zakończyły. I takie, które wciąż trwają

W 2018 roku zakończyła się budowa mostu na ulicy Starogardzkiej. Przez wiele miesięcy panowały tutaj spore utrudnienia dla kierowców i pieszych, a inwestycje notowała kolejne opóźnienia.

Na początku roku zakończył się remont ostatniego odcinka ulicy Raduńskiej (położonego najbliżej Parku Oruńskiego). Miasto zagospodarowało też pobliski placyk przy Kanale Raduni, stwierdzając jednak, że w tym miejscu nie powinno się parkować. Nie spodobało się to przynajmniej niektórym oruniakom, którzy postanowili łamać zakaz.

Dla wielu ważną inwestycją była też budowa prawoskrętu z Dworcowej w Trakt św. Wojciecha - takie przedsięwzięcie było możliwe, bo wielu oruniaków zagłosowało na nie w budżecie obywatelskim.

A propos remontów, to wciąż trwają prace przy budowie wiaduktu na Biskupiej Górce. Rejon Traktu św. Wojciecha, okolice Zaroślaka i 3 Maja wciąż są jednym wielkim placem budowy, ale w 2019 roku kosztująca wiele milionów inwestycja powinna już się zakończyć.

O tych projektach warto pamiętać

Na Oruni zmieniały się też kolejne podwórka - rozpoczął się projekt, który dotyczy obejść budynków Ubocze 24 i Żuławskiej 2 i 3. To właśnie tutaj mieszkańcy wspólnie z przedstawicielami Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej wspólnie projektowali własne podwórka, a efekty tych działań zobaczymy już w 2019 roku.

Dla wielu wiernych ważną inwestycją był remont zabytkowych organów w kościele przy ulicy Gościnnej. Prace pochłonęły setki tysięcy złotych, i potrzeba było tutaj bardzo drogiazgowej i specjalistycznej modernizacji.

Nowi radni miasta. Czy będą lepsi niż ci w ostatniej kadencji?

Rok 2018 to także wybory samorządowe. Na fotelu prezydenta Gdańska zmian nie zanotowano, bo po raz szósty włodarzem miasta został Paweł Adamowicz. Ale Orunia-Św. Wojciech-Lipce ma też nowych reprezentantów - chodzi o radnych miasta. W wyborach, które odbyły się 21 października, mandaty z "jedynki" (okręg wyborczy numer 1) otrzymali: Cezary Śpiewak-Dowbór (KO), Lech Kaźmierczyk (KO), Waldemar Jaroszewicz (PiS), Andrzej Skiba (PiS) i Beata Dunajewska (WdG).

Złe wiadomości w 2018 roku. Było wiele pożarów i wyburzeń

Rok 2018 na Oruni to także czas, w którym regularnie płonęły budynki. W ostatnich miesiącach do pożarów doszło na Podmiejskiej, Przy Torze i Żuławskiej. Niedługo później miasto podejmowało decyzję o wyburzeniu tych kamienic. Do rozbiórki poszły już m.in. adresy na Podmiejskiej i Przy Torze. W przyszłym roku wyburzony ma zostać budynek przy Żuławskiej 12. Jak mówią nam urzędnicy, także i w przyszłym roku kolejne oruńskie kamienice pójdą do rozbiórki.

Galeria artykułu

Tradycyjnie już wielkim powodzeniem cieszył się Festyn w Parku Oruńskim

Tradycyjnie już...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.68.74.*

16:19, 01/01/19

Świetne podsumowanie bo dużo się dzieje, niemniej piszcie proszę o całej dzielnicy, a nie o 1/3. Pozdrawiam

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA