Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 07/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Orunia-Św.Wojciech-Lipce. Czego w 2019 roku mogą spodziewać się mieszkańcy dzielnicy?

 1 dodane: 13:45, 06/01/19

tagi:

W 2019 roku nareszcie może ruszyć "coś" konkretnego ws. budowy bezkolizyjnych przejazdów na Oruni, choć do realizacji tego przedsięwzięcia droga jeszcze daleka. Piszemy też o innych inwestycjach (m.in. rewitalizacji!), ale też i ważnych wydarzeniach, których w najbliższych miesiącach mogą spodziewać się mieszkańcy dzielnicy.

Tradycją na Oruni jest cieszący się wielką popularnością festyn w Parku Oruńskim.
Tradycją na Oruni jest cieszący się wielką popularnością festyn w Parku Oruńskim.
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Dla wielu oruniaków to lokalnie wciąż temat numer 1. Od wielu lat mieszkańcy Oruni apelują do władz miasta, by w ich dzielnicy powstał przynajmniej jeden bezkolizyjny przejazd przez tory kolejowe. Jak pisaliśmy już na portalu, w ostatnich kilkunastu miesiącach miasto nareszcie zmieniło ton z "nie ma pieniędzy, nic nie możemy zrobić" na "podejmiemy konkretne działania, by bezkolizyjne przejazdy na Oruni powstały".

Urzędnicy zakopani w papierach, ale lepiej późno niż wcale

W 2019 roku ma być gotowa dokumentacja na budowę wiaduktu w ciągu Nowej Podmiejskiej. To jednak dopiero jeden z etapów realizacji całej inwestycji - miasto wciąż szuka pieniędzy i potencjalnych inwestorów (o PKP mówi się tutaj najgłośniej). Gdyby jednak wszystko poszło zgodnie z planem, budowa bezkolizyjnego przejazdu na Oruni mogłaby rozpocząć się w najbliższych dwóch-trzech latach.

Być może w 2019 roku miasto rozpocznie już opracowywanie koncepcji tunelu pod ulicą Równą. Prezydent Adamowicz w rozmowie z nami obiecał, że taka koncepcja powstanie, ale bezpiecznie założył, że będzie ona gotowa "w tej kadencji".

Objazd "Nizinnej" odciąży nieco oruniaków?

Wielu oruniaków takie tłumaczenia nie satysfakcjonują, bo przekonują, że problem zamkniętych szlabanów dotyka ich każdego dnia i trzeba zająć się nim jak najszybciej. Być może pewnym rozwiązaniem, które nieco odciąży mieszkających za torami oruniaków, będzie budowa nowego układu drogowego w rejonie Bramy Nizinnej. To właśnie tam ruch - zamiast Bramą Nizinną - ma zostać puszczony w miejscu położonego tuż obok starego mostu kolejowego.

Jak się dowiedzieliśmy, przetarg na wykonanie tej inwestycji ma zostać ogłoszony w pierwszej połowie 2019 roku. Można więc spodziewać się, że prace ruszą jeszcze w tym roku.

Rewitalizacja wchodzi w kolejny etap

W 2019 roku sporymi krokami postępować będzie też rewitalizacja Oruni. O projekcie, który ma pochłonąć ponad 20 mln ze środków unijnych, mówi się już od wielu lat. Teraz - po dopełnieniu czasochłonnych formalności i kolejnych konsultacjach z mieszkańcami - rewitalizacja wchodzi w kolejny etap.

W 2019 roku zostanie ogłoszony przetarg na remont i modernizację Ratusza na ulicy Gościnnej. Prace rozpoczną się jednak w 2020 roku.

Jak pisaliśmy na portalu, w ramach rewitalizacji Oruni lokalne wspólnoty i spółdzielnie mogły starać się o dofinansowanie inwestycji na swoim terenie. Mowa m.in. o remontach budynków, czy zagospodarowaniu podwórek. Do projektu zgłosiło się 20 wspólnot mieszkaniowych z różnych części Oruni, a także Gdańska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Można spodziewać się, że w 2019 roku odbywać się będzie większość zgłoszonych we wnioskach inwestycji.

W 2019 roku zakończy się też rewitalizacja dwóch podwórek - przy Ubocze 24 i Żuławskiej 2 i 3.

O takich inwestycjach będziemy pisać wiele razy

Najbliższy rok to koniec dużego remontu przebudowy wiaduktu na skrzyżowaniu Traktu św. Wojciecha i Zaroślaka. A także rozpoczęcie znacznie mniejszej inwestycji, ale dla części oruniaków nader istotnej - remontu ulicy Głuchej (w 2019 roku odbędzie się jej pierwszy etap). Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym roku należy spodziewać się też modernizacji placu zabaw na Głuchej i remontu schodów przy Szkole Podstawowej nr 56 na Małomiejskiej.

Na Lipcach - o czym przypomina nam szefowa rady dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce" Agnieszka Bartków - ma zostać zmodernizowany plac zabaw i schody na wał Kanału Raduni (w okolicach przystanku Niegowska). Inwestycji (szczególnie tych mniejszych) będzie z pewnością więcej - będziemy o nich informować na portalu.

Szefowa Rady zwraca też uwagę, że w 2019 roku miasto ma też otworzyć nowy żłobek przy Trakcie św. Wojciecha (w okolicy ulicy Gościnnej).

Szykują się ważne wybory dla mieszkańców dzielnicy

Bartków przypomina także, że w marcu 2019 roku odbędą się wybory do trzeciej kadencji rady dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce". - W przypadku dużej frekwencji rada może mieć nawet pięć razy większy budżet niż przez ostatnie lata - podkreśla rozmówczyni naszego portalu.

W 2019 roku tradycyjnie można spodziewać się festynu w Parku Oruńskim i Gwiazdki na ulicy Gościnnej. Śmiało można też założyć, że miasto pójdzie za ciosem i także i w najbliższych miesiącach należycie wykorzysta potencjał zrewaloryzowanego Parku Oruńskiego, organizując (tak jak w 2018 roku) serię ciekawych koncertów w amfiteatrze.

Galeria artykułu

Tradycją na Oruni jest cieszący się wielką popularnością festyn w Parku Oruńskim.

Tradycją na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

5.173.144.*

15:04, 08/01/19

Ciągle tylko ta Orunia w w św. Wojciechu nic nie ma . Nawet placu zabaw dla dzieci.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

11:16, 08/01/19

Wczoraj 2-krotnie wyjeżdżałem z domu. Oznacza to, że 4-krotnie przejeżdżałem przez przejazd przy ul. Dworcowej.4 razy trafiałem na zamknięte szlabany. Na otwarcie przejazdu czekałem odpowiednio 3+6+12+4 minuty. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.159.*

21:53, 06/01/19

Super, już się cieszę ! Cykl koncertów w minionym roku- zostawił ogrom niezapomnianych wrażeń !

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA