Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 06/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

List czytelnika: Jedna po drugiej nikną w nicości pamiątki tego, czym była Orunia

 1 dodane: 14:43, 07/01/19

tagi:

"Ze starymi kamienicami tak jest - zaniedbane z czasem tracą swój blask, a w pewnym momencie zaczynają popadać w ruinę i z czasem nie nadają się do dalszego użytku. Wtedy najczęściej zapada decyzja o pozbyciu się niewygodnego problemu i burzy to, czego remont byłby zbyt drogi" - pisze nasz czytelnik pan Sławomir, którego boli, że z Oruni znika coraz więcej starej architektury. Zapraszamy do dyskusji!

List czytelnika: Jedna po drugiej nikną w nicości pamiątki tego, czym była Orunia
List czytelnika: Jedna po drugiej nikną w nicości
Fot. Przemysław Kluz

Fotografia 1 z 1

Poniżej publikujemy list, który nadesłał nam pochodzący z Oruni Sławomir Kirdzik, obecnie student jednej z warszawskiej uczelni.

Najpierw jednak kilka zdań z końcu listu. Pan Sławomir pisze: "Rok 2018 był w tej kwestii bardzo szczególny - z mapy naszej dzielnicy zniknęło wiele kamienic i domków, które, świetnie zachowane, przetrwały wojnę. Dla jednych to nie było nic szczególnego, ale dla innych (do których zaliczam się ja) stara architektura pozwala stworzyć niepowtarzalny klimat pewnych miejsc. Można to w pewien sposób wykorzystać - sprawić, by dane miejsce było czymś w rodzaju "żywej pocztówki". O pewne rzeczy jednak się nie dba i szybko o nich zapomina".

Czy zgadzają się państwo z taką oceną? Czy miasto za wszelką cenę ma ratować każdy zabytkowy budynek? Gdyby państwo mogli zarządzać miejskim budżetem i musieliby państwo wybrać: budowa kilku nowych budynków komunalnych dla potrzebujących ludzi, czy odnowienie jednego zabytkowego budynku, to co państwo by wybrali? Które stare budynki na Oruni bezwględnie należy ratować? Czy są jakieś zabytkowe kamienice i budynki, które według państwa powinny zostać wyburzone?

Zachęcamy do lektury listu pana Sławomira, i zgłaszania też swoich refleksji, być może polemiki.

List pana Sławomira Kirdzika

"Chciałbym podzielić się z Państwem moim komentarzem - moją opinią na temat tego, co dzieje się z pamiątkami historii na naszej dzielnicy, szczególnie w ostatnich latach. Nie piszę tego, żeby jakkolwiek wylewać żale.

Ostatnimi czasy "nękają mnie" refleksje na temat tego, co na Oruni było, co jest, a co będzie za kilka-kilkanaście lat. Od ponad 2 lat nie mieszkam na Oruni. Odkąd zacząłem studia, wszystkie zdarzenia z mojej rodzinnej dzielnicy obserwuję z odległości ponad 300 kilometrów. Wzbudza to we mnie jeszcze większe poruszenie, niż dotychczas nie dlatego, że czuję jakąkolwiek tęsknotę.

Bardziej martwi mnie to, jaka będzie ta Orunia za lat kilka, gdy wrócę już do domu i znów będę wędrował tymi samymi szlakami, co dawniej. Na Oruni znikają kamienice - jedna po drugiej nikną w nicości pamiątki tego, czym nasza dzielnica była. Znikają ślady po dawnej działalności człowieka, zacierają się niektóre wspomnienia i mamy coraz mniej okazji do tego, by wspomnieć historię naszej dzielnicy.

Oczywiście, wciąż mamy możliwość podziwiania kilku wyjątkowo efektownych gmachów (kościół pw. św. Ignacego, pw. św. Jana Bosko na Gościnnej, budynek dawnej Drukarni Gdańskiej A.G., w którego bramie wciąż pozostaje przetarty, przedwojenny napis, dawny ratusz oruński i kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt innych), które podziwia się indywidualnie lub podczas tzw. "Spacerów z Lokalnymi Przewodnikami".

Boję się jednak, że niebawem i tego może zabraknąć. Ze starymi kamienicami tak jest - zaniedbane z czasem tracą swój blask, a w pewnym momencie zaczynają popadać w ruinę i z czasem nie nadają się do dalszego użytku. Wtedy najczęściej zapada decyzja o pozbyciu się niewygodnego problemu i burzy to, czego remont byłby zbyt drogi.

Niektórzy komentujący uważają, że to dobrze - znika to, co zagraża ludzkiemu życiu bez krzty refleksji na temat tego, w jaki sposób taki stary budynek mógłby zostać wykorzystany, gdyby ktoś zdecydował się na jego remont (w wielu przypadkach już jest zbyt późno, by ten temat w ogóle poruszać - czekajmy więc, aż kolejne budynki rozsypią się same, by później, z pomocą władz miejskich, uprzątnąć gruzowisko).

Rok 2018 był w tej kwestii bardzo szczególny - z mapy naszej dzielnicy zniknęło wiele kamienic i domków, które, świetnie zachowane, przetrwały wojnę. Dla jednych to nie było nic szczególnego, ale dla innych (do których zaliczam się ja) stara architektura pozwala stworzyć niepowtarzalny klimat pewnych miejsc. Można to w pewien sposób wykorzystać - sprawić, by dane miejsce było czymś w rodzaju "żywej pocztówki".

O pewne rzeczy jednak się nie dba i szybko o nich zapomina. Pozostawiam to redakcji portalu MojaOrunia.pl z nadzieją, że tekst ten zostanie przekazany dalej. Może wzbudzi w niektórych refleksję na temat tego, co było, a co będzie z naszą dzielnicą, którą tworzymy wszyscy razem".

Galeria artykułu

List czytelnika: Jedna po drugiej nikną w nicości pamiątki tego, czym była Orunia

List...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

195.246.216.*

08:34, 09/01/19

C'est la vie...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.22.195.*

19:49, 08/01/19

Wszystko się zmienia, nie zawsze jest to pozytywne. Dzisiejsza Orunia już w niczym nie przypomina Oruni lat 70 i 80-tych z kinem, cukierniami, fotografami, zegarmistrzami, piwiarniami...i bez tych badziewiastych ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA