Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 06/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Bazgroły na kuźni już niedługo mają zniknąć. To raczej nie był przypadkowy akt wandalizmu

 1 dodane: 18:49, 10/01/19

tagi:

W następnym tygodniu w rejonie pomazanej kilka dni temu zabytkowej kuźni ma już pojawić się kamera, a budynek ma zostać też doświetlony. Trwają również rozmowy z ubezpieczycielem. Doprowadzenie tego miejsca do porządku może potrwać jeszcze nawet kilkanaście dni. Piszemy też o tym, że najprawdopodobniej nie był to przypadkowy akt wandalizmu.

Bazgroły na kuźni już niedługo mają zniknąć. To raczej nie był przypadkowy akt wandalizmu
Bazgroły na kuźni już niedługo mają zniknąć. To
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

O dewastacji kuźni na ulicy Gościnnej pisaliśmy jako pierwsi. Na drzwiach, okiennicach, bramie i elewacji zabytkowej kuźni pojawiły się wymalowane farbą napisy.

Policjanci zapewniają, że zabezpieczyli okoliczny monitoring, ale nie zdradzają szczegółów, co widać na nagraniach. Na ten moment śledczy nie mogą się pochwalić tutaj żadnym sukcesem - nikt w tej sprawie nie został zatrzymany.

"60" jak 60 artykuł Kodeksu Karnego

Wygląda jednak na to, że raczej nie był to przypadkowy akt wandalizmu. Treść napisów wskazuje, że mogło tutaj chodzić o byłego gangstera z Oruni, którego pogrzeb miał miejsce w tym tygodniu. Mowa o Arturze W., który kilka lat wcześniej miał brać m.in. udział w zabójstwie innego gangstera Daniela Z. "Zachara".

Artur W. zdecydował się jednak na współpracę z organami ścigania i otrzymał za to mniejszy wyrok. Tuż przed nowym rokiem znaleziono go martwego w jego domu na Oruni. Śledczy szybko zapewnili, że nie wykryto tutaj udziału osób trzecich.

Na kuźni na Gościnnej ktoś napisał m.in. liczbę "60". Najprawdopodobniej chodziło tutaj o artykuł 60 Kodeksu Karnego, który dotyczy właśnie świadka koronnego i nadzwyczajnego złagodzenia kary. Było to nawiązanie właśnie do Artura W.

W tym tygodniu w kościele na Gościnnej odbył się też pogrzeb Artura W.

Co dalej z budynkiem kuźni?

Dla wielu oruniaków ważniejsza jest jednak inna kwestia. Ludzie zastanawiają się, jak długo jeszcze będą musieli oglądać takie bohomazy na budynku zabytkowej kuźni.

- W następnym tygodniu w rejonie kuźni ma już pojawić się kamera, a budynek ma zostać też doświetlony. Trwają również rozmowy z ubezpieczycielem. Doprowadzenie tego miejsca do porządku może potrwać jeszcze nawet kilkanaście dni - mówią nam przedstawiciele Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, która w imieniu miasta zarządza zabytkową kuźnią.

Galeria artykułu

Bazgroły na kuźni już niedługo mają zniknąć. To raczej nie był przypadkowy akt wandalizmu

Bazgroły na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.64.44.*

20:34, 13/01/19

Ale co Kuźnia miała wspólnego z Arturem W, że została zeszpecona???

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.207.132.*

14:42, 13/01/19

czemu wszędzie jest napisane 60 ?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.6.*

22:04, 10/01/19

Niesamowite odkrycie

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA