Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 03/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

24 marca ważne wybory dla dzielnicy. Potencjalnych radnych poznasz osobiście lub z naszej gazety!

 1 dodane: 16:13, 15/03/19

tagi:

24 marca odbędą się wybory do rady dzielnicy „Orunia-Lipiec-Św. Wojciech”. To będzie kluczowe głosowanie, bo w zależności od frekwencji dzielnica może otrzymać przez kolejną kadencję nawet milion złotych więcej. W tym tygodniu kandydaci na radnych spotykają się z mieszkańcami, a my wydaliśmy też „wyborczą” gazetę.

24 marca ważne wybory dla dzielnicy. Potencjalnych radnych poznasz osobiście lub z naszej gazety!
24 marca ważne wybory dla dzielnicy. Potencjalnych
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Radni dzielnicy to nie radni miasta. Mają więc zdecydowanie mniejszą władzę w mieście. Ale ich praca i tak jest ważna dla dzielnicy. Radni - co pokazały ubiegłe kadencje - mogą skutecznie zabiegać o sprawy ważne dla mieszkańców, czyli tak naprawdę również i dla nich. Bo radni to też mieszkańcy konkretnej dzielnicy. Jeżeli więc mówimy o radnych Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha, to ci ludzie właśnie w tej okolicy żyją na co dzień.

15 miejsc i 24 kandydatów. Bardzo liczy się frekwencja

24 marca mieszkańcy Oruni, Lipiec i Św. Wojciecha będą wybierać nową radę. O mandat radnego ubiegają się 24 osoby. Miejsc w radzie jest 15. Kandydatów czeka więc wyborcza walka - o tym, kto dostanie się do rady dzielnicy zdecyduje liczba zdobytych głosów.

Ale w tych wyborach liczy się również frekwencja. W dużym skrócie: im więcej osób zagłosuje, tym dzielnica przez następne cztery lata dostanie więcej pieniędzy z budżetu miasta. Scenariuszy jest kilka – w ramce na końcu artykułu przedstawiamy je wszystkie.

Jak widać, rozrzut dodatkowych pieniędzy dla dzielnicy jest spory – najczarniejsza opcja to zero złotych, ta najbardziej optymistyczna, nawet ponad milion złotych więcej.

Gdzie można spotkać kandydatów na radnych?

Na pewno chcieliby państwo poznać kandydatów do rady dzielnicy „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”. Można to zrobić na dwa sposoby.

Po pierwsze, można ich spotkać osobiście. Jak się dowiedzieliśmy, w najbliższą niedzielę (17 marca) kandydaci na radnych pojawią się pod dwoma kościołami w dzielnicy. O godzinie 11 będzie można ich spotkać w okolicach kościoła w Św. Wojciechu. Kandydaci będą częstować kawą i słodkościami, na pewno też odpowiedzą na wszystkie pytania mieszkańców.

Podobne spotkanie (17 marca, o godzinie 13) planowane jest w rejonie kościoła Św. Ignacego.

Poznać osobiście kandydatów będzie można też na spotkaniu w Gościnnej Przytani, które rozpocznie się w środę (20 marca) o godzinie 18.

Dzielnicowa gazeta już jest gotowa

Po drugie, więcej informacji na temat kandydatów znaleźć można w gazecie, którą wspólnymi siłami właśnie wydaliśmy. W „wyborczej” gazecie zamieściliśmy informację o kandydatach, a także liczne artykuły na temat rady dzielnicy, rewitalizacji czy kwestii przejazdów kolejowych.

Gazeta, którą wydaliśmy nakładem ponad czterech tysięcy egzemplarzy, jest bezpłatna. Można ją dostać np. w Gościnnej Przystani, kuźni na Gościnnej, a także w kiosku na ulicy Gościnnej. Oprócz tego gazetę – we własnym zakresie – będą rozdawać sami kandydaci na radnych. Z kolei menadżer Gościnnej Przystani deklaruje, że gazeta trafi też do lokalnych sklepów.

Im więcej osób głosuje, tym dzielnica ma więcej pieniędzy!

Wariant numer 1: Jeżeli 24 marca w głosowaniu do rady dzielnicy „Orunia-Św. Wojciech-Lipce” zagłosuje mniej niż 5 procent mieszkańców, rada dzielnicy nie powstanie. Orunia, Św. Wojciech,Lipce nie będą miały dodatkowych pieniędzy z budżetu miasta.

Wariant numer 2: Jeżeli w wyborach frekwencja wyniesie od 5 do 14 procent – rada dzielnicy powstanie, a jej roczny budżet wyniesie około 175 tys. zł.

Wariant numer 3: Jeżeli w wyborach frekwencja wyniesie od 14 do 16 procent – rada dzielnicy powstanie, a jej roczny budżet wyniesie około 220 tys. rocznie.

Wariant numer 4: Jeżeli w wyborach frekwencja wyniesie powyżej 16 procent – rada dzielnicy powstanie, a jej roczny budżet wyniesie około 265

Wydanie gazety zostało sfinansowane przez środki sponsorskie przedsiębiorców z Oruni, portal MojaOrunia.pl, Dom Sąsiedzki „Gościnna Przystań” i 19 kandydatów do Rady Dzielnicy.

Galeria artykułu

24 marca ważne wybory dla dzielnicy. Potencjalnych radnych poznasz osobiście lub z naszej gazety!

24 marca ważne...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

81.95.200.*

08:44, 18/03/19

była w Kuxni i nie otrzymałam "Wyborczej gazety". wiec gdzie jest? Może warto przedstawić wszystkich kandydatów z ich programami co zamierzają zrobić dla dzielnicy na stronie mojaorunia.pl Wielu z mieszkańcow ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.58.*

23:10, 17/03/19

24 marca idziemy wybierać radnych dzielnicy

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA