Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Reżyserka z Oruni z nagrodą za najlepszy scenariusz. W filmie "Orunia 4ever" zagrają też oruniacy

 1 dodane: 12:15, 17/05/19

tagi:

- Sceny będą kręcone na Oruni, a w produkcji wezmą udział też oruniacy - mówi nam Elżbieta Benkowska, reżyserka, która pracuje nad swoim filmem "Orunia 4ver". Orunianka ma już na swoim koncie szereg osiągnięć, a teraz dołożyła kolejne - jej scenariusz "Orunia 4ever" otrzymał nagrodę specjalną w konkursie Script Pro 2019.

Elżbieta Benkowska
Elżbieta Benkowska
Fot. Uniwersytet Gdański

Fotografia 1 z 1

- "Orunia 4ever" opowiada o biednych chłopakach, którzy marzą o sławie, pieniądzach i pięknych kobietach. By to osiągnąć, zakładają piracką telewizję. Jest rok 1989, kończy się komunizm. Ich pomysł okazuje się złotym biznesem. Ale niestety wystawia to ich przyjaźn na wielką próbę - mówi nam reżyserka i scenarzystka filmu Elżbieta Benkowska.

Festiwal w Cannes, współpraca z Wajdą, nagroda za scenariusz

30-letnia orunianka ma na swoim koncie wiele sukcesów. W 2013 roku, o czym pisaliśmy na portalu, jej film "Olena" zakwalifikował się do jednej z najbardziej prestiżowych imprez na świecie: Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Produkcja oruńskiej reżyserki została wybrana spośród 3500 dzieł zgłoszonych przez twórców ze 132 krajów.

W swojej karierze na planie filmowym współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą.

Teraz - jak podaje Uniwersytet Gdański - jej scenariusz do filmu "Orunia 4ever" został wyróżniony w prestiżowym konkursie scenariuszowym SCRIPT PRO 2019. Benkowska otrzymała Nagrodę Specjalną w wysokości 10 tys. zł. Do konkursu zgłoszono ponad 100 scenariuszy.

Nawiązania do historii Sky Orunia. Klimat scen rodem z lat 80. zeszłego wieku

"Orunia 4ever" odnosi się w pewnym stopniu do prawdziwej historii pierwszej pirackiej telewizji w Trójmieście - Sky Orunia. - Inspiracja jest tutaj dość luźna. Choć oczywiście Sky Orunia to fenomen, warty upamiętnienia. W moim filmie najważniejsze są jednak relacje między bohaterami i odpowiedź na pytanie: czy rzeczywiście sława i pieniądze dają nam szczęście?

Zdjęcia do filmu mają rozpocząć się w przyszłym roku. Benkowska nie ukrywa, że niektóre sceny będą kręcone na Oruni. Po głowie chodzą jej ujęcia z Parku Oruńskiego, wału kanału Raduni, ale i kamienic na Rejtana i Przy Torze.

Artystka chce w swym filmie pokazać jak najwięcej miejsc, które klimatem pasują do końca lat 80. Nowa kostka brukowa, czy plastikowe okna niekoniecznie pasują do opowieści Benkowskiej. Trzeba przyznać, że na Oruni czas w niektórych miejscach się zatrzymał i reżyserka powinna bez problemu znaleźć klimat rodem zzeszłego wieku.

Statyści z Oruni. Informacja na portalu MojaOrunia

Co ważne, Benkowska chce, by w filmie zagrali także oruniacy. Chodzi o niewielkie role, gdzie nie potrzeba wyuoczonych umiejętności aktorskich. - Gdy zaczniemy kręcić i będę już szukać statystów do filmu, na pewno odezwę się do portalu MojaOrunia z prośbą o rozesłanie tej informacji - obiecuje Benkowska.

Nasza rozmówczyni całe życie mieszka na Oruni. Jak mówi, czerpie inspiracje od swoich sąsiadów. - Oruniacy uważają się za takich walecznych. Tę waleczność chciałabym też pokazać w filmie.

Oprócz pracy nad nowym filmem, Benkowska pisze też doktora na Wydziale Filologicznym UG. Jak mówi, jego tematyka dotyczy "folkloru polskich i serbskich kibiców piłkarskich".

Galeria artykułu

Elżbieta Benkowska

Elżbieta...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

176.221.123.*

09:49, 22/05/19

Mama musi być z niej dumna.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA