Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 10/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Służy mieszkańcom podczas ulewy i w czasie upałów. Jak wam się podoba taki zbiornik?

 5 dodane: 15:02, 25/07/19

tagi:

Na Oruni coraz większą furorę robi 350 litrowy zbiornik wodny, który podczas opadów zbiera deszczówkę z dachu budynku, a w czasie upałów za jego sprawą mieszkańcy mogą podlewać niewielkie ogródki. Pierwszy został zamontowany podczas prac na podwórku przy budynku Żuławskiej 3. Teraz niedaleko pojawił się kolejny.

Służy mieszkańcom podczas ulewy i w czasie upałów. Jak wam się podoba taki zbiornik?
Służy mieszkańcom podczas ulewy i w czasie upałów.
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 5

Kilka miesięcy temu zbiornik na deszczówkę został zamontowany przy jednej z klatek budynku na Żuławskiej 3. Wszystko odbyło się w ramach kolejnej odsłony rewolucji podwórkowej - to właśnie na Żuławskiej (i na Ubocze 24) trwa teraz jej kolejna odsłona.

Na pomysł zamonotowania takiego zbiornika wpadł Grzegorz Madej, który z ramienia Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej jest koordynatorem prac na obu podwórkach.

- Najpierw myślałem, że najlepiej sprawdzi się tutaj beczka, później że koryto. Ale oba rozwiązania miała swoje wady. Wtedy zacząłem przeglądać internet i tam znalazłem sporo inspiracji.

Rozwiązanie wydaje się proste, ale na Oruni czy w ogóle w całym Gdańsku wciąż jest rzadko spotykane. Z dachu woda płynie rynną, która przyłączona jest do zbiornika. W czasie opadów 350-litrowy zbiornik szybko się napełnia. - Wszystko jest tak tutaj pomyślane, że nie ma możliwości, by woda się przelewała ze zbiornika - podkreśla Madej.

Zbiornik pełni dwie funkcje. Po pierwsze, poprawia nieco mikoretencję. Sprawia, że w czasie deszczu niewielka część wody trafia do zbiornika, a nie na chodnik, czy ulice.

Po drugie, do zbiornika można podłączyć wężyk i w czasie upałów z powodzeniem podlewać niewielki ogródek. Obok bloku na Żuławskiej 3 są właśnie takie niewielkie kwietniki.

Zbiornik spodobał się na tyle, że jeden z mieszkańców sąsiedniego bloku pan Zbyszek "lobbował" u pomysłodawców rewolucji podwórkowej, by także i u niego przed budynek zastosować takie rozwiązanie.

Taki zbiornik już funkcjonuje przy Żuławskiej 2. Koszt takiego zbiornika to kilkaset złotych.

- Gdy zamontowaliśmy kolejny zbiornik, okazało się, że również i mieszkańcy innych klatek chcieliby u siebie takie rozwiązanie. Nasz projekt zagospodarowania podwórek ma jednak ograniczone środki. Mieszkańcy mogą teraz sami sfinansować sobie taki zbiornik, np. w ramach wydatków swojej wspólnoty mieszkaniowej - komentuje Madej.

Galeria artykułu

Służy mieszkańcom podczas ulewy i w czasie upałów. Jak wam się podoba taki zbiornik?

Służy...

Służy mieszkańcom podczas ulewy i w czasie upałów. Jak wam się podoba taki zbiornik?

Służy...

Służy mieszkańcom podczas ulewy i w czasie upałów. Jak wam się podoba taki zbiornik?

Służy...

Grzegorz Madej i "jego" zbiornik

Grzegorz Madej...

Zbiornik na Żuławskiej 2

Zbiornik na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

5.173.128.*

07:30, 26/07/19

Wygląda jak urna z prochami wyjątkowo grubego człowieka

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA