Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 21/01/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Uczczą pamięć "Inki" i "Zagończyka". Obchody także na Oruni

 1 dodane: 16:37, 14/08/19

tagi:

Będzie msza w kościele na Gościnnej, a później także uroczystość pod pomnikiem Danuty "Inki" Siedzikówny. W Gdańsku odbędzie się też spacer historyczny, a na grobach "Inki" i "Zagończyka" zapłoną znicze. IPN właśnie podało program obchodów, które zaplanowano na 28 sierpnia, w 73. rocznicę śmierci obu żołnierzy Armii Krajowej.

Uczczą pamięć
Uczczą pamięć "Inki" i "Zagończyka". Obchody także
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Żołnierze Armii Krajowej Danuta "Inka" Siedzikówna i Feliks "Zagończyk" Selmanowicz zginęli (w chwili śmierci "Inka" nie miała nawet 18 lat) 28 sierpnia 1946 roku w więzieniu przy ulicy Kurkowej w Gdańsku. Decyzją władz komunistycznych, które wydały na nich wyrok śmierci, zostali pochowani w bezimiennym grobie. W 2014 roku IPN odnalazł ich szczątki na terenie gdańskiego Cmentarza Garnizonowego.

I właśnie Instytut Pamięci Narodowej organizuje obchody 73. rocznicy śmierci Danuty "Inki" Siedzikówny i Feliksa "Zagończyka" Selmanowicza.

28 sierpnia (środa) odbędzie się m.in. spacer historyczny: "Śladami Danuty Siedzikówny po Gdańsku". Pierwszy z nich rozpocznie się o godzinie 10, drugi - o godzinie 14. Miejsce zbiórki: plac przed dworcem Gdańsk Główny.

IPN prosi wszystkich zainteresowanych, by wcześniej zapisali się na spacery. Zapisy są do 26 sierpnia, pod adresem: artur.chomicz@ipn.gov.pl. "W treści wiadomości należy podać imię i nazwisko oraz wybraną godzinę startu" - piszą organizatorzy.

W ten sam dzień na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku o godzinie 17:30 rozpocznie się uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy na grobach"Inki" i "Zagończyka".

Obchody odbędą się także na Oruni. To właśnie na ulicy Gościnnej kilka lat temu postawiono pomnik "Inki". 28 sierpnia o godzinie 18:30 rozpocznie się msza w kościele przy ulicy Gościnnej, a po jej zakończeniu w ramach uroczystości składane będą kwiaty pod pomnikiem "Inki".

Galeria artykułu

Uczczą pamięć "Inki" i "Zagończyka". Obchody także na Oruni

Uczczą pamięć...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.249.*

05:43, 16/08/19

A ty gościu - 94.254.162.* NOCNEGO DYŻURU - CHYBA JESTEŚ POTOMKIEM tego oficera, KTÓRY DOKONAŁ TEJ ZBRODNI - PONIEWAŻ PO SALWIE PLUTONU EGZEKUCYJNEGO Z ODLEGŁOŚCI 3 METRÓW NIKT NIE TRAFIŁ DO ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.254.162.*

02:56, 16/08/19

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu MojaOrunia.pl

REKLAMA

REKLAMA