Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 08/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Dziesiątki budynków do wyburzenia na Oruni. "Zły stan techniczny" i "w trakcie wykwaterowania"

 3 dodane: 12:11, 22/08/19

tagi:

Kilkadziesiąt budynków na Oruni zostało zakwalifikowanych do rozbiórki - miasto potwierdza nasze ustalenia i daje nam szczegółową rozpiskę adresów. Na liście są również kamienice z XIX-wieku, gdzie mieszkańcy są "w trakcie wykwaterowania". Na ten moment nie wiadomo, kiedy rozpoczną się kolejne wyburzenia. Urzędnicy podkreślają, że w niektórych miejscach kwalifikacja "do rozbiórki" może się zmienić.

Jedna z kamienic na Przy Torze, przeznaczona do rozbiórki
Jedna z kamienic na Przy Torze, przeznaczona do rozbiórki
Fot. Marianna Mierzwińska

Fotografia 1 z 3

W sierpniu pisaliśmy o planowanych w tym roku rozbiórkach na Oruni. Urzędnicy wskazali nam pięć miejsc - Przybrzeżna 34A, Żuławska 56A, Trakt św. Wojciecha 169C i 269 i Podmiejska 19.

Wyburzać czy remontować? Oto jest pytanie!

Na naszym profilu facebookowym pod tekstem rozgorzała wielka dyskusja. W skrócie można opisać ją następująco: jedni uważają, że trzeba ratować jak najwięcej starych budynków, by zachować historyczny klimat Oruni i są przeciwni wyburzeniom, z kolei inni przekonują, że szkoda wkładać pieniądze w zrujnowane kamienice, obojętnie jak zabytkowe by one nie były.

W artykule pisaliśmy także, że z uzyskanych przez nas dokumentów wynika, że na Oruni dużo więcej obiektów zostało zakwalifikowanych do rozbiórki. Wysłaliśmy szereg adresów do miasta z pytaniem, czy są one przeznaczone do wyburzenia.

Miasto potwierdza blisko 30 adresów. Lista może być dłuższa

Uzyskaliśmy oficjalną odpowiedź, że wiele z punktów na liście rzeczywiście zostało "zakwalifikowanych do rozbiórki". Na naszą prośbę urzędnicy z Gdańskich Nieruchomości podają też rok budowy budynków, ich kubaturę, a także informacje, czy dane miejsce jest jeszcze zamieszkane. Na końcu niniejszego artykułu prezentujemy pełną listę. Co ważne, nie jest wykluczone, że na Oruni są jeszcze inne budynki do rozbiórki, bo miasto odniosło się tylko do naszej listy adresów. Będziemy pytać także i o pozostałe miejsca w dzielnicy.

Najstarszym budynkiem na tej liście jest Małomiejska 3. Miasto informuje, że wszyscy lokatorzy zostali już z niego wykwaterowani. Budynek z 1861 roku jest w bardzo kiepskim stanie techniczym, a nakaz jego rozbiórki wydał już Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB).

Na tej ulicy do rozbiórki (również ze względu na zły stan techniczny) zakwalifikowano jeszcze Małomiejską 52 (budynek z 1910 roku) i Małomiejską 57 (1920 rok).

Co opóźnia wyburzenia? Powodów jest kilka

Sporo adresów do rozbiórki jest na ulicy Przy Torze. Te adresy to: Przy Torze 4, 7A, 8, 8A, 8B, 9A, 9B, 14 i 19. Wszystkie te budynki powstały w latach 1900-1912 i we wszystkich tych kamienicach "trwa wykwaterowanie" mieszkańców.

Przypomnijmy, jeżeli budynek do wyburzenia jest komunalny, przed rozbiórką miasto musi zapewnić lokatorom inne mieszkania. A z tym nie zawsze jest łatwo. Po pierwsze, w Gdańsku cały czas jest spora kolejka do mieszkań komunalnych. Po drugie, wykwaterowywani lokatorzy często mają bardzo duże długi czynszowe i przekazanie takim osobom innego mieszkania w sytuacji, gdy na lokal komunalny wciąż czeka dobrze ponad tysiąc rodzin w Gdańsku, może wydawać się problematyczne.

To jeden z powodów, dlaczego miasto - mimo że kwalifikuje kolejne adresy do rozbiórki - nie wyburza ich od razu. Wykwaterowanie ludzi to często czasochłonny proces.

Kolejnym powodem opóźnienia rozbiórek są pieniądze, bo wyburzenia to także niemały koszt. A miasto, które boryka się teraz np. z większymi kosztami inwestycji (m.in. przez wzrost cen materiałów), szuka oszczędności na każdym kroku. Wyburzenia raczej nie są na czele listy wydatków miasta.

Czasami też we wszystko wmiesza się konserwator, który nie zgadza się na rozbiórkę. Tak jest m.in. w trzech budynkach na Podmiejskiej (11B, 11C i 11D). W kamienicach nikt już oficjalnie nie mieszka, ale brak zgody konserwatora blokuje miasto przed rozpoczęciem wyburzeń.

Co robić z takimi budynkami?

Do rozbiórki zakwalifikowano też szereg budyków na Trakcie św. Wojciecha (169A, 169C, 175, 179B, 203B). Kolejne adresy do rozbiórki: Nakielska 3, Plac Oruński 2A, Sandomierska 3, Serbska 10, Serbska 11, Zamiejska 8, Zawiejska 15A/4.

Poniżej prezentujemy listę budynków na Oruni, zakwalifikowanych do rozbiórki.

Rzecznik Gdańskich Nieruchomości Aleksandra Strug mówi portalowi MojaOrunia: - Zaznaczam, że dane zamieszczone w tabeli należy traktować jako aktualne informacje, mając na uwadze, że kwalifikacja budynków jest na bieżąco analizowana i w zależności od zmiany stanu technicznego budynku może ulec zmianie. Gdańskie Nieruchomości mają na celu utrzymanie istniejącego zasobu, szczególnie gdy stanowi on wartość architektoniczną, dlatego też decyzję o rozbiórce podejmowane są po uzyskaniu zgody konserwatora zabytków, jedynie w przypadku gdy szacowana wartość remontu przekracza wartość odtworzeniową budynku, lub gdy jego stan zagraża bezpieczeństwu ludzi.

Wiele z tych budynków jest jednak naprawdę w bardzo opłakanym stanie. Zamurowane okna, zdewastowane klatki schodowe - trudno spodziewać się, że miasto wyłoży pieniądze na remonty takich budynków. Z drugiej strony ktoś może powiedzieć, że takie miejsca dobrze nadają się na mieszkania socjalne (też miejskie lokale, ale o gorszym standardzie), których również w Gdańsku bardzo brakuje.

Nie jest jednak wykluczone, że na liście "do rozbiórki" znajdą się też kolejne adresy na Oruni.

Lista "do rozbiórki"

Pytaliśmy też o inne adresy na Oruni: Przy Torze 2, Przy Torze 3, Przy Torze 5, Przy Torze 7, Przy Torze 8 (C-E), Raduńska 37, Raduńska 54A, Sandomierska 6, Sandomierska 10B, Trakt św. Wojciecha (TŚW) 67, TśW 165B, TśW 181A, TŚw 203A, TśW 213A, TśW 83A.

Miasto zapewnia, że żaden z tych budynków nie widnieje w wykazie do rozbiórki.

Galeria artykułu

Jedna z kamienic na Przy Torze, przeznaczona do rozbiórki

Jedna z...

 Dziesiątki budynków do wyburzenia na Oruni. "Zły stan techniczny" i "w trakcie wykwaterowania"

Dziesiątki...

 Dziesiątki budynków do wyburzenia na Oruni. "Zły stan techniczny" i "w trakcie wykwaterowania"

Dziesiątki...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (10)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

159.205.39.*

21:10, 23/08/19

Gość ( 2 niżej) pisze o kamienicy na ul. Brzegi 53. Miło słyszeć, że komuś się ona podoba. Otóż wychowałam się w niej, a moi rodzice dopiero 6 lat temu opuścili tę ruinę. Ktoś pisze, że ratować. Tam nie ma czego ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

194.147.108.*

13:17, 23/08/19

Naprawdę świetna wiadomość. Całe Przy Torze, Rejtana, Małomiejska powinny zostać zrównane z ziemią, mamy 2019 rok, a nie 1945.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.192.64.*

12:28, 23/08/19

A co z przepiekną kamienicą na ul. Brzegi 53? Dlaczego wysiedlono i zabito dechami jedną z najpiękniejszych kamienic Oruni? Słuchajcie Oruniacy - dbanie o naszę historyczną dzielnicę powinno być w naszym ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.192.64.*

12:11, 23/08/19

390 zł to z małe pieniądze - czynsz powinien wynosić przytnajmniej 1000 zł, co przy dzisiejszych wartościach rynkowych ceny najmu mieszkania, nadal jest bardzo preferencyjne! Gdyby czynsz był wyższy - może ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.66.87.*

18:26, 22/08/19

Bardzo chętnie zapraszam urzędników z Urzędu Miejskiego na Ptasią 4,jest tu wszystko,grzyb,rybiki których ciężko się pozbyć,brudne korytarze,odrapane ściany,woda w piwnicach po ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

31.1.187.*

18:19, 22/08/19

Raduńska 34 też przydałoby się zburzyć, tylko straszy ta rudera

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.39.*

17:44, 22/08/19

Burzyc ten syf..jedna wielka ruina..wstyd i tyle..juz lepsze nowe budownictwo niz te zabetonowane okna..

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.189.206.*

17:36, 22/08/19

A sandomierska 16 mogli by tez zburzyć wspólnota pakuje kasę w budynek A on i tak nie nadaje się do mieszkania

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.57.*

15:57, 22/08/19

Szkoda kamienic ogólnie, jak na moje remont by nie zaszkodził. Cieszy mnie że nie ma na liście Dworcowej 18, kamienicy w której się wychowywałem i spędziłem dzieciństwo.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

37.30.0.*

15:22, 22/08/19

Hmm a co z Podmiejska 19

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA