Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 08/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Usychające kasztanowce nad Kanałem Raduni. Po naszym tekście szef gdańskiego KO pisze interpelacje, a radny PiS organizuje spotkanie z urzędnikami

 1 dodane: 05:37, 31/08/19

tagi:

Czy na wale Kanału Raduni istnieje możliwość montażu systemu nawadniającego? - to jedno z pytań, które w swojej interpelacji zadał urzędnikom szef gdańskiego klubu Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta. Magistrat będzie miał szansę odpowiedzieć (także i na inne kwestie) podczas wrześniowego spotkania na Oruni - taką dyskusję zorganizował jeden z radnych PiS.

Usychające kasztanowce nad Kanałem Raduni. Po naszym tekście szef gdańskiego KO pisze interpelacje, a radny PiS organizuje spotkanie z urzędnikami
Usychające kasztanowce nad Kanałem Raduni. Po
Fot. Leszek Wincełowicz

Fotografia 1 z 1

W sierpniu pisaliśmy o usychających i wycinanych kasztanowcach na wale Kanału Raduni. Wskazaliśmy, że miasto wciąż nie podaje oficjalnej przyczyny, dlaczego drzewa usychają.

Urzędnicy jak ognia unikają przyznania, że powodem takiego stanu rzeczy może być mająca miejsce kilka lat temu modernizacja Kanału Raduni. Chodzi o wkopane wówczas głęboko larseny (ściany oporowe, które umacniają Kanał Raduni). Jak przekonywał nas jeden z botaników, ścisłe zabetonowanie koryta odcięło wody powierzchniowe i podziemne, a co za tym idzie mniej wody mają teraz drzewa nad Kanałem.

W naszym sierpniowym tekście podaliśmy również, że pewnego rodzaju ratunkiem dla tutejszych drzew może być zbudowanie systemu nawadniającego, którego koszt oszacowano na około 700 tys. zł. Taka inwestycja wpisana jest do bazy priorytetów miasta, ale na ten moment za wiele z tego nie wynika. Magistrat nie mówi bowiem, czy i kiedy taki system może powstać.

Nasz tekst wywołał w mediach społecznościowych gorącą dyskusję, a tematem zainteresowali się też lokalni radni i to zarówno z Koalicji Obywatelskiej jak i Prawa i Sprawiedliwości.

Szef gdańskiego klubu KO w radzie miasta Cezary Śpiewak-Dowbór wysłał do miasta oficjalną interpelacje. Powołując się na nasz artykuł, ale i na informacje od lokalnej rady dzielnicy, poprosił urzędników o wyjaśnienia. Radny chce wiedzieć, w jaki sposób miasto chce zabezpieczyć kasztanowce przed szkodnikiem i czy istnieje możliwość montażu systemu nawadniającego. Prosi też o odpowiedź, czy będą kolejne wycinki (ale i nowe nasadzenia) na wale Kanału.

Na te i inne odpowiedzi urzędnicy będą mieli szansę odpowiedzieć podczas spotkania na Oruni. Zorganizował je radny PiS Andrzej Skiba. Ma być to dyskusja w gronie przedstawicieli kilku instytucji miasta, radnych dzielnicy i radnych miasta. Jako przedstawiciele mediów będzie tam oczywiście także i nasz portal.

Taka dyskusja ma odbyć się w pierwszej połowie września, w Gościnnej Przystani, gdzie swoją siedzibę ma również lokalna rada dzielnicy.

Galeria artykułu

Usychające kasztanowce nad Kanałem Raduni. Po naszym tekście szef gdańskiego KO pisze interpelacje, a radny PiS organizuje spotkanie z urzędnikami

Usychające...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

37.201.192.*

12:42, 22/09/19

W połowie niemieckich miast usychją kasztany już od lat. Powody są dwa i zostały już dawno odkryte. Szrotowek kaszanowcowiaczek i bakteria pseudomonas Niestety w większości przypadków można tyko opóźnić ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.198.*

23:43, 31/08/19

System korzeniowy kasztanowców jest wyjątkowym systemem korzeniowym ponieważ wzmacnia podłoże przed erozją atmosferyczną.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.46.*

12:15, 31/08/19

no właśnie korzenie, które penetrują grunty w takim wale i powodują że nie jest on ścisły tylko porowaty i zaczyna przesiąkać, a właśnie tego trzeba unikać... Przez drzewa, a raczej przez ich korzenie wał nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.45.*

11:24, 31/08/19

Drzewa na wałach stanowiły wzmocnienie wałów przez korzenie drzew. Wtedy kiedy nie było jeszcze innych wzmocnień. Jak znajdziesz odpowiedź na pytanie kiedy były zasadzone kasztanowce, będziesz znał odpowiedź na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.64.46.*

09:38, 31/08/19

ehh... od kiedy sadzi się na wałach drzewa... zacznijmy od tego

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA