Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 08/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Związany z Orunią architekt badał osadę sprzed 9 tys. lat. Ciekawe spotkanie w kuźni na Gościnnej

 1 dodane: 14:45, 03/09/19

tagi:

Kilka lat temu dr Marek Barański jako gdański urzędnik był mocno zaangażowany w rewitalizację Oruni, szczególnie mocno zabiegając z całym zespołem o renowację zabytkowej kuźni na Gościnnej. Gdańszczanin miał też arcyciekawy epizod w swoim życiu, gdzie jako architekt badał położoną w Turcji osadę z epoki neolitu. O tym wszystkim będą mogli jutro posłuchać mieszkańcy, bo tuż obok warsztatu kowala szykuje się spotkanie z dr Barańskim.

Dr Barański (pierwszy z lewej) podczas prac w Turcji
Dr Barański (pierwszy z lewej) podczas prac w Turcji
Fot. Scott Haddow

Fotografia 1 z 1

Spotkanie organizuje Remigiusz Bystrek, kowal, który na ulicy Gościnnej prowadzi swój warsztat Kowalstwo Artystyczne Bystrek. Położony jest on na tyłach zabytkowej kuźni przy ulicy Gościnnej.

I właśnie tam planowane jest jutrzejsze (4 wrzesień) spotkanie, które ma rozpocząć się o godzinie 19.

W mediach społecznościowych Bystrek zachwala jutrzejsze spotkanie następująco: "Serdecznie zapraszam na spotkanie z dr Markiem Z. Barańskim z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, który - będąc architektem i archeologiem - przez ponad dziesieć lat zaangażowany był w badania na stanowisku archeologicznym Çatalhöyük (ok. 7 100 – 5 950 p.n.e.) w Turcji (...)"

Kilka lat temu dr Barański był też członkiem gdańskiem wydziału ds. rewitalizacji, gdzie zajmował się m.in. Orunią. Wraz z innymi członkami zespołu szczególnie mocno zabiegał o renowację zabytkowej kuźni na ulicy Gościnnej.

XIX-wieczny buduynek przypominał wówczas ruinę. Magistrat zgodził się wówczas na remont i z budżetu miasta trafiło na ten cel 800 tys. zł. Dziś w kuźni swoją siedzibę ma kawiarnia.

Dr Barańskiego prosimy o kilka słów na temat jutrzejszego wykładu. O czym będzie opowiadał? - Będę opowiadał o Çatalhöyük, czyli o świecie sprzed 9 tysięcy lat - odpowiada.

- To osada z epoki neolitu, w której stworzone zostały podstawy współczesnej cywilizacji. To właśnie wówczas człowiek zaczął m.in. prowadzić osiadły tryb życia oraz zajął się hodowlą zwierząt i uprawą roślin. To w neolicie także miała miejsce zmiana w postrzeganiu świata, której w Çatalhöyük przykładem jest szutka symboliczna, żywo pobudzająca wyobraźnię współczesnych. Co my mamy wspólnego z tym odległym światem i czym jest współczesna archeologia - na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas około 45 minutowej prezentacji - dodaje architekt.

Wstęp wolny.

Galeria artykułu

Dr Barański (pierwszy z lewej) podczas prac w Turcji

Dr Barański...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA