Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 27/05/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Rewitalizacja Oruni. W 2020 roku wreszcie zmiany w Ratuszu i w parku na Związkowej

 1 dodane: 17:54, 15/01/20

tagi:

Rewitalizacja Oruni wchodzi w kolejną fazę, ale wszystko dzieje się powoli. Teraz jednak urzędnicy obiecują, że w 2020 roku rozpoczną się już większe zmiany w dzielnicy - m.in. może ruszyć już przebudowa Ratusza na Gościnnej i przebudowa pobliskiego parku na Związkowej.

Tak miała wyglądać ulica Gościnna. Konserwator ma tutaj jednak kilka uwag
Tak miała wyglądać ulica Gościnna. Konserwator ma tutaj jednak kilka uwag
Fot. mat. udostępnione przez BRG

Fotografia 1 z 1

Kilka miesięcy temu pisaliśmy, że rewitalizacja Orunie tonie w biurokracji. Od tego czasu wiele się nie zmieniło.

Dla przykładu: miasto wciąż nie otrzymało dokumentacji od Polskich Wód, która jest niezbędna do rozpoczęcia budowy nowego domu sąsiedzkiego na Dworcowej. Inwestycja znajduje się na terenach zalewowych i musi mieć niezbędne zgody od tej właśnie instytucji. BRG twierdzi, że wciąż ich nie dostało.

Na tym nie koniec. Miasto niemalże przez sześć miesięcy nie odezwało się nawet do biura projektowego, które opracowało zmiany na ulicy Gościnnej. Urzędnicy zwracają uwagę, że trudno negocjuje się tutaj z wojewódzkim konserwatorem zabytków, który ma do projektu swoje uwagi. I między innymi stąd te opóźnienia.

Ostatnio dostaliśmy jednak zapewnienie z Biura Rozwoju Gdańska, że projekt zmian na Gościnnej przyspieszy. Ale raczej nie ma się co spodziewać, że w 2020 roku przebudowa ulicy Gościnnej się rozpocznie.

To, co może zmienić się na Gościnnej dotyczy oruńskiego Ratusza. Przebudowa zabytku odbywa się w ramach rewitalizacji, ale z innego zadania. I jak kilka dni temu ogłosiło miasto, "w najbliższym czasie" zostanie ogłoszony przetarg na adaptację dawnego Ratusza.

Jak już pisaliśmy, budynek zostanie wyremontowany i przebudowany (pojawi się np. winda). W tym miejscu swoją siedzibę mieć będzie m.in. nowoczesna biblioteka. Na budynku zostanie zamontowany podświetlany szyld „Ratusz Oruński”. - Obiekt będzie również monitorowany. Teren wokół gmachu zostanie zagospodarowany. Pojawią się nowe ławki i stojaki na rowery - informują urzędnicy.

BRG szacuje, że jeżeli przetarg zakończy się powodzeniem, jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przy przebudowie Ratusza.

Jest też szansa, że robotnicy pojawią się w innej części rewitalizowanej Oruni. Na Związkowej ma zostać zagospodarowany park. Już wcześniej odbyło się w tej sprawie spotkanie z mieszkańcami, podczas którego projektant przedstawiał swoją koncepcję zmian. Oruniacy mieli sporo poprawek, a przedstawiciele BRG zapewniają, że zmiany do projektu zostały naniesione.

Obecnie trwa kompletowanie dokumentacji ws. zagospodarowania parku na Związkowej i tutaj również urzędnicy spodziewają się, że w 2020 roku inwestycja się rozpocznie.

Co mieszkańcy mogą zobaczyć już na własne oczy, jeżeli chodzi o rewitalizację Oruni? Do tej pory w ramach rewitalizacji Oruni zakończyły się prace na dwóch podwórkach (Ubocze 24, Zuławska 4). Jedna ze wspólnot (przy ulicy Nowiny) wyremontowała też elewację.

Galeria artykułu

Tak miała wyglądać ulica Gościnna. Konserwator ma tutaj jednak kilka uwag

Tak miała...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA