Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 27/05/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Rozpędzone pociągi jadą przez Lipce i Orunię. "Przy 160 km/h będzie wiele tragedii"

 1 dodane: 16:55, 16/01/20

tagi:

PKP chwali się, że po raz pierwszy na trasie kolejowej Warszawa-Gdańsk pociągi testowe zwiększyły prędkość do 200 km/h. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na Lipcach i Oruni kolejki mają "śmigać" nawet 160 km/h. - Będzie dużo tragedii - prorokuje szefowa lokalnej rady dzielnicy. Przedstawiciele PKP zapewniają, że na "gdańskim odcinku" prędkości będą mniejsze. Ale dodają: - Jesteśmy otwarci na rozmowy dotyczące poprawy poziomu bezpieczeństwa.

Jeden z patroli na przejazdach kolejowych. Bartków przekonuje, że policji powinno być tutaj więcej
Jeden z patroli na przejazdach kolejowych. Bartków przekonuje, że policji powinno być tutaj więcej
Fot. KMP Gdańsk

Fotografia 1 z 1

W komunikacie prasowym PKP wszystko wygląda bardzo dobrze. "Nowoczesność", "komfort podróży", "prędkość 200 km/h". Słowem, XXI wiek.

"Specjalny przejazd pociągu Pendolino w nocy z soboty na niedzielę 12 stycznia na trasie Warszawa Wschodnia – Gdańsk Główny – Warszawa Wschodnia potwierdził, że jazda z prędkością 200 km/h jest możliwa, bezpieczna i komfortowa. Oznacza to, że podróż nad polskie morze na trasie Warszawa – Gdynia w połowie roku będzie mogła się skrócić. Zwiększy się także przepustowość linii. Specjaliści z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Instytutu Kolejnictwa sprawdzali właściwe działanie urządzeń systemu ERTMS/ETCS poziomu 2 oraz pracę składu podczas rozwijania wyższych prędkości. W przejeździe uczestniczył Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury" - to fragment informacji prasowej PKP.

Jakie prędkości przy dojeździe do Gdańska?

Mniej optymistycznie patrzy na to szefowa Rady Dzielnicy "Orunia-Św.Wojciech-Lipce", która od lat - wspólnie z grupą innych radnych - domaga się od miasta i PKP wybudowania bezkolizyjnych przejazdów na Oruni.

Bartków alarmuje: - Dwieście km/h od Tczewa do przejadu na Lipcach. Później, bliżej Gdańska prędkość 160 km/h. Obecnie na Oruni jest jedno zwolnienie do 100 km/h, które ma być niebawem zlikwidowane.

- Na Lipcach bardzo rzadko ludzie przechodzą przy zamkniętych rogatkach, ale na Oruni to normalka. Przy 160 km/h będzie wiele tragedii. Ludzie nie są przyzwyczajeni i są nieświadomi zwiększenia prędkości pociągów - ocenia nasza rozmówczyni, która uważa, że warto informować o tych zmianach ludzi. A dodatkowo, jak argumentuje, warto również, aby w tych miejscach było więcej patroli Służby Ochrony Kolei czy policji.

PKP zapewnia, że zostanie po staremu

Z pytaniami zgłosiliśmy się do PKP PLK. Pytaliśmy o planowaną prędkość pociągów na dojeździe do Gdańska (w Lipcach i na Oruni). Chcieliśmy też wiedzieć, czy wysoka prędkość pociągów w obszarze zabudowanym obliguje PKP do budowy przejazdów bezkolizyjnych.

W imieniu PKP PLK odpowiedział nam rzecznik tej instytucji Mirosław Siemieniec. "Na obszarze Gdańska Oruni prędkość pociągów się nie zmieni, będzie taka sama jak dotychczasowa. Zwiększenie prędkości powyżej 160 km/h jest możliwe w miejscach, gdzie nie ma przejazdów w poziomie szyn.

Obecnie miasto przygotowuje dokumentacje na budowę bezkolizyjnych przejazdów przez linię kolejową. Gdański magistrat informował, że będzie to „inwestycja wieloetapowa, rozłożona na kilka lat” i stara się pozyskać finansowanie zewnętrzne na realizację przedsięwzięcia. Informacje otrzymali mieszkańcy dzielnicy m.in. na spotkaniu z władzami miasta w grudniu.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są otwarte na rozmowy dotyczące współpracy na rzecz poprawy poziomu bezpieczeństwa".

A jednak będzie szybciej?

Z odpowiedzi PKP nie wynika zbyt wiele. Jest jednak zapewnienie, że prędkość pociągów na Oruni się nie zwiększy. - Nie ufam oficjalnym komunikatom PKP - mówi nam jeden z oruńskich radnych dzielnicy.

Ale nie o animozje tutaj chodzi. Tutejsi radni dzielnicowi dotarli do pracowników kolei, którzy zarzekają się, że prędkość zostanie zwiększona. Z nieoficjalnych informacji od pracowników kolei wynika, że PKP ma wprowadzić (już jest poślizg czasowy) od Tczewa do Lipiec prędkość pociągów rzędu 200km/h. A od Lipiec do Zaroślaka, czyli na odcinku w którym są przejazdy w poziomie szyn 160 km/h. Według słów pracowników kolei, również zwolnienie na Oruni ma zostać zlikwidowane.

Do tematu wrócimy.

Galeria artykułu

Jeden z patroli na przejazdach kolejowych. Bartków przekonuje, że policji powinno być tutaj więcej

Jeden z patroli...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

195.246.216.*

13:37, 20/01/20

"Jesteśmy otwarci na rozmowy dotyczące poprawy poziomu bezpieczeństwa." NAPRAWDĘ???? Wg PKP to chyba trzeba zbudować wzdłuż torów mur na wysokość 4m, zwieńczony drutem kolczastym. A wzdłuż muru patrole SOK. A ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA