Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 27/05/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Do końca 2020 roku ma być gotowa dokumentacja dla budowy przejść i przejazdów kolejowych na Oruni

 1 dodane: 10:07, 17/01/20

tagi:

Prezydent Dulkiewicz ogłosiła dzisiaj, że jeszcze w tym roku ma być gotowa dokumentacja na trzy tunele z przejściami dla pieszych i jeden przejazd bezkolizyjny na Oruni. To dobra informacja, ale co trzeba podkreślić, to dopiero pierwszy etap. Kolejnym, znacznie trudniejszym będzie znalezienie pieniędzy na realizację tych inwestycji.

W przyszłości przejazd kolejowy na Dworcowej ma wyglądać zupełnie inaczej
W przyszłości przejazd kolejowy na Dworcowej ma wyglądać zupełnie inaczej
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Jak podają urzędnicy, dokumentacja projektowa dotyczyć będzie budowy trzech tuneli z przejściami dla pieszych oraz jednego bezkolizyjnego przejazdu dla samochodów.

Trzy nowe przejścia i jeden przejazd

"Pierwszy tunel dla pieszych powstanie w ciągu ul. Sandomierskiej. Budowę drugiego tunelu przewidziano w ciągu ul. Dworcowej i ul. Smętnej. Będzie on w przyszłości stanowił dojście na przystanek PKP Gdańsk – Orunia. Z kolei do stacji PKP Gdańsk – Lipce prowadziło będzie podziemne przejście dla pieszych w ciągu ul. Niegowskiej. Ponadto opracowanie ma ująć budowę bezkolizyjnego przejazdu dla aut pomiędzy ulicami Dworcowa/Smętna, a Niegowską" - czytamy w komunikacie.

Przetargi mają zostać ogłoszone niedługo, a dokumentacja ma być gotowa w 2020 roku. Obiecuje to m.in. prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Wielka aktywność radnych dzielnicy

Rozpisanie przetargów na oruńskie inwestycje to w tym przypadku efekt grudniowego spotkania włodarz Gdańska z radnymi dzielnicowymi "Orunia-Św.Wojciech-Lipce". Radni lobbowali, by miasto wreszcie przyspieszyło cały proces z budową przejść i przejazdów i by rozpoczęło przynajmniej pierwszy etap zmian. A ten zakłada właśnie przygotowanie dokumentacji projektowej dla "kolejowych" inwestycji na Oruni.

Kolejny etap będzie trudniejszy, bo miasto musi znaleźć pieniądze na realizację tych wszystkich inwestycji. Przypomnijmy, nie chodzi tylko o budowę bezkolizyjnego przejazdu dla aut w ciągu Sandomierskiej.

Więcej przejazdów bezkolizyjnych. Skąd pieniądze?

Miasto deklaruje również budowę nowych tuneli i przejść dla pieszych (Sandomierska, Dworcowa, Niegowska). Ponadto bezkolizyjny przejazd dla aut ma powstać też w rejonie między Dworcową a Niegowską (najprawdodpodobniej w okolicach Ukośnej), a także na przejeździe przez tory w ciągu ulicy Równej. Nowe tunele i przejazdy mają zastąpić istniejące kolizyjne przejazdy w poziomie torów.

Na to wszystko potrzeba pieniędzy. Gdańscy urzędnicy chcą, by projekty te były współfinansowane z Unii Europejskiej, ale także oczekuje tutaj pomocy od PKP. Na ten moment wiemy tylko, że rozmowy z kolejową spółką trwają, ale nie ma tutaj żadnych nowych deklaracji.

Droga wciaż daleka. "Pierwsza łopata" może w tej kadencji

Szefowa Rady Dzielnicy "Orunia-Św. Wojciech-Lipce" Agnieszka Bartków, która od lat niezmordowanie zabiega w mieście o budowę bezkolizyjnych przejazdów na Oruni, mówi portalowi MojaOrunia.pl: - Podczas grudniowego spotkania z panią prezydent Dulkiewicz zgłosiliśmy kilkadziesiąt wniosków. Główny postulat dotyczył właśnie rozpisania przetargów na dokumentację dla przejazdów i przejść kolejowych. Bardzo się cieszę, że miasto tak szybko zareagowało.

Bartków podkreśla, że do budowy przejść i przejazdów kolejowych na Oruni droga wciąż daleka. Ale szefowa rady dzielnicy jest dobrej myśli i jest przekonana, że miasto nie wycofa się z realizacji tych inwestycji.

Rozmówczyni portalu MojaOrunia.pl przewiduje, że najpierw prace rozpoczną się przy budowie wiaduktu w śladzie Nowej Podmiejskiej. - Liczę, że jeszcze w tej kadencji zostanie tutaj wbita pierwsza łopata - mówi.

Galeria artykułu

W przyszłości przejazd kolejowy na Dworcowej ma wyglądać zupełnie inaczej

W przyszłości...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

87.207.135.*

19:10, 21/01/20

Pożyjemy zobaczmy, już za dużo takich obietnic było.w grudniu pani prezydent będzie na choince to będzie można się zapytać czy projekt jest gotowy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.246.216.*

13:24, 20/01/20

Jeżeli to będzie dalej procedowane w tym tempie, to niestety wielu Oruniaków nie doczeka przejść i tuneli :-(

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA