Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 07/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Dużo plotek na temat nowej inwestycji. Co powstanie na Nowiny 80?

 5 dodane: 20:02, 20/02/20

tagi:

Na początku 2021 roku na Nowiny 80 zostanie otwarte schronisko z usługami opiekuńczymi dla osób niepełnosprawnych i starszych. Pełniąca obowiązki dyrektora placówki w przyszłym tygodniu chce spotkać się z okolicznymi mieszkańcami, wyjaśnić wszystkie kwestie i zdementować rodzące się plotki. Budynek jeszcze nie powstał, a już narosło wokół niego wiele mitów.

Dużo plotek na temat nowej inwestycji. Co powstanie na Nowiny 80?
Dużo plotek na temat nowej inwestycji. Co
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 5

Tuż obok nowego mostu na Starogardzkiej (w pobliżu ulicy Nowiny) buduje się właśnie piętrowy dom. Budynek jeszcze nie powstał, a już wielu okolicznych mieszkańców ma na jego temat swoją teorię. Jedna z orunianek mówi nam, że ona i jej sąsiedzi obawiają się, że znajdzie się tutaj "ośrodek dla byłych więzniów". Inna z osób prorokuje, że trafią tutaj ludzie z problemami alkoholowymi.

- Nie chcemy czegoś takiego w okolicy. Na Oruni już i tak dużo jest różnych ośrodków, np. dla osób bezdomnych - słyszę.

Budynek dla kilkudziesięciu schorowanych i starszych osób

Nikt z plotkujących mieszkańców nie zadał sobie trudu, by zasięgnąć informacji u źródła. W tym przypadku źródłem jest Stowarzyszenie "Prometeusz", które w Gdańsku prowadzi schroniska z usługami opiekuńczymi, m.in. na Siedlcach.

Działka przy Nowiny 80 należy do nich. Prezes Stowarzyszenia "Prometeusz" Marta Buglińska mówi portalowi MojaOrunia.pl. - Przy ulicy Nowiny 80 powstanie placówka dla osób niepełnosprawnych i starszych. Osób, które często są całkowicie zależne od innych ludzi, np. osoby na wózku.

Nowy budynek, który ma być gotowy do stycznia 2021 roku, ma być przystosowany do potrzeb kilkudziesięciu osób. W placówce będzie przebywać maksymalnie 45 poodpiecznych. Ośrodek będzie działał 24 godziny na dobę, w dzień będzie tutaj pracowało sześciu, siedmiu opiekunów, w nocy - dwie, trzy osoby.

Fakty i mity

Do placówki przy Nowiny trafiać będą osoby, które zostały polecone przez ośrodki pomocy społecznej. To osoby, które często nie mają gdzie się podziać, a ze względów zdrowotnych muszą być pod stałą opieką.

Na działce (wzdłuż ulicy Starogardzkiej) powstanie też niewielki ogród dla osób z ośrodka.

Buglińska, która jest też p.o. dyrektora nowej placówki, wie, że na temat placówki przy Nowiny 80 narosło już kilka mitów. - Nie będą tutaj trafiać osoby po wyrokach. Nie będzie tu osób pijanych, bo warunkiem do pobytu w naszej placówce jest zachowanie trzeźwości - mówi.

- Będzie to placówka dla osób niesamodzielnych, wymagających stałej opieki. To głównie starsze, schorowane i niepełnosprawne osoby, które czekają na umieszczenie w domach pomocy społecznej czy w hospicjach. To są ciche, spokojne osoby. Nie będą nikomu przeszkadzać - zapewnia.

To nie pierwszy ośrodek "Prometeusza"

"Prometeusz" prowadzi podobną placówkę na ulicy Zakopiańskiej w Gdańsku. Co ciekawe, jedna z nich sąsiaduje z tamtejszym domem sąsiedzkim. Jeden z byłych radnych dzielnicowych z Siedlec Jędrzej Włodarczyk mówi portalowi MojaOrunia.pl, że gdy w 2017 roku powstawała placówka na Zakopiańskiej również pojawiały się informacje od zaniepokojonych mieszkańców. - Ludzie mieli obawy, co tutaj powstanie i czy nie będzie z tego problemów. Być może brało się to z uprzedzeń, a może po prostu z niewiedzy. O ile mi wiadomo placówka na Zakopiańskiej nie stworzyła żadnych problemów.

Buglińska dodaje: - Uważam, że każdy z nas może znaleźć się w ciężkiej sytuacji życiowej.

We wtorek spotkanie z mieszkańcami

"Prometeusz" startuje w konkursach, które ogłaszają ośrodki pomocy społecznej i gminy. To one opłacają później takie ośrodki.

Tak czy inaczej niektórych tłumaczenia "Prometeusza" ws. Nowiny 80 mogą nie uspokoić. Takie osoby (i nie tylko takie) będą miały okazję spotkać się z dyrektor Buglińską i z innymi pracownikami "Prometeusza" twarzą w twarz i zadać im wszystkie pytania.

Spotkanie odbędzie się 25 lutego (wtorek) o godzinie 17. Miejsce spotkania: Dom Sąsiedzki przy ulicy Gościnnej 14. Organizatorem spotkania jest Dom Sąsiedzki na Oruni.

Galeria artykułu

Dużo plotek na temat nowej inwestycji. Co powstanie na Nowiny 80?

Dużo plotek na...

Dużo plotek na temat nowej inwestycji. Co powstanie na Nowiny 80?

Dużo plotek na...

Dużo plotek na temat nowej inwestycji. Co powstanie na Nowiny 80?

Dużo plotek na...

Dużo plotek na temat nowej inwestycji. Co powstanie na Nowiny 80?

Dużo plotek na...

Dużo plotek na temat nowej inwestycji. Co powstanie na Nowiny 80?

Dużo plotek na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (7)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.20.119.*

22:18, 26/02/20

Byłem na tym spotkaniu .Podstawowe pytanie na które nie udzielono odpowiedzi brzmi dlaczego nie było żadnych informacji ani próby poinformowania mieszkańców o planowanej budowie takiego obiektu przed ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.254.233.*

22:01, 25/02/20

A i jeszcze jedno. Pani Danuta P. Prowadzi Dom Pomocy Społecznej na Polankach.. Skąd w niej tyle nienawiści... Zastanawiam się czy Ją chce za,, sasiadke \'\' człowiek który wiecznie będzie mieszał na dzielnicy. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.254.233.*

21:49, 25/02/20

Bardzo się cieszę z dzisiejszego spotkania. Panie z,, Prometeusza '' wszystko nam wyjaśniły. Szczerze cieszę się że nie będzie tam parkingu dla tirow czy stacji benzynowej czy np pubu. Może wspólne działania? Np ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.254.233.*

21:44, 25/02/20

Dobry wieczór

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.95.235.*

02:29, 25/02/20

polak to podly cham. modli sie do figury swietej o milosierdzie dla siebie i bliskich..a za pasem ma noz by zabic.. komu bedzie to przeszkadzac taki obiekt jekiemu chamowi..? wokol siebie ma zlodzieji,pijakow, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.233.*

08:54, 21/02/20

A ja słyszałem że jedna baba miała trzy cycki

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.254.232.*

08:23, 21/02/20

Nie ma to jak ploty starych bab.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA