Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 29/05/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Święta Wielkanocne w czasach koronwirusa. Abp Głódź: nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów

 1 dodane: 10:10, 09/04/20

tagi:

Dekret abp. Głódzia odnosi się do wszystkich kościołów archidiecezji gdańskiej. Duchowny prosi, by w czasie Świąt Wielkanocnych wierni pozostali w domach, a msze oglądali np. w telewizji. Informuje, że w Wielką Sobotę nie będzie tracydyjnego święcenia pokarmów w świątyniach. Pisze jednak o alternatywie.

Kościół św. Ignacego, tuż obok rezydencji abp. Głódzia
Kościół św. Ignacego, tuż obok rezydencji abp. Głódzia
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Dokument nosi nazwę: "Dekret Metropolity Gdańskiego o celebracji Wielkiego Tygodnia i Tridiuum Paschalnego w stanie epidemii". Dotyczy m.in. kościołów w Gdańsku.

Gdański metropolita abp Sławoj Głódź pisze o "nadzwyczajnej sytuacji", w jakiej znalazł się Kościół. "Pierwszy raz od wielu wieków Ojciec Święty będzie sprawował Liturgię Wielkiego Tygodnia praktycznie bez udziału wiernych, z wyjątkiem asysty liturgicznej" - przypomina.

W dekrecie abp Głódź daje szczegółowe wytyczne co do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. "Postanawiam, że w Archidiecezji Gdańskiej wszystkie celebracje Triduum Paschalnego będą sprawowane bez udziału wiernych, z wyjątkiem koniecznej asysty liturgicznej w liczbie nie przekraczającej pięć osób" - pisze duchowny.

Do 11 kwietnia ze względu na zagrożenie epidemiologiczne w Polsce obowiązują przepisy, że w kościołach może przebywać maksymalnie pięciu wiernych (nie licząc np. księdza). Nie ma wciąż informacji, czy rząd utrzyma te przepisy na czas świąt. Niektórzy spekulują, że rząd może pozwolić na zwiększenie liczby wiernych do 50.

W swoim dekrecie gdański duchowny podkreśla, że solidaryzuje się apelem władz państwowych i prosi wszystkich wiernych, by pozostali w domach i by brali udział we mszy, oglądając ją w środkach masowego przekazu.

Duchowny podkreśla jednak, że w Wielkim Tygodniu kościoły mają być otwarte, co umożliwi wiernym indywidualną modlitwę.

W Wielką Sobotę, o czym przypomina w swoim dekrecie abp Głódź, nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów. "Zamiast tego polecam obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym. Liturgii domowej może przewodniczyć ojciec, matka bądź ktoś z domowników".

Galeria artykułu

Kościół św. Ignacego, tuż obok rezydencji abp. Głódzia

Kościół św....

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

5.173.139.*

10:39, 12/04/20

Oj jaka szkoda, nie będzie pieniędzy na nowe sarenki do ogrodu

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA