Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 15/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

„Czas na wiedzę”: Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach

 1 dodane: 00:00, 20/07/09

tagi:bezpieczeństwopolicjaMOPSCzas na wiedzę

Przedstawiciel policji, pracownicy MOPS-u i kilkunastu mieszkańców Oruni spotkało się podczas kolejnej odsłony projektu „Czas na wiedzę”. Dyskutowano o bezpieczeństwie dzieci podczas wakacji.

„Czas na wiedzę”: Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach
„Czas na wiedzę”: Bezpieczeństwo dzieci na
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Spotkanie miało miejsce w Środowiskowym Domu Samopomocy MOPS przy ulicy Nowiny 7. Policję reprezentował dzielnicowy z Oruni, mł. asp. Tomasz  Wojtan. I to właśnie on rozpoczął dyskusję. Przedstawił pokrótce kilka „przykazań”, których dzieci i młodzież powinny przestrzegać w trosce o własne bezpieczeństwo:
- Nie kąp się w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza położonych przy śluzach, mostach, budowlach, wodnych, portach, przy zaporach, mostach oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach.
- Nigdy nie skacz do nieznanej wody – zawsze zbadaj głębokość wody oraz ukształtowanie dna.
- Nie wrzucaj do ogniska szklanych butelek lub pojemników z gazem.
- Nie podchodź do zwierząt, które są zbyt ufne i nie boją się ludzi.
- Nie otwieraj nieznajomym drzwi, kiedy jesteś sam w domu.
Dzielnicowy sporo uwagi poświęcił bezpieczeństwu na drogach. Przypomniał smutną statystykę, z której wynika, że każdego roku w Polsce ginie na drogach około 5 tysięcy osób, w tym 400 dzieci.
- Na Oruni są miejsca, które są pod tym względem bardziej niebezpieczne niż inne. Mógłbym tu wymienić niektóre przejścia dla pieszych na Trakcie Św. Wojciecha, ulicę Małomiejską czy Sandomierską. Sporym zagrożeniem dla dzieci są też niestrzeżone przejścia przez tory. Niestety, policja i straż miejska nie może być wszędzie, aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo. Musimy również sami o nie zadbać. Wielką w tym rolę mają, oczywiście, rodzice – tłumaczył mł. asp. Tomasz Wojtan.
Mieszkańcy Oruni, którzy przyszli na spotkanie, pytali m.in. o poszczególne przepisy kodeksu drogowego, zwracali uwagę na hałasujące i często niebezpieczne na drogach quady, zastanawiali się nad sensem wprowadzenia „godziny policyjnej” dla dzieci i młodzieży.
- Taka wspólna dyskusja jest zawsze potrzebna. Szkoda tylko, że wciąż tak mało osób przychodzi na nasze spotkania. Liczę, że w przyszłości frekwencja znacznie wzrośnie – komentowała Justyna Podjaska, koordynator Zespołu Pracy Socjalnej Nr 3, trzeciej filii gdańskiego MOPS-u.
Kolejny temat cyklu „Czas na wiedzę” zapowiada się równie ciekawie. Policjanci będą tłumaczyć, jak uchronić się przed działalnością różnego rodzaju oszustów. Spotkanie odbędzie się w połowie sierpnia. O szczegółach poinformujemy na naszym portalu już niedługo.

 

Głównymi pomysłodawcami i realizatorami projektu „Czas na wiedzę” są MOPS i gdańska policja. Partnerzy projektu to Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta.

Galeria artykułu

„Czas na wiedzę”: Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach

„Czas na...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA