Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Środa, 15/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Co się dzieje w Kanale Raduni?

 4 dodane: 15:48, 14/04/11

tagi:PruszczKanał Radunisuszapoziom wódprzebudowastożki

W ostatnim czasie poziom wody w Kanale Raduni jest dużo niższy niż zwykle. Ta swoista „susza” ma potrwać jeszcze kilka dni. Jaka jest jej przyczyna?

 Co się dzieje w Kanale Raduni?
Co się dzieje w Kanale Raduni?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 4

O wszystkim poinformowała nas jedna z czytelniczek MojaOrunia.pl
- Coś dziwnego dzieje się w Kanale Raduni. Na wysokości ulic Podmiejskiej i Brzegi nie ma w nim prawie wody. Widok jest naprawdę niecodzienny – opisywała pani Monika.

Rzeczywiście, szczególnie na tym odcinku widać, że poziom wody w Kanale jest obecnie bardzo niski. Można tu zaobserwować charakterystyczne wysepki - usypiska „mułu” (pracownicy Gdańskich Melioracji nazywają je „stożkami”) i trochę, do tej pory niewidocznych dla oka śmieci. 

To jeszcze nie przebudowa Kanału
Niektórzy z okolicznych mieszkańców „suszę” starają się tłumaczyć następująco:
- Może wreszcie ruszają z przebudową Kanału? Kiedyś byli u nas urzędnicy i mówili, że w tym roku prace mają się rozpocząć. To może dlatego jest tak sucho? – zastanawia się pan Mirosław, mieszkaniec pobliskiej kamienicy przy Trakcie Św. Wojciecha.

Okazuje się jednak, że mająca zostać zrealizowana w ramach programu: „kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław” przebudowa Kanału Raduni rozpocznie się najwcześniej za kilka miesięcy, zakończy w 2013 roku.
- Uzyskano już prawomocne pozwolenie na budowę oraz ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy robót. Podpisanie umowy z wykonawcą robót będzie możliwe po potwierdzeniu uzyskania dofinansowania unijnego, tzn. po podpisaniu umowy o dofinansowanie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – informuje Magdalena Kuczyńska z Biura Prasowego Urzędu Miasta Gdańska.

Wszystko przez deszczową kanalizę
Obecnie żadne roboty nie są tutaj jeszcze wykonywane. Gdzie więc leży przyczyna tak niskiego poziomu wody w Kanale Raduni? Zagadkę wyjaśnia Andrzej Chudziak, zastępca dyrektora Gdańskich Melioracji.

- Od kilku dni zrzut wody przez Elektrownie Pruszcz 1 wygląda inaczej niż zwykle. Ma to związek z trwającą obecnie budową wylotu kanalizacji deszczowej przy ulicy Raciborskiego. Teraz po prostu mniej wody płynie w Kanale. A w związku, że nie ma opadów i potoki nie zasilają Kanału, mamy tutaj taki, a nie inny poziom wody.

W przeciągu kilku dni prace mają się zakończyć. Wówczas stan wód w Kanale Raduni powinien wrócić do swojego normalnego poziomu.

Bo ze "stożkami" to jest tak...
Chudziak tłumaczy również, dlaczego na niektórych odcinkach Kanału pokazało się obecnie tak dużo „wysepek”.
- Należy pamiętać, że Kanał Raduni ma nieduży spadek. Woda nie płynie tutaj szybko. I w miejscach, gdzie są wyloty potoków, czy kanałów deszczowych, tworzą się usypiska nanoszonego z całej zlewni gruntu.

I dodaje:
- Takie „stożki” są regularnie usuwane.

A kiedy można spodziewać się tutaj kolejnej wizyty „ekip czyszczących”?
- W tym roku rozpocznie się przebudowa Kanału Raduni. W ramach tych prac będą także czyszczone wszystkie usypiska – odpowiada Chudziak.
Elektrownia Wodna Pruszcz w Pruszczu Gdańskim położona jest w rozwidleniu rzeki Raduni rozdzielającym rzekę na Nową Radunię - Kanał Raduni i Starą Radunię. Powstała w 1921 roku. Po wojnie elektrownie uruchomiono w 1946 r. dla wytworzenia energii elektrycznej, poprzez pracę turbiny wodnej wykorzystującej energię rzeki Raduni kierowanej z rozwidlenia do Nowej Raduni - na wlocie do Kanału Raduni. Źródło: energa-hydro.pl

O przebudowie Kanału Raduni pisaliśmy tutaj.

Galeria artykułu

 Co się dzieje w Kanale Raduni?

Co się dzieje...

 Co się dzieje w Kanale Raduni?

Co się dzieje...

 Co się dzieje w Kanale Raduni?

Co się dzieje...

 Co się dzieje w Kanale Raduni?

Co się dzieje...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (5)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc19.52

178.182.66.*

14:31, 16/04/11

@ gosc14:05 - było już o tym pisane ;] Polecam: http://mojaorunia.pl/index.php?option=com_orunia&task=artykul&Itemid=24&id=335

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.10.103.*

14:05, 16/04/11

skoro można napisać 2 artykuły kanale raduńskim to można jeden napisać o wysypisku śmieci który się rozrasta jak grzybek po deszczu niedaleko BOM-u.:P

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

89.77.71.*

17:47, 15/04/11

@ gosc12:14 - Dlaczego wszystkim ma się zajmować redakcja? Nielegalne wysypisko można zgłosić pod numerem 986 (straż miejska) lub (58)52-44-500 (dyżurny inżynier miasta). Pozdrawiam ;]

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

12:49, 15/04/11

O jakim wysypisku jest mowa?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.10.103.*

12:14, 15/04/11

Może szanowna redakcja zajeła by się tematem wysypiska śmieci jakie jest przy niestrzeżonym przejściu kolejowym.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA