Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 28/03/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Jak wyglądała międzywojenna Orunia? Tego wykładu nie możesz przegapić!

 1 dodane: 07:35, 11/05/22

tagi:

Jak żyło się na Oruni w okresie Wolnego Miasta Gdańska, co trapiło jej mieszkańców? Jakie atrakcje oferowała tak samym orunianom, jak i przyjezdnym? Próby uchwycenia charakteru Oruni, jak i rytmu życia jej mieszkańców, podejmie się dr Jan Daniluk, historyk, badacz i popularyzator dziejów Gdańska i Sopotu w XIX-XX w. Jego wykład rozpocznie się 18 maja o godzinie 18.00 w Stacji Orunia GAK przy ulicy Dworcowej 9. Wstęp wolny.

Jak wyglądała międzywojenna Orunia? Tego wykładu nie możesz przegapić!
Jak wyglądała międzywojenna Orunia? Tego wykładu
Fot. redakcja

Fotografia 1 z 1

Dzień 2 czerwca 1338 roku to początek oficjalnej historii Oruni (najpierw jako wsi, bowiem dzielnicą Gdańska stała się ona dopiero w 1933 roku). Tego dnia gdański komtur Winrych von Kniprode nadał Oruni przywilej lokacyjny. W tym roku obchodzimy zatem 684. rocznicę jej urodzin. W świętowanie jubileuszu szacownej solenizantki włącza się także Stacja Orunia GAK, która przygotowała cykl wydarzeń związanych z tą ważną rocznicą.

Pierwszym z nich jest wykład dr Jana Daniluka pt „Międzywojenna Orunia w świetle prasy codziennej, wspomnień i statystyk”, który odbędzie się 18 maja o godzinie 18.00 w Stacji Orunia GAK przy ulicy Dworcowej 9.

Na wykładzie poznamy obraz międzywojennej Oruni, jaki wyłania się z artykułów i wzmianek w prasie codziennej z epoki, wspomnień jej mieszkańców czy obserwatorów, a także ze źródeł statystycznych.

Dr Jan Daniluk to doktor historii, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, pełnomocnik dyrektora Hevelianum ds. historii i dziedzictwa kulturowego historią zawodowo zajmuje się od 14 lat. Wcześniej pracował na Uniwersytecie Gdańskim, w Muzeum Sopotu, w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz w pionie edukacyjno-naukowym gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Jest autorem i współautorem publikacji: "Dolny Wrzeszcz i Zaspa", "Dzieje Fortu - spacerownik", "Miasta skoszarowane" czy (najnowszej, niedawno wydanej) "Dwudziestolecie pomiędzy". To także znakomity mówca i narrator, przystępnie przybliżający słuchaczom niuanse historii naszego miasta. Ciekawych szczegółów i interesujących wątków na pewno nie zabraknie też na oruńskim spotkaniu.

Wstęp wolny. Wydarzenie jest dostępne dla osób z dysfunkcją słuchu (pętla indukcyjna).

Galeria artykułu

Jak wyglądała międzywojenna Orunia? Tego wykładu nie możesz przegapić!

Jak wyglądała...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.64.96.*

17:34, 13/05/22

Już cieszę się na ten wykład

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA