Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 09/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Od dzisiaj droższe bilety

 1 dodane: 16:15, 01/05/11

tagi:cenypodwyżkabilety

Od dzisiaj w Gdańsku wzrosły ceny biletów komunikacji miejskiej. Najbardziej podrożały przejazdy godzinne i jednorazowe – zapłacimy za nie o ponad 10 procent więcej niż do tej pory.

Od dzisiaj droższe bilety
Od dzisiaj droższe bilety
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Jak informuje na swojej stronie Zarząd Transportu Miejskiego: „Rada Miasta Gdańska na sesji w dniu 17.02.2011r. uchwaliła nowe ceny biletów jednorazowych i okresowych, które będą obowiązywały od 1 maja 2011r. w komunikacji miejskiej organizowanej przez miasto Gdańsk.”

Rosną zarówno ceny biletów jednorazowych jak i okresowych. Za godzinny przejazd pasażerowie, którzy nie korzystają z ulg, zamiast dotychczasowych 3 złotych, od dzisiaj płacą już 3,40 zł. Pełnopłatny bilet jednorazowy to wydatek rzędu 2,80 zł (wcześniej 2,50 zł). Cena ulgowych biletów wzrasta w obu przypadkach o 20 groszy. 

Niemałe podwyżki...
Podwyżka stawia w trudnym położeniu szczególnie te instytucje, które na co dzień muszą opłacać bilety wielu swoim podopiecznym. Na Oruni w takiej sytuacji jest świetlica, prowadzona w Gościnnej Przystani. Uczęszcza do niej 30 dzieci.

- Nasza grupa często korzysta z komunikacji miejskiej. Jeździmy na różnego rodzaju zawody, imprezy, spotkania. Podwyżka cen biletów uderza nas mocno po kieszeni. W skali miesiąca są to dla nas naprawdę niemałe pieniądze – mówi Ewa Sasimowska, kierownik świetlicy w Gościnnej Przystani.

Niezbędne podwyżki...

Urzędnicy i wielu radnych tłumaczy, że wzrost cen biletów komunikacji miejskiej jest niezbędny. Wskazywanych jest wiele powodów podwyżek – remonty torowisk, budowa nowych linii tramwajowych, utrzymanie starych, a także wzrost cen paliwa i prądu. Nie bez znaczenia jest również zafundowana przez rząd centralny podwyżka VAT-u. 

Ceny biletów okresowych wzrastają średnio o kilka procent. Za miesięczny bilet (ważny od pn do pt) na: „linie zwykłe, pospieszne i nocne w granicach Gdańska” zapłacimy 84 złote.

Jak informuje ZTM, bilety jednorazowe o nieaktualnych nominałach będą mogły być wciąż wykorzystywane. Aby jednak bilans się zgadzał, trzeba będzie dokupić tzw. bilety dokładkowe. Ich nominały to: 15 gr, 20 gr, 30 gr, 40 gr, 50 gr i 1 zł. „Dokładki” dostępne są w Punktach Obsługi Klienta ZTM oraz w większości punktów sprzedaży biletów.

Od 1 maja wzrosły również ceny biletów w Sopocie, Gdyni i Wejherowie. 

Po ile "u Was" bilety?
Jak kształtują się ceny biletów komunikacji miejskiej w innych miastach?

Warszawa:
Bilet 60-minutowy – pełnopłatny: 4 zł, ulgowy: 2 zł,
Bilet jednorazowy (linie dzienne) – pełnopłatny: 2,80 zł, ulgowy: 1,4 zł
Bilet 30-dniowy (linie dzienne) – pełnopłatny: 78 zł, ulgowy: 39 zł

Wrocław:
Bilet 60-minutowy – (również nocne) – pełnopłatny: 3,6 zł, ulgowy: 1,8 zł
Bilet jednorazowy (granice miasta) – pełnopłatny: 2,4 zł, ulgowy: 1,2 zł
Bilet 30-dniowy – pełnopłatny: 80 zł, ulgowy: 40 zł

Poznań:
Bilet 60-minutowy (wszystkie strefy): pełnopłatny: 4,2 zł, ulgowy: 2,1 zł
Bilet jednorazowy (jedna strefa, na linie zwykłe i nocne do 10 przystanków): pełnopłatny: 2 zł, ulgowy: 1 zł
Bilet 30-dniowy (linie zwykłe, pospieszne i nocne, wszystkie strefy) – pełnopłatny: 141 zł, ulgowy: 70,50 zł

Nowy cennik biletów komunikacji miejskiej w Gdańsku znaleźć można tutaj.

Galeria artykułu

Od dzisiaj droższe bilety

Od dzisiaj...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.25.228.*

18:59, 13/05/11

"Warto nadmienić, że to zasługa Platformy Obywatelskich (PO) i Prezia Adamowicza. "By żyło się lepiej. Złodziejom." Dobrze mówisz! PO=Partia Obłudy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.206.39.*

08:15, 04/05/11

Trzeba będzie się przerzucić na rower. Oby tylko nie spadł śnieg.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

2.102.55.*

19:28, 02/05/11

Warto nadmienić, że to zasługa Platformy Obywatelskich (PO) i Prezia Adamowicza. "By żyło się lepiej. Złodziejom."

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA