Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 19/04/2024

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

W podziemiach na Małomiejskiej

 8 dodane: 16:36, 26/04/23

tagi:

Oświetlając korytarze latarką, można zauważyć sypiący się tynk, w górnej części liczne pajęczyny i kurz, ponadto podłoga miejscami bywa niestabilna. W niektórych „pokojach” stoją niepotrzebne ławki lub krzesła, poza tym większość jest pusta — byliśmy w schronie w szkole na Małomiejskiej.

W podziemiach na Małomiejskiej
W podziemiach na Małomiejskiej
Fot. g.adamowicz

Fotografia 1 z 8

- Kiedyś spotykali się tam harcerze. Nie przypominam sobie, by służył nam później do innych celów — mówi dla portalu MojaOrunia Celina Stachowicz dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 56 przy ulicy Małomiejskiej.

To właśnie tutaj od 1960 r. (a więc od momentu powstania szkoły) w piwnicach istnieje schron. Jest on jednym z największych schronów na terenie Oruni. - Na szczęście, od tamtej pory nie było potrzeby, by z niego korzystać — zaznacza Stachowicz.

Udało nam się wejść do bunkra w szkole na Małomiejskiej. Za ciężkimi drzwiami kryją się pomieszczenia, większość z nich jest w nie najlepszym stanie. Schron jest jednopiętrowy. Nie ma kanalizacji ani oświetlenia.

Oświetlając korytarze latarką, można zauważyć sypiący się tynk, w górnej części liczne pajęczyny i kurz, ponadto podłoga miejscami bywa niestabilna. W niektórych „pokojach” stoją niepotrzebne ławki lub krzesła, poza tym większość jest pusta.

Schron na Oruni wydaje się mocno zaniedbany. Niestety nie jest to wyjątek w Polsce. Jak podają eksperci, wiele schronów w Polsce przez lata nie było konserwowanych (wiele z nich pochodzi z czasów II wojny światowej lub jest nawet starsza), a część, która znalazła się w rękach prywatnych, została zaadaptowana na inne potrzeby.

Służby miejskie podają, że na terenie Gdańska znajduje się około 300 schronów. W kwestii czy w danym bloku (kamienicy) znajduje się taka budowla ochronna, należy pytanie skierować do zarządcy lub administratora budynku.

Państwowa Straż Pożarna informuje o istnieniu aplikacji, która może ułatwić zlokalizowanie schronu w najbliższej okolicy.

W podziemiach na Małomiejskiej

W podziemiach...

W podziemiach na Małomiejskiej

W podziemiach...

W podziemiach na Małomiejskiej

W podziemiach...

W podziemiach na Małomiejskiej

W podziemiach...

W podziemiach na Małomiejskiej

W podziemiach...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA