Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 05/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

"Zabawy" z bronią

 1 dodane: 14:20, 12/05/11

tagi:wiatrówkabrońZamiejska

Policjanci z Oruni zatrzymali 19-latka, który, według relacji świadków, wczoraj wieczorem strzelił z wiatrówki do swojej, o trzy lata młodszej koleżanki. Chłopak nie przyznaje się do winy. Na Pomorzu i w całej Polsce podobnych, a także dużo bardziej tragicznych wypadków jest sporo więcej.

Narzędzie
Narzędzie "zbrodni" z innej strzelaniny - na południu Polski
Fot. materiały policyjne

Fotografia 1 z 1

Dyżurny z komisariatu przy ulicy Platynowej został powiadomiony, że przy ulicy Zamiejskiej młody chłopak strzela z wiatrówki w kierunku przechodniów.

Policjanci pojechali pod wskazane miejsce. Napastnika już nie było. Okazało się, że chwilę wcześniej 19-latek skierował wiatrówkę w stronę dwóch dziewczyn. Nastolatki znały „strzelca”. Temu ostatniemu nie przeszkodziło to pociągnąć za spust. Jedna z dziewczyn, 16-letnia gdańszczanka chcąc uchronić twarz przed strzałem, zakryła ją ręką i to właśnie w nią trafił śrut z wiatrówki chłopaka.

Stróże prawa ustalili tożsamość napastnika.
- Kilkadziesiąt minut później funkcjonariusze zapukali do drzwi mieszkania 19-letniego gdańszczanina. W wyniku przeszukania pomieszczeń zajmowanych przez nastolatka, policjanci znaleźli i zabezpieczyli pistolet pneumatyczny, natomiast jej właściciel został przewieziony do policyjnego aresztu – informuje Magdalena Michalewska, rzecznik gdańskiej Komendy Miejskiej Policji.

19-latek nie przyznaje się do winy. Biegły ocenił, że strzał z wiatrówki nie doprowadził u ofiary „do naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia trwającego dłużej niż 7 dni”. W takiej sytuacji policja nie ściga sprawców z urzędu. 16-latka może dochodzić swoich praw na drodze cywilnej.

Artykuł 157 Kodeksu Karnego: „Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

Straszą, wybijają szyby, zabijają psy
Trwają ustalenia, które mają pozwolić odpowiedzieć na pytanie: czy chłopak musiał mieć pozwolenie na swoją wiatrówkę?

O takowe trzeba się starać, kiedy moc broni przekracza 17 dżuli. Kiedy energia wylotowa pocisku jest niższa, to według zmian w polskiej Ustawie o Broni i Amunicji (weszły w życie od 1 stycznia 2004 roku), takie wiatrówki nie są już uznawane za broń i nie podlegają one obowiązkowi rejestracji.

Nielegalne posiadanie broni zagrożone jest karą nawet do 8 lat więzienia.

W założeniu wiatrówka ma głównie służyć sportowcom i myśliwym. Wielu jej posiadaczy potrafi obchodzić się z nią w sposób bezpieczny dla siebie i otoczenia. O tym, że wiatrówka nie zawsze jest należycie wykorzystywana, świadczy jednak nie tylko opisana tu historia z ulicy Zamiejskiej.

Pod koniec zeszłego roku we Wrzeszczu dwóch mężczyzn straszyło dłużnika, który był ich znajomym, użyciem wiatrówki.

Z tego typu broni kilka miesięcy wcześniej w Wejherowie 23-latek zastrzelił owczarka niemieckiego. Również w Wejherowie mężczyzna strzelał z wiatrówki do samochodów.

Z kolei mieszkaniec Chyloni urządził sobie „polowanie” na gdyńskie trolejbusy – uszkodził szyby i karoserię pojazdów. Straty oszacowano na prawie 10 tysięcy złotych.

Czasem giną ludzie
Niestety w Polsce zdarzają się również śmiertelne wypadki z użyciem wiatrówek. Rok temu w jednej z miejscowości w województwie mazowieckim 7-letnia dziewczynka zastrzeliła swoją 4-letnią siostrę. Podczas zabawy wiatrówka nagle wystrzeliła…

Niedaleko Łodzi zginął 8-latek, który przypadkowo został postrzelony w serce strzałem z wiatrówki. Rodzice wzięli rannego syna do samochodu, aby wyjechać naprzeciw karetce. Pomimo reanimacji chłopiec zmarł.

Dwa miesiące temu w gminie Baranów (województwo Lubelskie) śmiertelnie postrzelił się w głowę 60-letni mężczyzna. Śledczy uznali, że wiatrówka była uszkodzona.

 

Osoba, która występuje z podaniem o wydanie pozwolenia na broń lub zgłasza do rejestru broń pneumatyczną, jest zobowiązana do przedstawienia właściwemu organowi Policji orzeczenia lekarskiego i psychologicznego wydanego przez osoby upoważnione, potwierdzającego, że może ona dysponować bronią.

Pozwolenia na broń nie wydaje się osobom:
* niemającym ukończonych 21 lat lub o znacznie ograniczonej sprawności psychofizycznej,
* wykazującym istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego,
* uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych,
* nieposiadającym miejsca stałego pobytu na terytorium RP,
* co do których istnieje uzasadniona obawa, że mogą użyć broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego, w szczególności skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub mieniu albo wobec których toczy się postępowanie karne o popełnienie takich przestępstw.
Źródło: Gazeta Prawna.

Galeria artykułu

Narzędzie "zbrodni" z innej strzelaniny - na południu Polski

Narzędzie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

2.102.55.*

15:10, 15/05/11

Młody wyborca PO. Nic mu nie grozi, głosuje na właściwą partię - Robta co chceta.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.1.64.*

23:03, 13/05/11

Aj tam biadolicie... Hehehe

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.68.*

21:31, 13/05/11

chętni znajdą się na love parade, albo w słynnym z akdemii policyjnej barze "błekitna ostryga" ;-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

20:15, 13/05/11

Tylko kto "z urzedu" będzie gwałcił gwałcicieli? :-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.76.70.*

18:04, 13/05/11

Uważam, że kary powinny być analogiczne do przestępstwa tzn: jeżeli ktoś kogoś zgwałcił też powinien być zgwałcony. Jeśli jakiś idiota kogoś postrzelił, sam powinien być postrzelony. Karą nie powinno być zwykłe ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.97.*

23:01, 12/05/11

no, faktycznie masz powód do dumy...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.33.18.*

23:00, 12/05/11

mogłeś se zagiąć celownik i w te swoje małe jaja strzelić idioto!!! a najlepiej w durny łep!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.1.64.*

17:10, 12/05/11

To ja strzelalem ale jaja taki slawny juz jestem buhaaha. Pisza o mnie trojmiasto.pl nasygnale.pl i mojaorunia.pl a ja se juz w domku popijam piwko a takie wyroki tutaj opisuja hehe smieszne moze gangstera ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA