Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 04/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

"Szemrana Praga" na filmowo

 1 dodane: 18:31, 13/07/11

tagi:

„Orunia to smutna dzielnica, tak kiepsko wygląda chyba tylko na warszawskiej Pradze” – mówi artystka, która w Gościnnej Przystani prowadzi dla dzieci i młodzieży zajęcia z animacji filmowej. Pierwsze filmy młodych reżyserów (inspirowane gdańskimi legendami) są już gotowe.

"Szemrana Praga" na filmowo
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

Warsztaty, na których można nauczyć się podstaw tworzenia animacji poklatkowej, trwają od 4 lipca. Początkowo nie cieszyły się praktycznie żadnym zainteresowaniem. Na zajęcia przychodziły dwie, trzy osoby. Nic nie zapowiadało, że frekwencja pójdzie w górę.

Artyści postanowili wziąć więc sprawy w swoje ręce. Ruszyli „w dzielnicę”. Ich przewodnikiem, była 7-letnia Zuzanna, uczestniczka warsztatów i mieszkanka Oruni. Wycieczka, na której rozdano szereg ulotek, przyniosła konkretne rezultaty. Bardzo szybko w Domu Sąsiedzkim pojawili się kolejni, młodzi adepci niełatwej sztuki filmowej. Czytali gdańskie legendy, rysowali, robili zdjęcia, a później pracowali już na komputerach. Jeden z takich filmów prezentujemy na końcu niniejszego artykułu.

Dla dzwoniących z pytaniami rodziców szczególnie istotne było, że zajęcia są bezpłatne. Zrobienie ze swojej pociechy drugiego Andrzeja Wajdy, czy następnego Dawida Lyncha nie było tutaj najważniejsze.

Wspomniany wyżej spacer przyniósł coś jeszcze – niezapomniane wrażenia dla artystów, którzy z Orunią zetknęli się po raz pierwszy.
- To jest bardzo smutna dzielnica – mówi Magda Bielesz, malarka która podobne projekty realizowała już w Warszawie, Poznaniu, a w Gdańsku – na Dolnym Mieście.

- Zobaczyłam dużą ilość zniszczonych budynków. Nie wiedziałam, że ludzie mogą mieszkać w tak prowizorycznych warunkach. Widziałam rozpadające się baraki, ale nawet jeszcze to nie było najgorsze. Prawdziwy szok to sklecona „domowym sposobem” chatka na ulicy Gościnnej, położona tuż za śmietnikiem. I naprawdę jest ona zamieszkana – opisuje artystka.

Bielesz dziwi się, że takie obrazki są możliwe tak blisko centrum wielkiej metropolii. Według mojej rozmówczyni, Orunia to specyficzna dzielnica, którą można przyrównać do najgorszych rejonów warszawskiej, „szemranej” Pragi.

Oprócz niezbyt chlubnych widoków, artystka zaobserwowała na Oruni coś jeszcze.
- Ludzie są tutaj jacyś tacy zrezygnowani. Brakuje im wiary w swoje umiejętności. Kiedy z nimi rozmawiałam, wielu z nich niedowierzało, że ich dziecko może zrobić film – opowiada Bielesz.

Ale wycieczka miała również kilka pozytywnych momentów. Jednym z nich był… sklep rybny przy Gościnnej 2.
- Bardzo podobał mi się tutaj wystrój wnętrza. Te wielkie kafelki robią wielkie wrażenie i stanowią o duszy tego miejsca. Jestem pewna, że podobnych widoków na Oruni jest więcej. One powinny być bardziej wyeksponowane – komentuje Bielesz.

Pierwsze filmy młodych reżyserów są już gotowe. W sobotę w oruńskim Domu Sąsiedzkim (Gościnna 14) będzie można je wszystkie obejrzeć. Prezentacja rozpocznie się o godzinie 9:00.

Jeden z nakręconych podczas warsztatów filmów:

 

Organizatorem projektu „Legendy gdańskie w dziecięcej twórczości animowanej” jest Stowarzyszenie Arteria. Pierwsze trzy kursy warsztatów odbywają się w w Domu Sąsiedzkim na Oruni.
1 kurs : 4 lipca- 16 lipca od poniedziałku do soboty godz 9-12, dzieci w wieku 9-12
2 kurs: 4 lipca- 16 lipca od poniedziałku do soboty godz 13-16 młodzież w wieku 13-16
3 kurs: 4 lipca- 14 lipca od poniedziałku do soboty godz 16-19 dzieci w wieku 9-12

Dwa kolejne kursy od 18- 30 lipca odbędą się w Dworku Artura ( GAK) ulica Dworcowa 9.
Więcej informacji: http://legendygdanskie.blogspot.com/

Galeria artykułu

"Szemrana Praga" na filmowo

"Szemrana...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

83.9.127.*

21:37, 13/07/11

Po pierwsze ciesze się, że GAK zorganizowało te warsztaty. Po drugie mój ulubiony film to Rezerwat. Po trzecie znam Pragę od poszewki. Wiem co się dzieje na podwórkach Pragi. Wiem co się dzieje na podwórkach ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA