Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 29/10/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Jak walczyć z tymi złodziejami?

 1 dodane: 16:31, 29/07/11

tagi:złodziejezłomkolejremont

Przez cztery noce z rzędu złodzieje kradli elektryczne kable kolejowe z rejonu ulicy Sandomierskiej. Efekt? Opóźnione pociągi, opóźniony remont linii E-65, łączącej Gdynię z Warszawą. Teraz terenu pilnuje firma ochroniarska, a policja ściga nieuczciwych złomiarzy. Czy z tego typu plagą można skutecznie walczyć?

Złodzieje potrafią w biały dzień odpiłować znak i próbować sprzedać go w punktach złomu...
Złodzieje potrafią w biały dzień odpiłować znak i próbować sprzedać go w punktach złomu...
Fot. East News

Fotografia 1 z 1

- Na Oruni na pewno działają dwie, zorganizowane grupy złodziei, którzy to co ukradną, sprzedają później na złom. Ci ludzie są znani policji, mają już kilka spraw w sądzie. Ale odpowiadają z wolnej stopy i w trakcie oczekiwania na wyrok dokonują kolejnych kradzieży. Są niereformowalni – komentuje policjant z oruńskiego komisariatu, który prosi o zachowanie anonimowości.

Zdaniem funkcjonariusza, to właśnie oni (są to mieszkańcy Oruni) mogli stać za ostatnimi kradzieżami elektrycznych kabli kolejowych. Jedna z grup to „młodzi” – najstarsi członkowie ekipy mają 22-lata. Druga skupia w sobie już bardziej doświadczonych (przynajmniej wiekiem) mężczyzn. Prokuratura stawia im m.in. zarzut kradzieży kabli telefonicznych. Ich terenem działania jest bardzo często ich własna dzielnica - Orunia.

- Oczywiście musimy mieć dowody, aby móc mówić o winie kogokolwiek. Wczoraj udało nam się przeszkodzić w kolejnej kradzieży kabli na torach. Złodzieje uciekli, ale zostawili swój łup, a także sprzęt. Mamy nadzieję, że znajdziemy tutaj ślady, które później będzie można wykorzystać podczas procesu – mówi funkcjonariusz policji.

Ostatnie „ataki” nieuczciwych złomiarzy uderzyły w pasażerów pociągów i wykonawcę, który na oruńskim odcinku remontuje linię kolejową E-65.  
- Straty finansowe to kilkaset złotych.  Ale są też kwestie dużo trudniej policzalne – każdego dnia całe ekipy musiały pracować, aby jak najszybciej naprawić to, co zniszczyli złodzieje. Mimo naszych wysiłków i tak dochodziło do 20-30 minutowych opóźnień pociągów – opowiada Leszek Lewiński, zastępca dyrektora ds. technicznych Zakładu Polskich Linii Kolejowych w Gdyni.

Wykonawca zatrudnił firmę ochroniarską. Jej pracownicy patrolują oruński odcinek, na którym od ponad tygodnia trwają już prace remontowe. Od tego czasu zrobiło się tutaj dużo spokojniej. W rejonie ulicy Sandomierskiej robotnicy demontują tory i tworzą podkłady podtorowe.

Przed komisariatem na ulicy Platynowej znaleźć można niedoszły łup złodziei – pocięte sznury kabli elektrycznych. Gdyby policjantom nie udało się przeszkodzić w kradzieży, izolacja z przewodów zostałaby wypalona, a miedź trafiłaby do punktu skupu złomu. Za kilogram takiego „towaru” można tu dostać około 18 złotych.

Pracownicy punktu skupu złomu (ale też i makulatury) na ulicy Sandomierskiej zapewniają, że nie jest możliwe, aby ktoś przyszedł do nich i sprzedał tutaj nieprzetopione kable elektryczne, czy na przykład studzienkę kanalizacyjną.
- Od każdego kto sprzedaje u nas złom spisujemy dane z dowodu osobistego. Jeżeli nie ma dokumentu, to nic u nas nie wskóra. Wszyscy wiedzą, że policja i straż kolei kontrolują punkty złomu. U nas są średnio raz w tygodniu. Ale nic nielegalnego jeszcze nie znaleźli  - tłumaczy mi jeden z zatrudnionych tu pracowników.

W ciągu dnia punkt przy Sandomierskiej średnio odwiedza kilkadziesiąt osób, które sprzedają tutaj złom i makulaturę. Najczęściej przynoszą blachę (0.58 gr za kilogram) i puszki (4 zł/kg).
- W większości są to mieszkańcy Oruni i Chełmu. Najczęściej bardzo biedni ludzie – mówią pracownicy punktu.

Udaje nam się porozmawiać z jednym z klientów skupu. Mężczyzna nie chce podawać swojego imienia i nazwiska, jest za to ksywka: „Batory”.
- Dla wielu złomiarz to od razu złodziej, a to nieprawda. Ja złom biorę z „Pewexu”, nikogo nie okradam – uśmiecha się i tłumaczy, że tak w środowisku złomiarzy mówi się na śmietniki.

- Zbieram, to co ludzie wyrzucą – puszki, makulaturę, garnki, wszystko co metalowe. Średnio mam z tego dziennie jakieś 20 złotych. Na chleb i coś do niego wystarczy – opowiada mężczyzna.

Kto więc kradnie  kolejowe kable elektryczne, studzienki, znaki i słupy drogowe (autentyczna historia z ulicy Sandomierskiej) , a nawet metalowe litery z nagrobków gdańskich nekropolii (tak działo się na cmentarzu łostowickim i tym położonym przy ulicy Brzegi)?
- To są po prostu złodzieje, a nie złomiarze – odpowiada mi „Batory”.
Przyłapany na kradzieży złomiarz najczęściej poddaje się dobrowolnie karze. Dostaje wówczas karę grzywny i wyrok w zawieszeniu. W takich przypadkach na więzienie mogą liczyć tylko wielokrotni recydywiści. Jak w praktyce wygląda „karząca ręka sprawiedliwości” obrazuje niedawna historia z okolic Lublina. Tam złomiarze ukradli z poligonu cztery, nie w pełni wyposażone... czołgi. Straty oszacowano na 70 tysięcy złotych. Przestępcy dostali kary grzywny, bagatela, od 1500 do 3000 złotych i wyroki w zawieszeniu.
W ramach modernizacji trasy kolejowej E65 Gdynia-Warszawa-Wiedeń-Rijeka przebudowywana będzie również oruńska infrastruktura. Zostaną wybudowane cztery przejścia podziemne (przy ulicy Junackiej, Bocznej, Ukośnej i Rejtana). Modernizowane będą także przejazdy kolejowe przy ulicy Sandomierskiej i Dworcowej.

Na dwóch odcinkach pojawią się ekrany akustyczne. Zmian doczekają się oba perony oruńskiego dworca. Pojawią się nowe wiaty, gabloty, ławki i kosze na śmieci. Perony będą oświetlone i podniesione na wysokość 76 cm (licząc od poziomu szyn). Przy ulicy Dworcowej istniejący budynek kasy zostanie przebudowany na strażnicę przejazdową.

Cała inwestycja (od Pruszcza do Gdyni) zaplanowana jest na trzy lata.

Galeria artykułu

Złodzieje potrafią w biały dzień odpiłować znak i próbować sprzedać go w punktach złomu...

Złodzieje...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (8)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.231.181.*

22:48, 13/08/11

Każdy Oruńczyk to pijak i złodziej, bo każdy pijak to złodziej hehe i to lubię :) a tak naprawdę jest tu tyle samo złodziei i pijaków co wszędzie a nawet na nowych, pięknych, strzeżonych osiedlach jest ich ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.147.155.*

21:24, 01/08/11

-Mietek gdzie masz Kable, mówi Zygmunt. -Mietek odpowiada, na złomie poszły 50zł za kg. -Zygmunt na to, Ty niedorobiony złomiarze coś ty zrobił :D

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.33.67.*

18:01, 30/07/11

Już tera obawiam sie tych przejśc podziemnych, np. przy ul. Rejtana. To będzie darmowy dach nad głową etetowych przyjaciół piwa i wina marki wino! A jak tamtędy będą miały przechodzic dzieci do szkoły? Pijacy ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.108.119.*

22:39, 29/07/11

Jak walczyć? Jest bardzo proste rozwiązanie: Zlikwidować Straż Miejską, zlikwidować Policję, złomiarze rozkradną co się da,a potem będzie już spokój, bo już "niczego nie będzie".

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.72.197.*

22:05, 29/07/11

Złomiarze współpracują z ponktem skupu przy Świętokrzyskie, policja o tym dobrze wie i nic nie robi, bo policja na Platynowej to typowi harcerze. Który z punków skupu odpowiadał za paserstwo? Itu rozwiązanie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.253.*

21:15, 29/07/11

To nie złomiarz powinien być karany tylko ten co skupuję....ten co kradnie źle robi ale ten co skupuję robi jeszcze gorzej ....taki skup jak przyjmuję towar to nie wie skąd pochodzi np przykrywy od ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.206.*

21:09, 29/07/11

"Na dwóch odcinkach pojawią się ekrany akustyczne. Zmian doczekają się oba perony oruńskiego dworca. Pojawią się nowe wiaty, gabloty, ławki i kosze na śmieci. Perony będą oświetlone i podniesione na wysokość 76 ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.75.110.*

20:11, 29/07/11

CAŁA ORUNIA! Złodziej, złodzieja złodziejem pogania

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA