Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 16/01/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Oruńskie Centrum coraz bliżej

 1 dodane: 18:42, 11/08/11

tagi:kuźniarenowacjacentrumGościnna

Wiemy już kto wyremontuje XIX-wieczną kuźnię z ulicy Gościnnej, wybuduje w jej pobliżu warsztat kowalski, a także zaprojektuje tutaj Centrum Innowacji i Aktywizacji Społecznej. Co i kiedy ma się zmienić w tej okolicy?

Oruńskie Centrum coraz bliżej
Oruńskie Centrum coraz bliżej
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

W zorganizowanym przez Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych przetargu wygrała elbląska firma – BUDCHEM, która specjalizuje się w renowacji zabytków.
- Doświadczenie wykonawcy miało kluczowe znaczenie przy jego wyborze. Integralną częścią Centrum będzie zabytkowa oruńska kuźnia, która w ramach projektu przejdzie gruntowną renowację – mówi Anna Dobrowolska z gdańskiego Biura Prasowego w Gdańsku.

Koszt inwestycji, która w całości zostanie sfinansowana przez miasto, oszacowano na 809 700 zł.

- Odnowiony zespół zabytkowych budynków z początków XIX wieku wyposażony zostanie w bogate zaplecze gastronomiczne, rekreacyjne, kulturalne
i edukacyjne. Centrum ma być miejscem scalającym mieszkańców dzielnicy – tłumaczy Dobrowolska.

W części kuźni ma funkcjonować niewielkie, poświęcone kowalstwu muzeum oraz centrum informacji o zabytkach Oruni i ofercie kulturalno-turystycznej dzielnicy. W pomieszczeniu na parterze w obrębie domu podmiejskiego oraz  na jego poddaszu będzie funkcjonować artystyczna galeria. Ale nie tylko. Przestrzeń ta ma być również wykorzystywana jako miejsce spotkań, dyskusji, a także… kameralnych koncertów.

Na zapleczu zespołu domu podmiejskiego z kuźnią planuje się budowę energooszczędnego budynku promującego innowacyjne technologie i jednocześnie pełniącego funkcję niewielkiej kawiarni. Na poddaszu usytuowane będą tutaj niewielkie pracownie lub pokoje gościnne dla osób uczestniczących w spotkaniach i warsztatach.

Inwestycja zakłada ponadto budowę warsztatu kowalskiego. Szczegółowy projekt całej inwestycji poznamy za kilka miesięcy.

Gospodarzem, jak i głównym realizatorem działalności programowej będzie Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, która wspólnie z Referatem Rewitalizacji gdańskiego magistratu, Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych, Pracownią Kowalstwa Artystycznego Bystrek oraz Politechniką Gdańską, wypracowało koncepcję programu funkcjonalno-użytkowego Centrum.

Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na połowę przyszłego roku.

Galeria artykułu

Oruńskie Centrum coraz bliżej

Oruńskie...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (3)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

Agnes

83.25.75.*

14:10, 16/08/11

Na remonty takie to miasto ma kasę, a żeby postawić parę ławek dla starszych ludzi to już nie ma funduszy.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.11.76.*

21:40, 11/08/11

Tu się inwestuje

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.11.76.*

21:39, 11/08/11

Orunia to nie fawele

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA