Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 05/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Skąd ten dług i co z nim zrobić?

 1 dodane: 14:49, 26/08/11

tagi:dłużnicyczynszeraportMOPSdługLisickiNONbN

W Gdańsku prawie 6 tysięcy gospodarstw domowych (na Oruni około 1200) nie płaci regularnie własnego czynszu komunalnego. 6,4 procent ankietowanych dłużników jawnie przyznaje, że taki wydatek nie mieści się w ich budżecie, ponad 11% nie chce rozłożenia swego długu na raty i aż 34% z nich nie jest zainteresowanych podjęciem pracy. Ale są też i bardziej optymistyczne statystyki. Wyniki opublikowanych dziś badań nie przekonują jednak wszystkich.

Skąd ten dług i co z nim zrobić?
Skąd ten dług i co z nim zrobić?
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 1

- Z przedstawionego dzisiaj raportu widać, że około 25-30 procent dłużników komunalnych należy do kategorii: „trudne przypadki”. To są osoby, które w ogóle nie myślą o płaceniu swojego czynszu i które nie chcą w żaden sposób poprawić swej sytuacji. Ich postawę wobec należności w stosunku do miasta można określić obrazowo: „zwisa mi” – komentował dzisiaj Maciej Lisicki, zastępca prezydenta Gdańska i autor uchwały o podwyżkach czynszu komunalnych, które już za kilka dni wejdą w życie.

Raport, o którym wspomina wiceprezydent, przygotował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pracownicy instytucji, przy wsparciu ekspertów (m.in. profesora Andrzeja Rycharda, członka Komitetu Socjologii Polskiej Akademii Nauk), zbadali materialną i socjalną sytuację zadłużonych najemców lokali komunalnych. Ankieterzy pojawili się w ponad 1100 mieszkaniach. Dzisiaj nastąpiła prezentacja raportu. Jak podkreślają jego twórcy, jest on reprezentatywny dla całej populacji gdańskich dłużników komunalnych.

- Niepokojącym zjawiskiem jest fakt, iż co czwarty mieszkaniec zadłużonych lokali komunalnych nie jest nigdzie zatrudniony i nie jest zarejestrowany jako bezrobotny. Co ciekawe aż 6 procent ankietowanych nawet nie wiedziało jakiej wysokości mają czynsz, taki wydatek w ogóle nie jest uwzględniany w ich budżecie domowym – mówił dzisiaj Jarosław Banaszewski, koordynator zespołu ds. analiz i standaryzacji usług w gdańskim MOPS-ie.

Ponad 50 procent gdańskich dłużników nie płaci czynszu komunalnego już przez 24 miesiące. Jako przyczynę nieregulowania należności wobec miasta, respondenci najczęściej wskazywali zbyt małe dochody, brak pracy i chorobę w rodzinie. Jednak aż 63 procent dłużników nie korzysta i nigdy nie korzystała z pomocy socjalnej. Tymczasem według autorów raportu aż 71% dłużników kwalifikuje się do wsparcia MOPS.

Według raportu najwięcej dłużników zawiera się w dwóch przedziałach wiekowych: 50-59 i 20-29. 

Co trzeci badany nie wyraził chęci odpracowania zadłużenia czynszowego, co dziewiąty nie chce rozłożenia swojej należności wobec gminy na raty. W tym ostatnim przypadku warunkiem koniecznym jest zapłata w terminie trzech ostatnich rachunków za czynsz. Obecnie około 1000 dłużników korzysta już z możliwości rozłożenia swojego długu komunalnego na raty. Jak zapewniają urzędnicy, bardzo często odsetki są tutaj całkowicie umarzane.

- W naszym badaniu zapytaliśmy respondentów, czy byliby zainteresowani podjęciem pracy w ramach zatrudnienia wspomagającego. 34% odpowiedziało, że nie, 26% nie może podjąć takiej pracy, ponieważ obecnie pracuje – relacjonowała wyniki badań Marlena Jasnoch, kierownik Centrum Pracy Socjalnej nr 5 w gdańskim MOPS-ie.

Ale są i bardziej optymistyczne statystyki.
- Co czwarte gospodarstwo ma dług, który nie przekracza 3 tysięcy złotych. Takim osobom najłatwiej pomóc, one chcą z takiej pomocy skorzystać i w ten sposób wyjść na prostą. Co oferujemy takim dłużnikom? Rozłożenie należności na raty, poradnictwo prawne, możliwość odpracowania swojego długu – komentowała Jasnoch.

- Trzeba wyłapywać tych mieszkańców, którzy chcą spłacać swój dług, ale z przyczyn obiektywnych nie zawsze są to w stanie robić. Jak to wykonać? Tylko zindywidualizowanym podejściem do każdego przypadku, to jest wyzwanie dla pracowników socjalnych – argumentował Lisicki i porównywał całą sytuację do zależności: lekarz – pacjent.

- My mamy lekarstwa i musimy je odpowiednio dobrać do każdego przypadku. I ważne jest, aby wychodzić z nimi do ludzi. W tej sytuacji pacjenci często sami do lekarza nie pójdą – przekonywał.

Zupełnie inaczej komentują raport MOPS-u członkowie Nic o Nas Bez Nas, inicjatywy, która aktywnie protestuje przeciwko uchwale podwyższającej czynsze komunalne w Gdańsku.

- To badanie wydaje się być swoistym żonglowaniem danymi. Przykładowo pokazuje ono, że ok 36% najemców to osoby niepełnosprawne. Badanie jednak nie pokazuje zależności występującej pomiędzy zadłużeniem, a tym czy osoba jest niepełnosprawna. Być może miasto za mało zapłaciło badaczom, bo we wnioskach z raportu, ani razu nie pokuszono się o przedstawienie korelacji miedzy zmiennymi – uważa Mateusz Żuk z NONbN.

- Raport pokazuje jednoznacznie, że wielkość zadłużenia jest zależna od wysokości dochodów. A największe zadłużenie jest w gospodarstwach, w których łączny dochód jest zerowy lub jest do tysiąca złotych, potem wysokość zadłużenia spada. To potwierdza hipotezę, że zadłużenie nie jest wynikiem nieróbstwa, a wiąże się ze zbyt małymi dochodami. Widać to chociażby w tym, że 71% badanych uważa, że żyje oszczędnie, a i tak nie wystarcza na podstawowe potrzeby. Władze miasta kłamią mówiąc, że najemcy nie płacą dla własnego widzi mi się – dodaje.

- Wyczytać też można, że 75% osób postarała się już o rozłożenie zadłużenia na raty. Tym samym zamierza rychło spłacić dług i nie musi wiązać się to z chęcią podjęcia pracy. To a propos tych 34% badanych, które nie chce podjąć pracy, aby spłacić dług. Czy nie tyle samo osób (33,8%) czerpie dochody z emerytury? Czy to wina tych osób, że przez kilkadziesiąt lat tyrali, a teraz państwo nie chce płacić im uczciwej emerytury, tak, aby mogli płacić czysz? Czy to ich wina, że panstwo woli marnować te pieniądze np. na wojnę w Afganistanie? – pyta aktywista NONbN.

Co jeszcze wykazało badanie?

- największe zadłużenie generują osoby, które samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe (23%), średnie zadłużenie wynosi tutaj ponad 12 tysięcy złotych;
- 40% ankietowanych wyraziło chęć zamiany swojego lokalu komunalnego na mniejsze (najlepiej w innej dzielnicy);
- 35,7% badanych gospodarstw ma w rodzinie osobę wobec której orzeczono niepełnosprawność (najczęściej jest to drugi, umiarkowany stopień);
- 56,9% respondentów jest nieaktywnych zawodowo, 18,2% to emeryci i renciści;
- 38,3% ankietowanych deklaruje dochody poniżej 1000 złotych netto miesięcznie;
- 6,9% badanych przyznaje, że ich rodzina nie uzyskuje jakichkolwiek dochodów – zadłużenie takich rodzin jest największe (przeciętnie 17,027 zł.);
- średni miesięczny dochód netto w przeliczeniu na jedną osobę w zadłużonych mieszkaniach czynszowych w Gdańsku wynosi: 513,97 zł;

- 4% dłużników to osoby z wykształceniem wyższym, 26,6% osób ma wykształcenie podstawowe lub niepełne podstawowe;
- najczęstsze źródła dochodów dłużników to: emerytura, renta (33,8%), dochód z pracy stałej (33%) i dochód z pracy dorywczej (26,5%). 13,1% pracuje na czarno, 0,9% korzysta z zasiłku dla bezrobotnych.

Dług najemców lokali komunalnych wobec miasta przekroczył już 100 milionów złotych. 

Galeria artykułu

Skąd ten dług i co z nim zrobić?

Skąd ten dług i...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (36)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

84.10.100.*

19:14, 01/09/11

Co to za mądrala nazywa ludzi obibokami, obiboki to są ci, którzy doprowadzili do takiego upodlenia ludzi, nie tylko nierobów nie stać jest dzisiaj na płacenie czynszu. A przede wszystkim czynsze są ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.131.*

19:20, 29/08/11

"teraz napewno bedzie trudniej o zamiany bo kto zajnie wieksze mieszkanie ale nie zdatne do mieszkania" - a mało to rodzin wielodzietnych gnieździ się w kawalerkach? ci ludzie z chęcią się zamienią, nawet jeśli ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.71.*

15:47, 29/08/11

Po co takie emocje i obrażanie innych?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.209.*

14:21, 29/08/11

widze, ze ty też siedzisz ne emeryturce babci nierobie. ja bym na to nie wpadła.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.72.*

13:27, 29/08/11

zamienic sie na mniejsze he...to tez kosztuje i teraz napewno bedzie trudniej o zamiany bo kto zajnie wieksze mieszkanie ale nie zdatne do mieszkania? a potem bedzie plavcic wysoki czynsz? niech Lisicki nie ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.71.*

13:02, 29/08/11

33,8 korzysta z renty lub emerytury, to mogą być ludzie młodzi którzy się utrzymują z pieniędzy dziadka/babci. 18 procent to emeryci i renciści

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.209.*

12:42, 29/08/11

manipulanetem jestes ty. poczytaj raport dokładnie lub jesli nie potrafisz wroc do szkoly. moze dasz rade, zanim wszystkie zamknie swita budynia.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.252.11.*

08:58, 29/08/11

nie 33 tylko 18 manipulancie

zgloś naruszenie
awatar

gosc

217.153.221.*

19:44, 28/08/11

no tak 33,8% to niewielki odsetek.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.114.145.*

14:31, 28/08/11

Graszka - jak rozumiem badanie było właśnie po to by nie traktować wszystkich jedną miarą. I pokazało co pokazało - emeryci to niewielki odsetek zadłużonych. Można i należy im pomóc. Ale jak widać są też tacy co ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.115.78.*

09:55, 28/08/11

starych drzew się nie przesadza? powiedz to młodym drzewom które latami czekają na mieszkanie, albo gnieżdżą się w małych lokalach. do godnej starości nie jest potrzebne 100 metrów mieszkania, wystarczy 40

zgloś naruszenie
awatar

Graszka

89.231.179.*

09:01, 28/08/11

Zaległości czynszowe powstają z dwóch powodów, jeden - przez ludzi którzy nie chcą płacić a drugi przez ludzi których nie udało się życiowo. Podwyższenie tak radykalnie czynszów, nie jest rozwiązaniem. To ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.74.254.*

21:45, 27/08/11

Wiele osób nie płaci czynszu nie dlatego, że ich nie stać, ale z czystego wyrachowania. Sam znam takich. Mają zaległości po kilka do kilkunastu tys. zł, ale na auto (obowiązkowo ze stajni VW - najlepiej z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

21:09, 27/08/11

Jeśli 1200 gospodarstw domowych zalega z czego przyjmiemy optymistycznie, że większość to gospodarstwa jednoosobowe to wychodzi nam, że przynajmniej 2000 osób na Oruni Dolnej zalega z czynszem. Teraz przyjmijmy, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

217.153.221.*

21:01, 27/08/11

O wszystkich "sąsiadach" wiesz wszystko? A może tylko o tych co mają coś ciekawego do powiedzenia o nieudolności miasta?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.114.126.*

20:33, 27/08/11

no właśnie - zamiast merytorycznych argumentów wrzuty typu urzędas, czy kumpel budynia. jak z kimś takim dyskutować? żal czasu i energii.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.165.245.*

19:09, 27/08/11

95.40.187.* "kto zna tą panią to wie o co chodzi. a po co innym to wiedzieć? ja ją kojarzę po sąsiedzku". A sąsiadem B16 też jesteś? Nie? To może mieszkasz drzwi w drzwi z Budyniem?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.114.156.*

15:11, 27/08/11

zabawne jak łatwo wywołać agresję wśród obiboków i ich obrońców - wystarczy rzetelny artykuł pokazujący ich prawdziwe oblicze :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.40.187.*

15:02, 27/08/11

kto zna tą panią to wie o co chodzi. a po co innym to wiedzieć? ja ją kojarzę po sąsiedzku.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

217.153.221.*

14:09, 27/08/11

"z którą nota bene nie było do końca tak jak napisali" A ty łosiu skąd to możesz wiedzieć? W urzędzie Ci nakłamali czy sam tam pracujesz?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

13:33, 27/08/11

Mam nadzieję że wypieprzą całe to towarzystwo do kontenerów pod miasto to może wtedy ta dzielnica znormalnieje.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.76.*

09:35, 27/08/11

wlasnie niech pan Lisicki pomieszka w naszych slamsach ze szczurami myszami w w ilgoci i innych udogodnieniach

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.76.*

09:33, 27/08/11

ludzie nie placili bo...albo nie mieli albo nie chcieli ciekawe co teraz z tym bedzie

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.41.232.*

09:15, 27/08/11

150 osób odrabia, a jedna kobieta (z którą nota bene nie było do końca tak jak napisali) - nie. No faktycznie, piorunująca statystyka. I argument. Dla leni...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

217.153.221.*

01:24, 27/08/11

Zgadzam się z tym, że nie można odpracować długu. Nie wierzysz? Poczytaj http://gdansk.naszemiasto.pl/artykul/942317,gdansk-chce-odpracowac-dlug-ale-jej-nie-pozwalaja,id,t.html

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.131.*

23:51, 26/08/11

Poczytaj: http://www.gdansk.pl/nasze-miasto,512,19396.html. Dziennie dług odpracowuje 100-150 osób, a tobie kazali przyjść zimą? Co za bajki opowiadasz! :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

188.165.245.*

22:35, 26/08/11

Ta1? Może zmienić na mniejsze. Może też odpracować dług. Tylko, że ofert miasto nie przedstawia mi i naszym sąsiadom od 1,5 roku. co do zadłużenia, to w BOM, kazali mi przyjść zimą. Do dupy z takimi ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.41.214.*

22:25, 26/08/11

tyle że emerytowi przysługuje zazwyczaj obniżka dochodowa i dodatek mieszkaniowy oraz pomoc socjalna. może też zamienić mieszkanie na mniejsze żeby tyle nie płacić. więc nie w tym problem. znacznie więcej niż ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

Graszka

89.231.179.*

21:24, 26/08/11

Moim skromnym zdaniem, to nie ludziom "zwisa", ale zastępcy prezydenta p Maciejowi Lisickiemu zwisa dobro ludzi. Podwyżki z kosmosu. Proponuje panu Lisickiemu na pół roku zamienić się z emerytem. Jestem ciekawa ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

95.41.101.*

21:13, 26/08/11

Bardzo ciekawe dane. Skończy się opowiadanie smutnych bajek o zadłużonych emerytach i rodzinach wielodzietnych. Ciekawe czy muzioły wspomnią choć słowem o tym badaniu na swoim lewackim "szczycie"...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.131.*

19:48, 26/08/11

btw: udało się przypomnieć sobie login? :) http://www.wprost.pl/ar/120189/Zapytaj-Wprost-Maciej-Popowicz/?O=120189&K=1&KI=399678

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.131.*

19:34, 26/08/11

ale rozumiem że rzetelność raportu i zawarte w nim wyniki są wam bardzo nie na rękę :) :) :)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.131.*

19:30, 26/08/11

od 10 lat nie mieszkam w słupsku? ja nigdy nie mieszkałem w słupsku :) a jak się nie ma rzeczowych argumentów, to się szuka najgłupszych "haków"...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.77.71.*

19:22, 26/08/11

Co to za link z tym tortem? :-)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.114.31.*

18:12, 26/08/11

o odezwała się urzędnicza menda. ta sama, która ma powiedzenia tyle samo o wysokości czynszów i tyle samo o tym gdzie kupić smaczny tort lub udziela sie na forach ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.78.131.*

17:45, 26/08/11

"Być może miasto za mało zapłaciło badaczom, bo we wnioskach z raportu, ani razu nie pokuszono się o przedstawienie korelacji miedzy zmiennymi – uważa Mateusz Żuk z NONbN". Widzę że kolega Żuk jest mądrzejszy ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA