Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Niedziela, 07/06/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Młody organmistrz stroi oruńskie organy

 2 dodane: 12:14, 08/08/09

tagi:organyparafiaśw. Jan Boskoorganmistrz

Jak co roku organy w parafii św. Jana Bosko są konserwowane i strojone. Zajmuje się tym pan Bogdan Żelazny i jego 12-letni syn Aleksander.

Młody organmistrz stroi oruńskie organy
Młody organmistrz stroi oruńskie organy
Fot. f.botor

Fotografia 1 z 2

Pan Bogdan zajmuje sie organami od ponad 30 lat. Olek od czterech. Mówi, że na oruńskich organach tata po raz pierwszy pozwolił mu asystować przy pracy i własnie tu złapał bakcyla.

- Nie odpuszcza. Chce to robić – mówi tata. - Zdał pierwsze egzaminy w tym zawodzie. Uczy się grać na pianinie. Chyba pójdzie w moje ślady.

Organy w kościele Św. Jana Bosko istnieją w takim kształcie od lat 30. Mają bogate zdobienia, które są pozostałością po wcześniejszej postaci.

- Wcześniej znajdowały się tu organy mechaniczne, które zostały zamienione na pneumatyczne. Taki był wówczas, dziś powiemy „trend“. Teraz powraca się do organów mechanicznych jako doskonalszej formy – opowiada pan Bogdan. - Jeśli znalazłyby się środki to podjąłbym się przerobienia ich na system mechaniczny. Ich budowa nie została bardzo zmieniona w latach 30., więc można do tego wrócić.

Remont potrwa jeszcze kilka dni. Każdą piszczałkę, a piszczałek jest dwieście, trzeba przejrzeć, wyczyścić, czasami przeintonować.

Przed wojną w Gdańsku wiele kościołów zarówno katolickich jak i ewngelickich miało bardzo piękne instrumenty. Oruńskie organy na pewno nie należały do najbardziej imponujących, ale wciąż istnieją i noszą ślad tamtych lat.

 

Galeria artykułu

Młody organmistrz stroi oruńskie organy

Młody...

Młody organmistrz stroi oruńskie organy

Młody...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (1)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

31.18.187.*

15:12, 07/08/11

spoko

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA