Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Poniedziałek, 13/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Ulica Gościnna – miejsce do zawracania ciężarówek

 1 dodane: 16:40, 10/08/09

tagi:

Jeszcze w tym miesiącu mają być zakończone prace nad stworzeniem trzeciego pasa do skrętu w lewo na Trakcie Św. Wojciecha na wysokości ul. Gościnnej. Będzie to jedyne miejsce, gdzie ciężarówki jadące w stronę Pruszcza będą mogły zawrócić w kierunku Gdańska.

Ulica Gościnna – miejsce do zawracania ciężarówek
Ulica Gościnna – miejsce do zawracania ciężarówek
Fot. f.botor

Fotografia 1 z 1

Ten plan powstały w Zarządzie Dróg i Zieleni ma poprawić bezpieczeństwo ruchu na Trakcie. Przedsiębiorcy i mieszkańcy okolicznych domów od dawna mają problem z „przecięciem“ Traktu. Często samochody jadące z dużą prędkością wpadają na inne, zajmujące pas bliżej osi jezdni i próbujące skręcić lub zawrócić. ZDiZ zamierza rozdzielić oba pasy ciąglą linią lub betonowymi przegrodami i zostawić możliwość skrętu dla samochodów osobowych wyłącznie na skrzyżowaniu z ul. Świętokrzyską. Ciężarówki skręcać i zawracać będą na ul. Gościnnej. To właśnie dla nich budowny jest trzeci pas.

- Tych samochodów nie będzie wiele – tłumaczy przedstawiciel ZDiZ. - Ileż może jeździć takich samochodów w ciągu dnia do hurtowni i innych przedsiębiorstw na Trakcie? Jest to jedyny realny wariant. Prace zaczną się w tym tygodniu. Skończymy je do końca miesiąca.

Oburzenia nie kryje Krzysztof Kosik, historyk i przedsiębiorca, właściciel Zajazdu Otelix: - To rozkłada naszą koncepcję tzw. Starówki Oruńskiej. Mamy dosyć Oruni bylejakiej. Walczę od wielu lat o te miejsce. „Starówka“ nobilituje. Orunia na nią zasłużyła. Stworzenie takiej „nawrotki“ to działanie przeciwne naszym planom. Może od razu na Gościnnej stwórzmy bazę dla TIR-ów?

W podobny sposób wypowiada się jeden z policjantów z I Komisariatu na ul. Platynowej: - Znam ten fragment Oruni bardzo dobrze, ponieważ tam mieścił sie nasz stary komisariat. Gościnna to ulica krótka, ale ruchliwa. Stworzenie węzła do zawracania samochodów ciężarów zdezorganizuje ruch pieszych, który jest tam wystarczająco utruniony ze względu na przystanek autobusowy. Kierowcy odpoczywają tam przed nawróceniem w kierunku Gdańska. Bardzo zawęża on pole widzenia dla kierowców samochodów osobowych, a przecież tuż za nim znajduje się przejście dla pieszych. Ludzie chodzą tędy do ośrodka zdrowia, do kościoła. Najczęściej są to matki z dziećmi i osoby starsze.

- W przyszłym tygodniu wyślemy w to miejsce ekipę z działu przewozów – zapowiada Jakub Choły z Zarządu Transportu Miejskiego. - Jeśli Państwa spostrzeżenia okażą się trafne, to będziemy musieli zastanowić się na pogłębieniem zatoki albo przesunięciem przystanku za pasy dla pieszych.

Do tematu nawracania przez samochody ciężarowe na ul. Gościnnej będziemy wracać  jeszcze wracać.

Żeby zobrazować niebezpieczeństwo, jakie wynika z ulokowania przystanku, postanowiliśmy zaczaić się z kamerą na przechodzących przez „pasy“ ludzi. Oto, co widzi kierowca, kiedy zbliża się do skrzyżowania, przed którym stoi zaparkowany autobus.

 

Galeria artykułu

Ulica Gościnna – miejsce do zawracania ciężarówek

Ulica Gościnna...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (6)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

Biedrona077

 

01:36, 14/02/10

Tiry na GOŚCINNEJ??? Proszę, kto wpadł na ten niefortunny pomysł. Aż tak żel chyba jeszcze nie jest z naszymi Radnymi aby to zatwierdzić?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:08, 20/09/09

Mam propozycję dla urzędników: powrót do zajezdni tramwajowej na Gościnnej, z jednoczesnym zachowaniem dotychczsowych zachodzących zmian - zwiększy to poziom hałasu i braku bezpieczeństwa

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

18:00, 16/09/09

Może warto też popatrzeć na chodnik prowadzący do ul. Gościnnej zajęty przez drzewa. Ludzie muszą chodzić ulicą

zgloś naruszenie
awatar

xmegger

 

22:43, 25/08/09

Kierowcy i tak przekraczają prędkość, może by tak ustawić radary, to nie pruli by tak do pruszcza

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:50, 11/08/09

Film bardzo dobrze pokazuje niebezpieczeństwo na przejściu dla pieszych, ja też kiedyś prawie potrąciłem przechodzące dziecko.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

12:32, 11/08/09

Z jednej strony, wybudowana zatoczka się przyda dla skręcających w Gościnną, którzy często blokują lewy pas w stronę Pruszcza ;)

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA