Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 06/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Przemoc w szkole, normalka?

 1 dodane: 16:21, 21/10/11

tagi:przemocagresjaszkoła

Czy agresja i przemoc wśród uczniów to standard w dzisiejszych szkołach? Jak radzić sobie z tym problemem? Zapytaliśmy o to psychologów, pedagogów i wychowawców. Punktem wyjścia do dyskusji była niedawna historia z oruńskiego Gimnazjum nr 10. Tam kilku chłopców oskarża się o wymuszanie pieniędzy od swoich kolegów. Dyrekcja placówki zapewnia, że w szkole nic złego się nie dzieje.

Przemoc w szkole, normalka?
Przemoc w szkole, normalka?
Fot. Bauer

Fotografia 1 z 1

Przezywanie, wyśmiewanie, rozpuszczanie szkodliwych plotek, pobicie, groźby z użyciem noża, wymuszanie, podglądanie – choć trudno w to uwierzyć lista ta opisuje zachowania uczniów w polskich szkołach, i to zarówno w podstawówkach, jak i gimnazjach.

I jeżeli wierzyć autorom raportu „Przemoc w szkole 2011”, którzy przepytali ponad 3 tysiące uczniów, prawie 900 nauczycieli i blisko 2300 rodziców, taka agresja wcale nie należy do wyjątków. Badacze z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego wyszczególnili 26 rodzajów przemocy rówieśniczej. Województwo Pomorskie jawi się najgorzej – aż 30% ankietowanych tutaj uczniów doświadczyło więcej niż 5 różnych rodzajów przemocy.

Kto czuje się zagrożony?
Agresji musiało niedawno stawić czoła także kilku uczniów oruńskiego Gimnazjum nr 10 – ich koledzy wymuszali od nich jedzenie i pieniądze. Jest to jednak wersja jednego z rodziców, który poinformował o całym zdarzeniu policję. Dyrektorka i szkolny pedagog widzą całe zdarzenie inaczej.

- Jestem w stanie położyć głowę, że na terenie szkoły nie dochodzi do takich rzeczy. Jesteśmy w stanie obstawić nauczycielami każdy kąt szkoły, są też kamery monitorujące boisko i wejście do budynku – mówi Mariola Paluch, dyrektorka „Dziesiątki”.
- Rozmawiałam z dziećmi i one zapewniały nas, że dobrowolnie dawały swoim kolegom niewielkie sumy pieniędzy. Nikt ich do tego nie zmuszał – przekonuje Iwona Kuźmińska, szkolny pedagog.

Czy dzieci nie mówią tak, bo czują się zastraszane przez innych uczniów?
- Nie widzę takich sygnałów. Żadne dziecko nie czuje się zagrożone. Rzekomi sprawcy potraktowali to wszystko jak sensację. Przesłuchanie przez policję to dla nich powód do dumy, który zwiększa ich popularność w szkole – komentuje Kuźmińska.

Szkolny pedagog daje radę...chyba
Dyrektorka Gimnazjum nr 10 zapewnia, że w jej placówce nic złego się nie dzieje. Zdarzają się wprawdzie sporadyczne przypadki wandalizmu w szkole, czy pomysły „ustawek” między uczniami. Ale nauczyciele, jak przekonuje dyrektorka, są w stanie wyłapywać większość problemów i rozwiązywać je wspólnie z uczniami i ich rodzicami. - Wzywanie policji to ostateczność – twierdzi stojąca na czele „Dziesiątki”.

Ale przyznaje, że niedawno musiała skorzystać z pomocy stróżów prawa. – Jeden chłopak przyniósł do szkoły gaz pieprzowy i go rozpylił – wyjaśnia.

Dyrektorka opowiada również o współpracy z poradniami psychologicznymi w Gdańsku, a także o zaufaniu jakim uczniowie darzą szkolnego pedagoga.  Takie argumenty nie przekonują wszystkich.

- Z reguły jest tak, że do szkolnego pedagoga dociera niewielki odsetek tego, co naprawdę dzieje się w jego placówce  – uważa Ewa Sasimowska, psycholog i  koordynatorka świetlicy w oruńskiej Gościnnej Przystani.

Konsekwencji właściwie nie ma

- W Polsce nie ma żadnych systemowych rozwiązań, które pomagałyby zwalczać przemoc w szkołach. U nas w takich sytuacjach wzywa się rodziców, obniża się stopień z zachowania, albo przydziela kuratora. Tymczasem to nic nie daje, wielu uczniów zupełnie nic sobie nie robi z tego typu sankcji – argumentuje Sasimowska.

Jej zdaniem, zdecydowanie lepiej sprawdzałby się system, w którym uczeń byłby kierowany na socjoterapię, a za swoje przewinienia płacił obowiązkiem udziału w pracach społecznych. Bardzo ważnym jest również rozmowa (i to nie tylko z osobą, która sprawia problemy, ale na forum całej klasy) i wspólna próba znalezienia wyjścia z sytuacji.

- W naszej świetlicy była dziewczynka, która wchodziła w częste konflikty z innymi dziećmi. Postanowiliśmy zrobić ją ekspertem „od konfliktów”. Później było tak, że we wszystkich spornych sytuacjach ona uczestniczyła jako moderator. Nauczyła się rozmawiać i kontrolować swoje emocje. Pomagała innym i co ważne, pomogła także sobie – opowiada koordynatorka z Gościnnej Przystani.

Brakuje praktycznego treningu, ale...
Krzysztof Sarzała, kierownik Centrum Interwencji Kryzysowej w Gdańsku uważa, że problem leży w innym miejscu.
- Szkoły zachowują się często następująco: albo zamiatają wszystko pod dywan, albo chcą zepchnąć swoją odpowiedzialność, podsyłając nam dziecko, które sprawia kłopoty. Oba podejścia się nie sprawdzają. My jesteśmy od tego, aby służyć innym swoją wiedzą specjalistyczną, ale to pedagodzy muszą zaangażować się w rozwiązywanie konfliktów w swoich placówkach – mówi.

Czy szkolni pedagodzy i psycholodzy są dobrze przeszkoleni do radzenia sobie w sytuacjach, w których uczniowie zachowują się agresywnie?
- Przeszkoleni są bardzo dobrze, ale czy te szkolenia przynoszą efekt? Mam co do tego wątpliwości. Brakuje praktycznego treningu, gdzie nauczyciel siada z zespołem kryzysowym i pracuje na konkretnym przypadku. To go zdecydowanie więcej nauczy niż nawet najlepszy wykład, czy seminarium – argumentuje Szarzała.

Rocznie CIK notuje około kilkunastu zgłoszeń przypadków przemocy w gdańskich szkołach.

- Pedagodzy nie do końca potrafią radzić sobie ze zjawiskiem przemocy wśród swoich uczniów. Nauczyciele są wypuszczani na pole, którego do końca nie rozumieją – obrazowo tłumaczy Anna Trzcińska, koordynatorka programu społecznego „Szkoła bez Przemocy”. W ramach zorganizowanych szkoleń udało się już przeszkolić ponad 3500 tysięcy pedagogów i psychologów.

Nauczyciel ma kilka ról
Ci ostatni uczyli się między innymi, jak pomagać ofiarom przemocy i agresji szkolnej. Ponad 300 z nich uzyskało tytuł konsultanta programu społecznego „Szkoła bez przemocy” i to oni teraz szkolą swoich kolegów po fachu.
- Wciąż jednak deficyt tego typu umiejętności jest spory, studia pedagogiczne nie wystarczą, one nie uczą postępowania w sytuacjach agresji w szkole – podkreśla Trzcińska.

Z takim postawieniem sprawy nie do końca zgadza się Ewa Czech, dyrektorka niepublicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej „Osiek” w Gdańsku, a wcześniej nauczycielka i pracownik publicznej poradni. Uważa ona, że od czasów tragedii w Gimnazjum nr 2 (dziewczynka popełniła samobójstwo, po tym jak kilku chłopaków znęcało się nad nią w klasie) kompetencje wielu szkolnych pedagogów i psychologów znacznie wzrosły.

Kłopot w tym, jak przekonuje dyrektorka, że w Polsce ciągle szwankuje system pomocy społecznej. – Uczeń nie zachowuje się agresywnie bez powodu. Z reguły problemy zaczynają się w domu. Przemoc w rodzinie, kiepska sytuacja finansowa, brak pracy rodzica, alkohol. Dziecko czuje się źle, jest niedowartościowane, szuka sposobu na odreagowanie – mówi Czech.

Często więc pedagodzy muszą pełnić funkcję pracownika opieki społecznej i mediatora. – Rozmawiamy z rodzicami, szukamy przyczyn agresji ich dziecka, spisujemy swoisty kontrakt z uczniem. Są też spotkania z psychologiem. W skrajnych przypadkach można skorzystać z pomocy policji albo sądu rodzinnego – tłumaczy dyrektorka poradni „Osiek”.

Jak informuje Magdalena Michalewska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku: Od początku roku policjanci z pierwszego, „oruńskiego” komisariatu byli wzywani kilka razy do położonych w ich rejonie szkół. Najczęściej chodziło o pobicie.

Z wspomnianego wyżej raportu „ Przemoc w szkole 2011”:
Jacy uczniowie są w Twojej szkole bardziej narażeni na różne formy przemocy czy złego traktowania ze strony innych uczniów?
- „lizusy” (taką odpowiedź wskazało 54% respondentów), „ofiary”, gorzej radzące sobie ze wszystkim (47%), „tchórze” (47%), słabsi fizycznie (45%), uczniowie, którzy odróżniają się od innych (44%), „kujony” (42%), uczniowie pierwszej klasy (41%), dziwnie ubrani (38%), biedniejsi (35%).

Galeria artykułu

Przemoc w szkole, normalka?

Przemoc w...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (38)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

31.62.133.*

18:45, 12/12/11

Słyszałam o przypadku, gdzie dziewczyna poszła do szkoły na górną do szóstej klasy ale wyśmiewano ją z tego powodu że wcześniej chodziła do gorszej szkoły. Była ona wyśmiewana i szantażowana. Wróciła do ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.206.244.*

14:56, 27/10/11

Nie zgadzam się z tymi opiniami.Starszy syn skończył 10 i obecnie studiuje i nie jest żadnym kryminalistom.Młodszy jest w drugiej gimnazjum też w 10 nie skarży się,nie zauwaza przemocy.A może rodzice powinni ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.70.*

18:19, 26/10/11

u kogo była, u tego była....

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.106.*

16:26, 26/10/11

Agresja w szkołach jest, była, i będzie.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.106.*

16:15, 26/10/11

Skończyłem tą szkołę dwa lata temu - nie zauważałem tam jakiejś patologi, ale teraz łatwo ją dostrzec. Dzieciaki z roku na rok są co raz bardziej zdemoralizowane - co jest tego przyczyną?

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

62.61.52.*

11:27, 25/10/11

"panstwo odebralo wszystkie prawa rodzicom i nauczycielomi ma problem to piwo musi wypis samo,bo sami go nawarzyli" - Nie tłumaczył bym tak lenistwa i nieodpowiedzialności rodziców. Ci którym się chce jakoś z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.74.*

20:39, 24/10/11

nic tak czlowieka nie uczy jak praca ,to co zepsul powinien odpracowac docenil by wtedy ile potu musi z niego sie wylac.popuscilismy dzieciom ,oni nie robia nic,w domu mamusia w szkole sprzataczki nie lucko ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.78.*

17:24, 24/10/11

:-) kropka po skrócie mgr - nic dodać, nic ująć....

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.115.*

09:36, 24/10/11

To plaga, która może spotkać dziecko wszędzie, w każdej szkole, w każdym mieście. Agresja to nie tylko przemoc fizyczna... Wyzwiska, kocenie, poniżanie - jest z czego wybierać. Pytanie brzmi: Jak można sobie z ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

79.153.171.*

22:28, 23/10/11

jaki pan taki kram...:P

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

22:10, 23/10/11

10 lat temu na jednym z podwórek obok dziesiątki uczniowie na przerwie palili marihuanę z butelki. Roztopiony plastik skapnął jednemu na dres i zaczął mu się palić, chłopak rzucił się szybko w kałużę. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.101.*

21:57, 23/10/11

Ja nie mowię, że CAŁA ORUŃSKA młodzież jest idealna. ;) Sam również potwierdziłeś, że jakiś odsetek wykształconych może się trafić. Już swego czasu jako uczeń dało radę zauważyć się ... hmmm brak zaangażowania ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.69.*

21:19, 23/10/11

Szanowny gosciu 89.69.101.* ,gratuluje aspiracji na magistra i profesora. Ze wszystkiego da się wyjść, jednak jak widać, bardzo nielicznym się to udaje. A jeśli tak trudno wyjść, to po co wpychac tam dziecko i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.101.*

20:13, 23/10/11

Szanowny 0125gd... Nieciekawe towarzystwo powiadasz? A myślisz ze ja owego towarzystwa nie miałem? Wystarczy czasem ruszyc główką.. i potrafic sie od nich odizolować... I na prawde nie wychodzac przy nich na ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.69.*

17:53, 23/10/11

Drogi gościu 89.69.101.* 13:51. jak skończysz jeszcze kilka klas, bedziesz miał kilka latek więcej, może nawet własne dzieci, zrozumiesz co jest dobre a co złe, i czym sie różni brak wykształcenia, podejście do ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.42.133.*

16:37, 23/10/11

Nikt nie napisał o PANI DYREKTOR - jeśli nie panuje nad sytuacją, to po co ona tam jest, aby w godzinach pracy w sklepie przy Gościnnej 5 robiła sobie zakupy?

zgloś naruszenie
awatar

gosc

87.205.225.*

15:01, 23/10/11

KIEDYŚ PAN KIEPAS ,GAWLAS WILKOWSKI POTRAFILI OSADZIC W GŁUPOCIE DELIKWENTA A RODZICE ICH W TYM WSPIERALI DZIŚ UCZEN POCIĄGNIĘTY ZA UCHO SKARŻY WRAZ ZZ RODZICAMI + ADWOKAT DO STRASBURGA NO W KONCU MAMY ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.101.*

13:51, 23/10/11

O przepraszam chodziłem do "10" 3 lata temu i bardzo miło ją wspominam... owszem w każdej z klas trafi się jednostka tzw. czarna owca. Ale na prawdę 10 może być miła... nie wspominając o domowych obiadach. ;) ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

lukaszor

62.61.52.*

12:15, 23/10/11

Na szczęście nie doświadczyłem tej wątpliwej przyjemności chodzenia do gimnazjum. Myślę że problemem nie jest sama "10" ale ogólnie gimnazja (te duże). Niech nikt nie wciska kitu że w tych gdzie jest bardzo dużo ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

178.213.127.*

11:23, 23/10/11

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.77.*

10:09, 23/10/11

to że ktoś ma w domu tak jak jest w tej szkole, to chyba nie jest powód do dumy... Mój dawny rówieśnik z niedalekiego sąsiedztwa chodził do tej szkoły i bardzo dobrze ją wspominał - tez mawiał że w tej szkole ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.228.*

07:05, 23/10/11

chyba pana ktos zle potraktowal w szkole i tak juz zostalo i piszesz pan agresywne teksty .10 to mala szkola nie moloch z gornej oruni ,dzieciaki maja jak w domu

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.228.*

06:52, 23/10/11

co za bzdury facecik szuka taniej sensacji znam te szkole moje dzieci tam sie uczyly i ucza kompletna bzdura

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.115.*

00:59, 23/10/11

Pewnie Kajetan pisze z sali informatycznej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

23:05, 22/10/11

To też wiele mówi o szkole, żenada.

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.77.*

21:38, 22/10/11

buaaahahahaha

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

20:35, 22/10/11

hahahaha trzy takie same numery IP i mamy: pierwszą, trzecią klasę i matkę dziecka. LOL

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.177.*

20:33, 22/10/11

Chodzę do pierwszej klasy do "dziesiątki". Powiedzcie gdzie ta przemoc bo chętnie się posiłuję.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.177.*

20:31, 22/10/11

Jestem w trzeciej klasie "dziesiątki" i w życiu nie słyszałem o przemocy. Nie nakręcajcie czegoś czego nie ma.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.177.*

20:27, 22/10/11

Moje dziecko chodzi do "dziesiątki" i jest zachwycone panującą w placówce rodzinną atmosferą. Jest otoczone troskliwą opieką nauczycieli i pedagoga. Ma wielu wspaniałych przyjaciół.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.123.*

19:27, 22/10/11

przestańcie pisać bzdury, 10-tka to szkoła jak każda inna i nie dzieje się w niej nic gorszego niż w każdej innej szkole; tu jest nawet lepiej bo jest nas mało i przez to wszystko wiadomo co się dzieje; ciekawe ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.243.193.*

17:49, 22/10/11

Ta młodzież ma rodziców i właściwe wychowanie powinna wynieśc z domu, a jak widzę na swoim osiedlu to od najmłodszych lat dzieci wychowują sie same , na podwórkach. Bez względu, czy to dzień powszedni, czy ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

00:03, 22/10/11

Gdyby opisać wszystkie patologiczne zachowania niektórych uczniów gimnazjum nr 10 to materiału byłoby na kilka książek a może by o tym nawet dokument w national geopgraphic pokazali. Chodziłem, widziałem a ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.115.*

23:43, 21/10/11

brrr, nigdy w życiu do 10tki!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.238.150.*

23:21, 21/10/11

Ach te dzieci pewnie Tabaluga Kajzer i Gruby szczególnie gruby temu nie dać jeść to zbrodnia :D

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.238.150.*

23:19, 21/10/11

Ach te dzieci pewnie Tabaluga Kajzer i Gruby szczególnie gruby temu nie dać jeść to zbrodnia :D

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.81.*

21:38, 21/10/11

"że dobrowolnie dawały swoim kolegom niewielkie sumy pieniędzy" a większej bzdury nie dało się wymyśleć? Ewidentne zamiatanie pod dywan i usuwanie problemu odwracaniem głowy. Nie od dziś wiadomo że dziesiątka ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.88.*

20:21, 21/10/11

Gimnazjum nr 10 zawsze miała złą opinie. Z roku na rok jest coraz gorzej. Większość dzieciaków z domu wynosi więc nie ma co się dziwić.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA