Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Piątek, 10/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Proszę Państwa, oto nowa kuźnia

 4 dodane: 18:18, 18/11/11

tagi:kuźniawizualizacjaGościnna

Wiemy już jak po rewitalizacji będzie wyglądać kuźnia przy ulicy Gościnnej.

Proszę Państwa, oto nowa kuźnia
Proszę Państwa, oto nowa kuźnia
Fot. materiały prasowe

Fotografia 1 z 4

Są już pieniądze, jest wykonawca, niedługo będzie pozwolenie na budowę, rewitalizacja XIX-wiecznej kuźni rusza już wkrótce. Koszt inwestycji, którą w całości sfinansuje miasto, oszacowano na ponad 800 tysięcy złotych.

W przeciągu kilku następnych miesięcy ten dawno nieremontowany zabytek zmieni swoje oblicze. Co dokładnie się tutaj zmieni?
- Frontowa elewacja zostanie doprowadzona do stanu z początku istnienia kuźni na podstawie akwaforty B. Hellingratha (patrz jedno ze zdjęć do niniejszego artykułu - przyp. red). Jeżeli chodzi o elewację od strony dziedzińca to tutaj tak dużych zmian nie będzie Nie mamy po prostu za wiele informacji na temat jak ta część zabytku prezentowała się w dawniejszych czasach – mówi Tomasz Karpowicz, właściciel pracowni architektonicznej Architeka, autor projektu zmian w kuźni i budynku położonym na działce w głębi warsztatu kowalskiego.

Wykonano już inwentaryzację budynku, przeprowadzone zostały prace odkrywkowe, a także badania architektoniczne i ekspertyzy techniczne. Udało się również dograć wszystkie szczegóły z konserwatorem zabytków oraz Referatem Rewitalizacji gdańskiego magistratu.

- Podczas prac tuż przy wejściu do kuźni natknęliśmy się na niewielką piwnicę, do której dostęp znajduje się w drewnianej podłodze przy wejściu do budynku. A tak poza tym wszystko właściwie przebiegało bez niespodzianek. Duchów tutaj nie widzieliśmy – śmieje się Karpowicz.

Architekt przedstawia nam wizualizację, na której widać jak zabytkowa kuźnia i warsztat kowalski będą się ostatecznie prezentować. Budynek warsztatu kowalskiego został zaprojektowany jako nowy obiekt, wyglądem nie naśladującym zabytkowego charakteru kuźni w konstrukcji szkieletowej.

W budynku kuźni znajdzie się wykonany zgodnie z historycznymi realiami piec kowalski. W innej części zabytku zaprojektowano miejsce na wystawę narzędzi do podkuwania koni.

W części kuźni ma funkcjonować centrum informacji o zabytkach Oruni i ofercie kulturalno-turystycznej dzielnicy. W pomieszczeniu na parterze w obrębie domu podmiejskiego oraz na jego poddaszu przestrzeń na artystyczną galerię oraz sale wielofunkcyjne. W budynku warsztatu kowalskiego odbywać się będą pokazy kowalstwa artystycznego.

Jeszcze w tym roku wykonawca – firma Budchem, rozpocznie tutaj pierwsze prace. Zakończenie całej inwestycji zaplanowano na połowę przyszłego roku.

Gospodarzem, jak i głównym realizatorem działalności programowej będzie Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, która wspólnie z Referatem Rewitalizacji gdańskiego magistratu, Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych, Pracownią Kowalstwa Artystycznego Bystrek oraz Politechniką Gdańską, wypracowało koncepcję programu funkcjonalno-użytkowego Centrum.
Powyższy tekst prasowy zrealizowany został w ramach projektu "CO Z TĄ KUŹNIĄ" finansowanego przez Gminę Miasta Gdańska.

Galeria artykułu

Proszę Państwa, oto nowa kuźnia

Proszę Państwa,...

Proszę Państwa, oto nowa kuźnia

Proszę Państwa,...

Proszę Państwa, oto nowa kuźnia

Proszę Państwa,...

Proszę Państwa, oto nowa kuźnia

Proszę Państwa,...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (12)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.116.*

14:48, 25/11/11

Jak dla mmnie bomba pomysl :)) pzdr . Kwiatek

zgloś naruszenie
awatar

gosc48

89.69.108.*

20:49, 22/11/11

Bardzo piekna inicjatywa i nowa wizytowka naszej dzielnicy. Chronmy jeszcze inne rozpadajace sie na naszych oczach budynki Orunskiej Starowki. Mam nadzieje, ze zwiekszy sie ranga naszej szkoly muzycznej. Wszak ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.117.*

07:55, 22/11/11

Będziemy stać na murku na przeciwko sklepu, albo usiądziemy na nowych ławkach, a i kuźnie też się przetestuje, czy się dobrze stoi. Pozdro.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.68.*

11:54, 20/11/11

a gdzie będzie stać podczas mszy kwiat oruńskiej młodzieży męskiej...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.98.*

21:15, 19/11/11

A no ślicznieć będzie tylko co z obiecaną kawiarnią? :(

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.253.1.*

18:52, 19/11/11

Ślicznieje nam Oruńska Starówka!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

17:17, 19/11/11

Spoko projekt

zgloś naruszenie
awatar

gosc

46.113.255.*

12:14, 19/11/11

też mam powody do narzekań, ale cieszę się, że zreanimują kuźnię. dobre i to.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.18.159.*

11:33, 19/11/11

Zeby w xxI wieku nie było kanalizy to jest cora patologia.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.195.153.*

21:51, 18/11/11

A może właśnie normalny!!! Mieszkam w domku jednorodzinnym. Rodzice zamiast na wódkę wydawali przez długie lata na spłatę kredytu. Nikt nam w ramach czynszu nie wymieniał żarówki na korytarzu,nie sprzątał klatki ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

21:43, 18/11/11

Tylko że "ten syf" stoi już 200 lat a twoje gówno nie jest najważniejszym problemem.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.18.159.*

19:59, 18/11/11

Na takie syfy są pieniądze a na kanalizę dla mieszkańców którzy płacą czynsze przez tyle lat to nie ma. Chory ustrój.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA