Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Wtorek, 07/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Orunia otwarta na świat

 4 dodane: 14:32, 22/11/11

tagi:szkołahistoriaSmoleńskajubileusz

Kilka dni temu w Zespole Szkół przy ulicy Smoleńskiej miało miejsce ważne wydarzenie: na wspólnej uroczystości obchodzono dwa niezwykłe jubileusze. Czego dotyczyły? Skąd pomysł ich połączenia?

Orunia otwarta na świat
Orunia otwarta na świat
Fot. p.kalbarczyk

Fotografia 1 z 4

65-lecie istnienia Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska Centrum Kształcenia Ustawicznego obchodzono wspólnie ze 100-leciem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Wodnych i Melioracyjnych.

- To była taka fuzja: branża, czyli Stowarzyszenie Inżynierów i Techników oraz placówka, która kształci młodzież. Cel stanowiło pokazanie, że zadaniem szkoły jest dawanie przykładu, podejmowanie inicjatyw lokalnych. Orunia stanowi społeczność chyba najbardziej aktywną i rozwijającą się, jeśli chodzi o działalność dla dzielnicy. Zależało mi, aby pokazać to innym i myślę, że to się udało – tłumaczy Aleksander Nagucki, dyrektor ZSIS CK.

Niecodzienne połączenie miało zatem zwrócić uwagę na ważną rolę, jaką spełnia oruńska placówka - przygotowuje absolwentów otwartych nie tylko na region, ale też na kraj i na świat. Świadczą o tym liczne projekty, w których tak chętnie bierze udział,  a zwłaszcza: program GLOBE i Baltic Sea Project (patrz ramka).

Projekty zostały szczegółowo omówione przez Naguckiego w referacie, prezentującym aktywność naukową, społeczną i obywatelską wychowanków szkoły.

To wystąpienie wyraźnie nawiązywało do wypowiedzi przedmówcy. Edward Czaja, przewodniczący Oddziału SITWM w Gdańsku, po przedstawieniu bogatej historii Stowarzyszenia i podsumowaniu jego dotychczasowej działalności, zapytał: co dalej? Wyraził też nadzieję, że młodsze pokolenie przejmie pałeczkę po starszym.

Oruńska szkoła rozwija się, unowocześnia i rozbudowuje. Niezwykle obrazowo ujął to Anatol Cieśliński, dyrektor w latach 1967 – 79, podkreślając, że na miejscu sali, w której zebrali się teraz, trzydzieści lat temu rosły… chwasty.

GLOBE (Global Learning and Observations to Benefit the Environment) jest międzynarodowym programem, który skupiając uczniów, nauczycieli i naukowców umożliwia poznawanie globalnych problemów środowiska.

W lipcu 1997 szkoła została wytypowana do realizacji tego programu jako jedna z 12 placówek w Polsce. Badania hydrologiczne podjęte we wrześniu 1997 obejmują Kanał Raduni. Na bazie obserwacji i pomiarów powstały trzy prace dyplomowe "Program GLOBE - badania fizykochemiczne Kanału Raduni", które znacznie szerzej poruszają problemy zanieczyszczeń wód wykraczając poza obszar badawczy programu GLOBE. Pomiary atmosferyczne podjęte we wrześniu 1998 wykorzystywane są do oceny stopnia zanieczyszczenia atmosfery z pojedynczych źródeł emisji w dzielnicy Gdańsk-Orunia.
The Baltic Sea Project UNESCO to ekologiczny program ochrony Bałtyku skupiający młodzież szkolną z 9 nadbałtyckich państw - Finlandii, Szwecji, Danii, Niemiec, Polski, Estonii, Rosji, Litwy i Łotwy; informuje i uczy, jak naprawić błędy pokoleń doby burzliwej industrializacji, która przyczyniła się do dewastacji wód morskich i życia biologicznego. Szkoła uczestniczy w projekcie od 2003 roku.

Galeria artykułu

Orunia otwarta na świat

Orunia otwarta...

Orunia otwarta na świat

Orunia otwarta...

Orunia otwarta na świat

Orunia otwarta...

Orunia otwarta na świat

Orunia otwarta...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA