Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 16/01/2021

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Kotłownia do poprawki

 12 dodane: 13:16, 24/11/11

tagi:kotłowniadrutwiatagraffitimuralGPEC

Kotłownia przy ulicy Związkowej i jej otoczenie szpecą okolicę - denerwują się mieszkańcy Oruni. Właściciel budynku planuje tutaj jednak kilka zmian. I jest otwarty na inne pomysły. Nawet na artystyczne muralesy.

Kotłownia do poprawki
Kotłownia do poprawki
Fot. p.olejarczyk

Fotografia 1 z 12

Ulice Związkowa i Żuławska nabierają innego wyglądu. Docieplane, malowane i modernizowane są okoliczne bloki. Buduje się tutaj największy w tej części Oruni market. Powstaje też niewielki budynek mieszkaniowy. Z nieoficjalnych informacji wynika, że być może w przyszłym roku w miejskim budżecie znajdą się pieniądze na wyremontowanie fragmentu ulicy Żuławskiej.

Ale jest coś, co spędza sen z powiek przynajmniej niektórym tutejszym mieszkańcom. Ich zdaniem, okolicę szpeci dawna kotłownia Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – ludzie narzekają na brudne, popisane mury, a także na okalający je drut kolczasty.
- Kotłownia stanowi przerażający widok. Te druty na murze kojarzą mi się z Oświęcimiem  – nie kryje emocji Józef Chabierski, mieszkaniec ulicy Przyjemnej.

Innym nie podoba się również, to co dzieje się tuż obok kotłowni.
- To się nazywa piękna wizytówka Oruni. Przepełnione kubły, walające się wszędzie śmieci, pomazane garaże i ogromne kałuże wody, zamiast normalnych chodników - denerwuje się Anna Kuskowska, mieszkanka ulicy Żuławskiej.

- I ta nieszczęsna, przypominająca więzienie kotłownia. Płakać mi się chcę, jak oglądam z okna takie widoki – dodaje.

Kotłownia przy ulicy Związkowej od 2009 roku nie należy już do GPEC-u. Kupił ją prywatny przedsiębiorca. Używa budynku jako magazyn, a także jako miejsce, w którym produkuje swój asortyment - szczotki techniczne.

Grzegorz Hybś, właściciel firmy, w rozmowie z nami opowiada o tym, co zmienia się i jeszcze zmieni w jego budynku.
- Wymieniłem okna, innego koloru nabrał też fragment elewacji. W przyszłości chcę też wyburzyć fragment muru od strony ulicy.

Wiele wskazuje też na to, że z murów zniknie drut kolczasty.
- Z tego co mi wiadomo, został on kiedyś założony po to, aby przeszkodzić złodziejom w podbieraniu składowanego tu węgla. Teraz jednak faktycznie jest on już niepotrzebny. W przyszłym tygodniu ściągnę cały, okalający kotłownię drut – obiecuje Hybś.

Właścicielowi budynku nie przeszkadzałoby również, gdyby mury dawnej kotłowni pomalowali grafficiarze. Oczywiście, pod opieką artystów.
- Pomysł mi się podoba. To jest do załatwienia, mogę nawet zasponsorować część kosztów takiej akcji. Ale mam kilka warunków – nie ukrywa.

- Mural nie może być obsceniczny. Musi nawiązywać do historii Oruni, albo Żuław, czy też ogólnie Gdańska. W malowaniu powinny uczestniczyć dzieci i młodzież z okolicy. Wtedy jest większa szansa, że nikt tego nie zniszczy – tłumaczy Hybś.

Emilia Garska, młoda artystka, której nie obce jest tworzenie muralesów w przestrzeni publicznej Warszawy i Gdańska (ostatnio podczas Streetwaves brała udział w malowaniu jednej z bram w Nowym Porcie) uważa, że artystyczne graffiti na murach oruńskiej kotłowni to znakomity pomysł.

Jej zdaniem, wystarczyłoby około 1500 złotych (koszt materiałów), aby akcja mogła ruszyć.
- To jest miejsce o bardzo dużym potencjale. Znajduje się w otoczeniu bloków, kilka kroków od szkoły. Jestem zwolenniczką angażowania społeczności lokalnych w takie akcje. Z mojego doświadczenia wynika, że bardzo dobrze sprawdzają się w takim wypadku warsztaty, które wprowadzają okoliczną młodzież w technikę muralesu. Warto by mieli oni wpływ na to, co będzie przedstawione na malowidle – przekonuje artystka.  

Co można by namalować w takim miejscu?
- Orunia jest dzielnicą o dużych tradycjach rzemieślniczych. Obecnie przypomina o tym głównie zabytkowa Kuźnia (przy ulicy Gościnnej - przyp. red.). Warto by młodzież poszperała, czy to w bibliotece, czy na forach internetowych dla pasjonatów historii i znalazła coś, co ich zainteresuje, o czym może nie wiedzieli. Możliwe, że mają własne historie rodzinne związane z Orunią, którymi mogliby się podzielić – odpowiada Garska.

Ale są tacy, którzy przestrzegają przed pomalowaniem kotłowni w taki sposób.
- W okolicy mieszka dużo starszych osób. Nie jestem przekonany, czy będzie im odpowiadać takie graffiti. Wydaję mi się, że lepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie elewacji na jednolity kolor. Ale oczywiście to już zależy od właściciela budynku – mówi Tomasz Jasiński, mieszkaniec ulicy Żuławskiej.

Być może zmiany doczeka się również otoczenie dawnej kotłowni.
- Prowadzimy rozmowy z firmą na temat zakupu wiat śmietnikowych. Jeżeli wspólnoty zdecydują się na taki wydatek, to już w przyszłym roku w wielu miejscach na Oruni śmietniki zostaną zabudowane. Tak może stać się również w okolicy kotłowni – wyjaśnia Elżbieta Kałużna, kierownik jednostki firmy „Nasza Wspólnota”, która administruje kilkudziesięcioma budynkami na Oruni.

Z  informacji, które udało nam się uzyskać wynika, że koszt takiej wiaty to wydatek rzędu 7-8 tysięcy złotych.
Kiedy akcja pomalowania kotłowni mogłaby ruszyć?
Emilia Garska: Podstawową formalnością jest zdobycie pozwolenia właściciela muru. Czasem należy również zwrócić się do Konserwatora Zabytków lub Plastyka Miejskiego. Ważnym sprzymierzeńcem jest pogoda. Najlepiej maluje się w miesiącach wiosenno-letnich. Jeżeli te warunki są spełnione, istnieją fundusze i chętna do współpracy młodzież można zabierać się za malowanie.
Po co robić taką akcję?
Emilia Garska: Jest to świetna okazja by obudzić społeczność lokalną, nic tak przecież nie integruje jak wspólne zajęcie. Poznając artystów z zewnątrz maja szansę spojrzeć inaczej na swoje "podwórko". Prowadząc warsztaty widzę również jak zaniedbywana jest obecnie edukacja artystyczna. Odrobina uwagi poświęcona uczestnikom owocuje niesamowitymi rezultatami. Dzieciaki twierdzą, że nie potrafią czegoś zrobić, a okazuje się, że robią to świetnie. To inwestycja w młodych. Nie twierdzę, że wszyscy zaczną malować, ale warto pokazywać im różne formy ekspresji.
Kotłownia do poprawki

Kotłownia do...

Kotłownia do poprawki

Kotłownia do...

Kotłownia do poprawki

Kotłownia do...

Kotłownia do poprawki

Kotłownia do...

Kotłownia do poprawki

Kotłownia do...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (14)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

89.69.116.*

20:23, 18/12/11

...PAN HYBŚ SŁOWA NIE DOTRZYMAŁ, DRUT NADAL STRASZY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

zgloś naruszenie
awatar

gosc

213.238.112.*

21:55, 26/11/11

Komin dobry jest !

zgloś naruszenie
awatar

gosc

84.38.105.*

18:29, 26/11/11

Według mnie druty powinne być podłączone do prądu, a na tym placyku powinno się koncentrować kiboli, których i tak często - gęsto ładuje się na Oruni do pociągów. Tylko tego komina szkoda...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

109.243.191.*

11:32, 26/11/11

Żadamy latarni i chodnikow,zeby sie bezpiecznie żyło,anie jakis malowideł..

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.102.*

11:26, 26/11/11

Ciekawe co na "starą" historię ulicy Żuławskiej i Związkowej powiedzieliby ludzie, którzy mieszkali tutaj w czasach międzywojnia. "Nie zmieniajcie historii Oruni" - stara kotłownia, obskurne bloki i delikatesy - ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

91.186.70.*

09:39, 26/11/11

Kultowe miejsce Oruni. Ile te mury słyszały,widziały No ile tych oruńskich pseudo panienek na zapleczu kotłowni popękało. Niejedna w tych rejonach uczyła się obcować ze sprzętem męskim hehe. Ciemne interesy i ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

77.253.2.*

21:43, 25/11/11

W ogóle to co ostatnio dzieje się w tym rejonie (jeżeli chodzi o wystrój) to jakaś parodia. Moim zdaniem te bloki po odmalowaniu wyglądają o wiele gorzej niż w pierwowzorze. :(

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.116.*

20:43, 25/11/11

Dokładnie .. jak już wcześniej wspomniałem jest klimat i są wspomnienia

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

20:03, 25/11/11

nie pasuje tylko tym co sie niedawno powprowadzali. nie podoba sie to zmieniac miejsce zamieszkania. to miejsce to sentyment z dzieciństwa. kazdy napis ma swojego artyste i swoja historie. sa i nowe napisy ale ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.116.*

19:11, 25/11/11

Dobrze jest !! Co wy chcecie zrobić drógą górną Orunie ? klimat musi być ;)

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.53.*

15:27, 25/11/11

To jedno z najpaskudniejszych miejsc na Oruni

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

19:58, 24/11/11

Na tyłach kotłowni i za garażami wciąż nie ma chodników na które czekamy od ponad czterdziestu lat. Domy zostały zasiedlone w latach 1965/1966 i chodniki znajdują sie tylko od strony ul.Żuławskiej i Związkowej, ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

83.25.80.*

19:53, 24/11/11

Elewacja pomalowana na jeden, słoneczny kolor szybko zwróci uwagę "pseudo-graficiarzy"...

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.108.*

19:50, 24/11/11

Tylko nie murales!!!! Już dość mamy tych obdrapanych i obskórnych malunków na ścianach naszych domów. Chcemy mieszkać w porządnej dzielnicy a nie w murzyńskich slumsach!!! Murales w wykonaniu graficiarzy? Raczej ...wiecej

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA