Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 13/08/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Najstarszy zakład fryzjerski w Gdańsku

 5 dodane: 15:27, 15/08/09

tagi:

Znajduje się właśnie na Oruni. Od ponad 80 lat strzyże nie tylko Orunian.

Najstarszy zakład fryzjerski w Gdańsku
Najstarszy zakład fryzjerski w Gdańsku
Fot. f.botor

Fotografia 1 z 5

Nowoczesność i tradycja

Zakład został założony w 1926 roku przez mistrza fryzjerskiego Franciszka Szarmacha i nieprzerwanie istnieje w tym samym miejscu – przy Trakcie Św. Wojciecha 89. Do dzisiaj klienci działu męskiego mogą rozsiąść się w przedwojennych fotelach i przejrzeć się w lustrach z tamtych czasów. Dział damski zmienił się najbardziej, ale eleganckie panie wciąż mogą skorzystać ze stylowych suszarek z lat 70. Pan Gerard, syn założyciela, zarzadzął zakładem od lat 50. To właśnie wtedy punkt fryzjerski przeżywał czas największej popularności. Klientów było tylu, że otwarty był od godziny ósmej rano do ósmej wieczorem. Pan Gerard wspomina, że strzygli się u niego nie tylko gdańszczanie, ale przyjeżdzali nawet ludzie z Tczewa, czy Pruszcza. Dzisiaj, kiedy panu Gerardowi zdrowie już nie służy, do zarządzania zakładem przymierza się jego syn, Marcin.

- Planuję przeprowadzić remont – opowiada – ale zachowując dawny klimat. Wiele rzeczy wymaga odnowienia, ale jednocześnie chcę przywrócić kilka „smaczków“, z których zakład słynął w dawnych czasach. Na przykład fotelik dla dzieci w kształcie konika. W takim fotelu żaden brzdąc nie wystraszy się swojej pierwszej wizyty u frzyjera.

Kuźnia fryzjerskich talentów

Technika fryzjerska bardzo zmieniła się od czasów świetności zakładu, ale pracujący tam fachowcy należą do elity. Nic dziwnego – szkolił ich Mistrz w swoim fachu. Pan Gerard przez długi czas był członkiem komisji egzaminacyjnych przy Izbie Rzemieślniczej co, jak mówi, dawało satysfakcję i szacunek środowiska. To tutaj wyedukowały się pokolenia gdańskich fryzjerów, którzy do dzisiaj praktykują  niejednocześnie odnosząc sukces.

Kiedyś w zakładzie fryzjerskim można było skorzystać z masażu czy golenia, dzisiaj wielu mężczyzn strzyże się bez udziału fryzjera. Zmieniła się też struktura mieszkańców Oruni. Jak opowiada pan Marcin, wielu klientów wyprowadziło się z Oruni po powodzi w roku 2001. Mimo to zakład wciąż odwiedza wielu ludzi, co pozwala włascicielom planować przyszłość firmy. Mamy nadzieję, że przez kolejne 80 lat.

Galeria artykułu

Najstarszy zakład fryzjerski w Gdańsku

Najstarszy...

Najstarszy zakład fryzjerski w Gdańsku

Najstarszy...

Najstarszy zakład fryzjerski w Gdańsku

Najstarszy...

Najstarszy zakład fryzjerski w Gdańsku

Najstarszy...

Najstarszy zakład fryzjerski w Gdańsku

Najstarszy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (2)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

31.61.129.*

07:18, 04/10/14

Chodze tam się strzyc. Pan Gerard zna moje fryzjerskie zachcianki i juz na pamięć :). Przy okazji mozna pogadać na tematy wszelakie. Pan Gerard jest zapalonym kibicem sportów wszelakich. My zawsze gadamy o ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

 

16:58, 26/09/09

Warto zchować taki klimat.Powiedziałabym że ten zakład ma dusze.

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA