Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Czwartek, 02/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

"Cichy morderca" stale obecny

 3 dodane: 19:06, 08/12/11

tagi:ekologiaeternitazbest

W Gdańsku jest jeszcze 750 obiektów, posiadających dachy lub elewacje z niebezpiecznych dla zdrowia, a czasem nawet życia materiałów azbestowych. Ale jest i dobra wiadomość – od kilku dni można starać się o miejską dotację na ich usunięcie. Jak cała kwestia wygląda na Oruni?

Kilka miesięcy temu azbest zniknął z budynku przedszkola na Diamentowej
Kilka miesięcy temu azbest zniknął z budynku przedszkola na Diamentowej
Fot. Przedszkole nr 71

Fotografia 1 z 3

Mówią o nim „cichy morderca”, „szkodliwy dla zdrowia relikt PRL”, „bomba z opóźnionym zapłonem” – regularnie wdychane przez człowieka włókna azbestowe mogą prowadzić do poważnych zaburzeń oddechowych, podrażnienia skóry, a w skrajnych przypadkach nawet do raka płuc i oskrzeli.

Tymczasem w Polsce ilość azbestu wciąż można liczyć w milionach ton. Niebezpieczny materiał zalega w budynkach, garażach i przybudówkach – płyty azbestowo-cementowe (popularnie nazywane eternitem) znaleźć można na dachach i elewacjach.

Dopóki włókna azbestowe (są kilkukrotnie mniejsze od ludzkiego włosa) nie przedostają się do powietrza, sytuacja nie jest jeszcze tak groźna. Wystarczy jednak mocniejsza ulewa, aby z dachu zostały wypłukane kolejne warstwy cementu, a zalegający pod nim azbest został odsłonięty…

- W Gdańsku znajduje się ok. 750 obiektów posiadających dachy lub elewacje z materiałów azbestowych, w tym około 30 z nich to obiekty gminne. Najwięcej takich budynków znajduje się w dzielnicach Osowa i Kokoszki – informuje Magdalena Kuczyńska, z gdańskiego Biura Prasowego.

Oruńskie, często przedwojenne kamienice w tym przypadku mogą mówić o szczęściu – „moda” na pokrywanie dachów azbestowymi płytami przypadła na lata 60. i 70. Ale i Orunia nie jest wolna od tego problemu.

Dopiero kilka miesięcy temu usunięto 500m2 eternitu z budynku przedszkola nr 71 przy ulicy Diamentowej. Przy okazji naprawiono elewacje budynku, Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska wydała na ten cel blisko 400 tysięcy złotych. Warto dodać, że w Gdańsku było to ostatnie przedszkole, w którym zalegał ten szkodliwy dla zdrowia materiał.

Eternit z azbestem występuje za to jeszcze w kilku szkołach (patrz ramka) – na szczęście nie ma wśród nich oruńskich placówek.

„Cichy morderca” urzęduje za to w oruńskich budynkach, które należą do Gdańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Nic dziwnego, osiedla te (między innymi ulice: Piaskowa, Perłowa, Granitowa, Raduńska, Rubinowa) budowane były właśnie w latach 60 i 70. Kierownictwo GSM zapewnia, że takich „obciążonych” budynków wiele już nie zostało.

- W następnych latach powinny znaleźć się środki na usunięcie azbestu z naszego terenu – zapewnia Mirosław Literski, kierownik gdańskich osiedli mieszkaniowych GSM.

Jak udało nam się dowiedzieć, azbest zalega jeszcze na Granitowej 1, Raduńskiej 40 i na jednym z garaży przy ulicy Diamentowej.

Kiepsko wygląda sytuacja w innej części Oruni. Mieszkańcy ulicy Kolonia Mysia i Kolonia Rola alarmują, że w ich okolicy co jakiś czas wyrastają nielegalne wysypiska śmieci. Wśród odpadów, jak przekonują, zdarzało się im natykać na azbestowe płyty. O sprawie informowali gdańską straż miejską. Zdaniem niektórych, wiele altanek działkowych na ulicy Równej i Żuławskiej pokrytych jest właśnie eternitem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, i zobowiązaniem wobec Unii Europejskiej, Polska powinna pozbyć się azbestu najdalej do 2032 roku.
- Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości jest odpowiedzialny za zlecenie wykonania zabezpieczenia lub usunięcia materiałów azbestowych – informuje Kuczyńska.

W przeciągu ostatnich 7 lat miasto usunęło ponad 20 tys. m2 azbestu. Na ten cel wydano blisko 740 tysięcy złotych. Statystyce przewodzą jednak gdańskie spółdzielnie mieszkaniowe: analogiczne statystyki mówią o 37 tys. m2 azbestu i blisko 1,5 mln złotych.

Od 1 grudnia 2012 roku w Gdańsku obowiązuje już uchwała, według której przedsiębiorcy, osoby fizyczne, osoby prawne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą starać się od miasta o dotacje na „demontaż, transport i utylizację odpadów zawierających azbest”.

Osoby fizyczne mogą otrzymać na ten cel maksymalnie 3 tys. zł, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne (inne niż spółdzielnie mieszkaniowe) i przedsiębiorcy – 10 tys. zł, spółdzielnie mieszkaniowe – 20 tys. zł.

Warto dodać, że ta sama „ekologiczna” uchwała daje możliwość otrzymania finansowego wsparcia także w przypadku: zamiany ogrzewania węglowego na gazowe lub elektryczne, retencjonowania wód opadowych lub instalacji kolektora słonecznego.
Na Oruni nie ma już gminnych obiektów, w których występuje azbest. Są one zlokalizowane w Nowym Porcie, Wrzeszczu, Przeróbce, na Przymorzu, Stogach i Osowej.

Eternit z azbestem występuje jeszcze w następujących obiektach edukacyjnych: LO nr XV ul. Pilotów 7 - eternit na elewacji, OSSiZ  ul. Kołobrzeska 77 - eternit na elewacji, Conradinum ul. Piramowicza 1/2 – eternit na elewacji budynku gospodarczego, SP 44 - Jagiellońska - pokrycie dachu nad śmietnikiem
ZKPiG 28 - ul. VII Dwór - pokrycie dachu na przybudówce.

W latach 1976-96 rozpoznano w Polsce 1314 przypadków azbestozy płuc. Rozbiórka i unieszkodliwienie azbestu kosztuje około 3- 6 tys. zł za 100 m2.

W 1998 w Polsce została zakończona produkcja falistych płyt azbestowych, rok później wprowadzono zakaz obrotu tymi płytami.

Galeria artykułu

Kilka miesięcy temu azbest zniknął z budynku przedszkola na Diamentowej

Kilka miesięcy...

 "Cichy morderca" stale obecny

"Cichy...

 "Cichy morderca" stale obecny

"Cichy...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (0)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

REKLAMA

REKLAMA