Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Rozumiem

Sobota, 11/07/2020

Portal dzielnic: Orunia Dolna, Orunia Górna, Lipce, Św. Wojciech, Olszynka, Ujeścisko

menu menu menu menu menu

REKLAMA

Aleja Vaclava Havla otwarta!

 5 dodane: 08:46, 23/12/11

tagi:Aleja Vaclava HavlaPołudnieulica

Dziś (23.12) o godzinie 8.00 uroczyście otwarto Aleję Vaclava Havla. Według wyliczeń urzędników, nowa ulica to konkretne oszczędności dla Gdańska – w skali roku nawet 28 milionów złotych.

Aleja Vaclava Havla otwarta!
Aleja Vaclava Havla otwarta!
Fot. Czytelnik MojaOrunia.pl

Fotografia 1 z 5

Dawniej Nowa Łódzka, od wczoraj, decyzją gdańskich radnych – Aleja Vaclava Havla, niedawno zmarłego, legendarnego prezydenta Czech (wówczas jeszcze Czechosłowacji). Ta blisko 2 kilometrowa ulica, łącząca Chełm z ulicą Świętokrzyską była szczególnie wyczekiwaną przez mieszkańców południowych rubieży Gdańska inwestycją. Wraz z nią powstało też sześć skrzyżowań z sygnalizacją świetlną.

- Szacujemy, że dzięki Alei Vaclava Havla tutejsi kierowcy będą codziennie w stanie zyskać trzy minuty.  Według wyliczeń i analizy studium wykonalności dla tej inwestycji, w skali roku mówimy o oszczędnościach rzędu 28 milionów złotych – tłumaczył Ryszard Świlski, członek zarządu Województwa Pomorskiego.

Budowa Nowej Łódzkiej, a obecnie Vaclava Havla została wsparta z Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą 43 milionów złotych.

Obecny na dzisiejszej uroczystości prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz podkreślał, że to ważny moment dla całego Gdańska.
- To historyczna chwila. Bardzo cieszę się, że ulica nosi właśnie taką nazwę. Dla nas Vaclav Havel to czeski Lech Wałęsa – mówił prezydent. I przeczytał list  ambasadora czeskiego, który dziękował gdańszczanom „za wielki gest” i przypominał, że „bez Solidarności nie byłoby czeskiej Aksamitnej Rewolucji”.

Kilka słów powiedział też Marek Ignatowski, prezes firmy MTM – wykonawcy robót.
- Idą święta. Nasza firma też chciała zostawić jakiś podarunek pod gdańską choinką. Życzę wszystkim bezpiecznej jazdy.

Jednak jak przypominali przedstawiciele wykonawcy i miasta, ulica została wprawdzie oddana do ruchu, ale jeszcze przez jakiś czas mogą trwać tutaj prace wykończeniowe i porządkowe.

Oficjalnie budowa ma zakończyć się na wiosnę przyszłego roku. Wtedy też rozpocznie się 3-letni okres gwarancyjny – wykonawca będzie zobligowany do napraw i remontów nowej arterii. W tym czasie firma MTM ma również dbać o zieleń wzdłuż alei Vaclava Havla.

Podczas dzisiejszej uroczystości nie zabrakło również kontrowersji. Dwóch dawnych właścicieli działek w rejonie ulicy Świętokrzyskiej w ostrych słowach komentowało ich spór z miastem. Sprawa dotyczy wyceny tamtejszej ziemi, którą miasto miało odkupić pod swoją inwestycję (budowa opisywanej tu ulicy i linii tramwajowej na Ujeścisko). Właściciele wycenili je na 15 milionów, miasto na trzy miliony mniej. Spór przeniósł się do sądu. Póki co właściciele, co potwierdzają urzędnicy, nie dostali za swój teren ani złotówki.

Marzec-kwiecień to termin, w którym wzdłuż Alei Vaclava Havla będzie można  przejechać już tramwajem. Być może wtedy mieszkańcy Oruni doczekają się też lepszego skomunikowania z południowym Gdańskim. Zmiany mogą czekać linię 113.

Od dzisiaj zmienia się również komunikacja miejska w tym rejonie.
Nowa organizacja ruchu drogowego nie przewiduje fizycznej możliwości skrętu z al. Witosa w lewo w ul. Nową Łódzką.
Całkowicie wyłączony z ruchu autobusowego zostanie fragment ul. Warszawskiej, na odcinku od ul. Wilanowskiej do ul. Łódzkiej. Aktualne przystanki „Kielecka” (w okolicy skrzyżowania Warszawska / Kielecka) i tymczasowy „Wilanowska (n/ż)” na ul. Warszawskiej zostaną zlikwidowane. Dotychczasowe trasy objazdowe przez al. Sikorskiego - al. Armii Krajowej zostaną zlikwidowane.

Zmiany tras i rozkładów jazdy czekają następujące linie: 118, 155, 156, 162, 164, 174, 175, 255, 262, 295, N1 i N4.
Pojawią się również nowe przystanki: „Kielecka”, „Przemyska”, „Wilanowska” (w ciągu Al. Vaclava Havla), „Wilanowska” (w ciągu Łostowickiej), „Łostowice Świętokrzyska” (w ciągu Al. Vaclava Havla), „Łostowice Świętokrzyska” (w ciągu Łostowickiej).

Galeria artykułu

Aleja Vaclava Havla otwarta!

Aleja Vaclava...

Aleja Vaclava Havla otwarta!

Aleja Vaclava...

Aleja Vaclava Havla otwarta!

Aleja Vaclava...

Aleja Vaclava Havla otwarta!

Aleja Vaclava...

Aleja Vaclava Havla otwarta!

Aleja Vaclava...

+ Dodaj komentarz (-) Anuluj

Komentarze (11)

Uwaga! Jeśli chcesz aby przy komentarzu pojawiła się nazwa użytkownika musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze konta - zarejestruj się.

Proszę odczytaj kod potwierdzający z obrazka i wpisz w pole poniżej. Wielkość liter nie ma znaczenia. Jeśli masz problem z odczytaniem kodu, wczytaj nny obrazek

awatar

gosc

46.204.119.*

10:48, 30/12/11

bardzo nieczytelny opis. Ja i tak swoje obstawiam. Pozdrawiam

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

89.69.102.*

00:08, 30/12/11

"Tam skręca na południe, a potem na południowy-wschód i wzdłuż Nowej Łódzkiej przecina ulicę Świętokrzyską i zmienia kierunek na północno-zachodni do granicy administracyjnej miasta na ulicy Świętokrzyskiej." - ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.152.141.*

23:58, 29/12/11

no właśnie w tym przypadku nie. Wg mapy z gdansk.pl granica biegnie wzdłuż Łódzkiej, nie Havla. Mapa http://www.gdansk.pl/plik,34855.html i przyłóżcie do tej mapy: ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc19.52

89.69.102.*

23:13, 29/12/11

Granica między Chełmem (z Orunią Górną) a Osiedlem Ujeścisko-Łostowice biegnie wzdłuż Al. Havla i zahacza o tereny budowanej pętli i dalej zmierza wzdłuż nieutwardzonej Augustowskiej. W związku z tym nazwa ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.152.141.*

22:34, 29/12/11

ZTM nadał już nazwę nowej pętli Łostowice Świętokrzyska. Co ciekawe ta pętla w 80% leży na terenach Oruni Górnej. Może jakoś wspomóżmy sąsiadów zza miedzy i rozdmuchajmy sprawę aby pętla nazywała się Orunia ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.94.*

21:38, 27/12/11

dziś o godzinie 19-stej, jak co dzień, zjeżdzałem od strony Gdyni obwodnicą, kierując się na zjazd Kovale. Jak zobaczyłem korek już na obwodnicy to ogarnęła mnie trwoga, jednak nie poddałem się jeszcze. ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

89.69.107.*

18:09, 27/12/11

Tak,miało być płynnie, a stoimy w korkach.Jeszcze tak długich czerwonych świateł jak tu nie widać w całym Gdańsku.Wielkie rondo,wielkie korki.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

62.61.54.*

19:17, 23/12/11

no dzisiejsze korki były ogromne

zgloś naruszenie
awatar

0125gd

83.25.91.*

14:25, 23/12/11

no i to jest właśnie mistrzowskie. Pół roku szło w miarę płynnie, wydane miliony złotych, ale przecież było za dobrze, więc trzeba było pierdzielnąć światła w połowie ronda, "uspokoić ruch" (czytaj: zakorkować) ...wiecej

zgloś naruszenie
awatar

gosc

94.231.60.*

14:17, 23/12/11

Niech szybko ZDiZ zmieni częstotliwość działania sygnalizacji na skrzyżowaniu Havla i Świętokrzyskiej. Korki w strone Oruni sięgają prawie Kowali.

zgloś naruszenie
awatar

gosc

195.34.211.*

11:08, 23/12/11

2 Dni czekalimy na nadanie imienia Prezydenta Czech a prawie rok nie mozna sie doczekac chodzby ulicy s.p Lecha Kaczynskiego . To jest mzliwe tylko i wylacznie w POLSCE I za panowania PO ;(

zgloś naruszenie

REKLAMA

REKLAMA